Marie. Silná. Pracovitá. Ctižiadostivá. Nezastaviteľná. Ambiciózna. Nebojácna. Presne taká bola. Marie, Maňa. Dcéra. Sestra. Učiteľka. Študentka. Manželka. Matka. Vedkyňa. Žena, ktorú poznáme ako nositeľku 2 Nobelových cien, no nepoznáme ju ako ženu „so silou snívať“ a svoje sny aj uskutočniť.
Život Marie
Susanne Leonard v knihe zachytáva život jednej z najslávnejších žien v oblasti vedy – Marie Curie-Sklodowskej, vedkyne, fyzičky, chemičky, objaviteľky polónia a rádia, nositeľky Nobelových cien.
V prvej časti knihy sa dozvieme o Mariinom detstve, vzťahu so súrodencami, neľahkom postavení rodiny, vážnej chorobe matky a jej následnej smrti, práci Marie ako guvernantky, i o Mariinej prvej láske, z ktorej bolesť si so sebou nesie ešte roky. Táto časť knihy plynie pomalšie a u niektorých čitateľov môže vyvolať pocit, že je trochu zdĺhavá a že sa nevedia dočkať času, keď sa z Marie stane vedkyňa v Paríži. No čitateľ neskôr pochopí, že presne tak to malo byť napísané, aby porozumel, čo všetko vyformovalo Maňu (domácke oslovenie) na Marie, ktorá išla študovať do Paríža.
Druhá časť knihy plynie dynamicky, autorka poodhaľuje život Marie ako šikovnej študentky, z ktorej sa následne už ako pani Curie stáva vedkyňa. Dozvieme sa v nej o rokoch strávených v laboratóriách, počas ktorých sa Marie a Pierre skvele dopĺňali aj ako vedci, aj ako manželia. Po celý čas sa vymykali profilu bežných vedcov a odolávali prekážkam, finančným či osobným krízam, zdravotným, ľudským či vonkajším problémom. A samozrejme, v tejto časti knihy bude balzamom na dušu pre všetkých čitateľov čítanie o rádioaktivite, objavení polónia i rádia.
Poľsko v područí Ruska
Kniha nejedného čitateľa zaujme aj tým, že okrem biografie madam Curie prináša zaujímavé informácie o historicko-spoločenských situáciách. Vykreslený obraz Poľska a situácie v školstve nám ukazuje Poľsko v područí cárskeho Ruska – deti sa po poľsky musia učiť tajne, do škôl chodia ruskí inšpektori a pred nimi musia „sypať“ ruské dejiny, a čo je ponižujúce, pre silno kresťanský poľský národ, musia sa pred nimi modliť po rusky. Opisuje sa tu aj poľské vlastenectvo, domáce formy škôl, dokonca i fungovanie tajných poľských univerzít pre ženy.
Postavenie žien
Ďalšou veľmi náročnou témou v knihe, neodlučiteľne spojenou so životom Marie, je postavenie žien vtedajšej doby. Marie sa dostáva sa prestížnu univerzitu do Paríža a následne sa z nej stáva vedkyňa. Ona – ako žena. Čo si vysluhovalo nevôľu, nedôveru, výsmech i mlčanie. No nepoddávala sa tomu, tvrdošijne si išla za svojím cieľom. Pri čítaní knihy vás naozaj zarazí, že napriek tomu, že jej objavy boli potvrdené a nevyvrátiteľné, zásluhu zväčša pripisovali jej manželovi a jej meno bolo často opomenuté alebo sa uvádzala ako jeho asistentka.
Veselo i trpko
Kniha Marie Curie Sklodowska a jej sila snívať je pre všetkých, ktorí si chcú prečítať životopis inšpiratívnej ženy, ktorá v mnohom zmenila svet a otvorila bránu doňho aj iným ženám. Susanne Leonard píše príbeh o Marie jednoducho, no naozaj pútavo, až návykovo. Štýl je citlivý, veselý i smutný, občas až trpký. Presne, ako bol aj život Marie.
Informácie o knihe Marie Curie-Sklodowska a sila snívať :
- Autor: Susanna Leonard
- Jazyk: slovenský
- Väzba: tvrdá
- Vydavateľstvo: IKAR
- Počet strán: 352
- Formát: 125 x 200 mm
- ISBN: 9788055187716
- Rok vydania: 2023
- Kúpite na: bux.sk, martinus.sk