Rekordný americký seriál Tak plynie čas má neuveriteľných 13 500 dielov

Rekordný americký seriál Tak plynie čas má neuveriteľných 13 500 dielov

Neuveriteľných 13 494 dielov má do dnešného dňa americký televízny seriál Tak plynie čas televízie NBC, v origináli Days of Our Lives. V našich končinách si ho môžeme pamätať len vďaka televízii Nova, ktorá svojho času zakúpila niekoľko stoviek dielov. Pre mnohých mužov bolo poobedné vysielanie tohto seriálu psychologickým terorom a hrôzou v jednom.

Tak plynie čas, americký seriál

Tak plynie čas – O príbehu nekončiacej telenovely

Príbeh seriálu sa mal pôvodne točiť okolo jedinej rodiny Hortonových žijúcej v meste Salem koncom 60. rokov. Za poriadne dlhý čas sa však rozrástol o rodinu Bradyových a DiMerových a aj lekárske prostredie, ktoré malo svoj prím, sa rozšírilo na niekoľko ďalších oblastí, na ich vzťahy, deti, vývoj postáv a podobne. Ťažko predstaviteľné, no seriál sa nepretržite nakrúca už od roku 1965 od 8. októbra. Takzvaná „soap opera“ doteraz priniesla 53 sérií. Už v 90tych rokoch sledovanosť v domácom vysielaní klesala, avšak predsa ho dokázali udržať a nakrúca sa dodnes. Je tak najdlhšie nakrúcanou a najpočetnejšou sériou na svete.

Utrpenie v televíznom vysielaní

Seriál v českom dabingu bol nepozerateľný. Veľmi nekvalitný dabing, zachovávanie pôvodne znejúcej angličtiny a žiadne zvuky krokov, okolia, či emócií, vytvárali zo seriálu mŕtvy zážitok. Napriek tomu dokázal ženy osloviť. Hoci sme nevedeli nič o pozadí pred a šlo len o niekoľko dielov ustrihnutých v strede, ani NOVA viac nepokračovala vo vysielaní, hoci teror trval viac ako rok.

Pár zaujímavostí:

  • Za čas vysielania sa na režisérskej stoličke vystriedali mená ako Herb Stein, Phil Sogard, Albert Alarr, Grant Johnson, Steven Williford, ktorí mu zasvätili rôzne roky svojho života.
  • v USA existuje len pár žien, ktoré si nenechali ujsť žiaden diel.
  • k seriálu neexistuje DVD vydanie, z pochopiteľných dôvodov
  • v prvých rokoch vysielania sa úvodná obrazovka seriálu pri názve Days of Our Lives objavovala aj so značkou registrovanej obchodnej známky (R), od čoho neskôr upustili
  • seriál má mnoho paródií a vychoval viacero hercov, ktorí sa ujali aj v iných programoch, ale nikdy v ničom výnimočnom a známom
  • seriál bol úspešný aj v Austrálii a Novom Zélande.
5/5 - (1 vote)

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.