Recenzia knihy Detský mozog, novorodenec: „Mozog je pre mnohých ľudí veľkou záhadou. Napriek tomu, že každý z nás ho určitým spôsobom používa, málokto o ňom má dostatok informácií. Ak rodič spozná, ako funguje jeho mozog, je pravdepodobné, že efektívnejšie spozná aj mozog svojho dieťaťa. Ak rodič pomôže svojmu mozgu, tak dokáže lepšie pomôcť mozgu svojich detí. Ak rodič zmení svoj mozog, zmení aj mozog svojich detí. Proces je to jednoduchý – spoznaj, pomôž, zmeň.“
Dr. Krause v posledných rokoch nie je v oblasti neuropsychológie len radové meno, iste sa už stal pojmom. Knihu Detský mozog, s podtitulom Novorodenec, vydáva nielen ako kvalifikovaný odborník, ale aj ako dvojnásobný otec. V jeho novej knihe, ktorú vydáva vydavateľstvo Ikar, sa rozhodol prepojiť svoje vedecké poznatky s vlastnými praktickými skúsenosťami. V knihe sa snaží čitateľom pomôcť pochopiť zákonitosti fungovania detského mozgu a odkryť zákutia detskej mysle, čo má pomôcť rodičom viac sa zorientovať v odborných informáciách, a vďaka tomu sa stať lepšími rodičmi, nájsť si vedomejšiu cestu k ich deťom.
Kniha Detský mozog, novorodenec – odborne i laicky
„Detský mozog sa začína rozvíjať počas vnútromaternicového vývinu a jeho dozrievanie rapídnym spôsobom akceleruje v prvých mesiacoch a rokoch života.“
Kniha prináša čitateľom podrobné vedecké poznatky o vývine mozgu dieťaťa v prenatálnom období až do prvého roka jeho života. Krause pritom vychádza z najnovších poznatkov z vysoko akceptovaných vedeckých štúdií, na ktoré sa odvoláva, a ktoré prepája s jeho vlastnými odbornými i osobnými skúsenosťami. Všetky vedecké informácie o najnovších poznatkoch z kognitívnej neuropsychológie sa snaží Krause podať i laicky – rôznymi prirovnaniami, príkladmi, aby tak čitateľom lepšie a čo najnázornejšie i najpochopiteľnejšie vysvetlil odborné informácie. Veľmi odborné informácie sa Krause snaží podať čo najjednoduchším štýlom, podáva ich zrozumiteľne a vecne. Kniha prekvapí aj Krausovým vyvrátením mnohých zaužívaných myšlienkových stereotypov.
Knižný titul môže zaujať najmä tým, že sa nám autor snaží priblížiť to, ako sa dá rozvíjať rozumový a emocionálny potenciál dieťaťa už v prenatálnom období, čo knihu na knižnom trhu iste robí špecifickou.
O čom sú jednotlivé kapitoly?
Krause svoju knihu rozdelil na 24 kapitol, ktoré si vyžadujú pozornosť zo strany (nielen) rodičov, kde nám okrem odborných informácií prináša aj prehľadné zhrnutia kapitol a modelové situácie s návodom čo robiť a čomu sa vyhnúť pri podpore zdravého mentálneho vývoja dieťaťa. Kapitoly sú rozdelené do troch veľkých celkov zameraných na neurogenézu detského mozgu od počatia po koniec prvého roku života, prenatálny vývin a prvý rok života dieťaťa.
V prvej časti sa autor venuje vzniku detského mozgu, v druhej časti svoju pozornosť upriamuje na podkapitoly s témami, akými sú vitamíny, strava, stres, fajčenie a alkohol počas tehotenstva, vplyv emocionálneho prežívania matky na plod, prenatálnej komunikácii, vplyvu tehotenských nevoľností na dieťa, vplyvu choroby matky v tehotenstve na dieťa a pod. Posledná časť sa venuje starostlivosti o dieťa od narodenia po koniec prvého roku života dieťaťa – bonding, vplyvu resuscitácie dieťaťa po pôrode na jeho mozog, vplyvu typu pôrodu na zdravie dieťaťa, šestonedeliu, spánku a nočnému budeniu sa, detskému plaču, dojčeniu, separačnej úzkosti, fyzickým trestom, rozvoju vnímania dieťaťa…
Čo sa týka náročnosti textu, prvú časť bude musieť čitateľ „prelúskať“ trošku náročnejšie – je pomerne náročná, obsahuje veľa odborných pojmov, Krause sa však následne vždy snaží vysvetliť všetko jednoducho a obrazne, vyberá si prirovnanie k stavbe a práci robotníkov, vďaka čomu asi u každého čitateľa vzbudí dojem pochopenia aj tak zložitej tematiky. Ako autor tvrdí, po tomto „lešení“ bude s čitateľmi prechádzať v nasledujúcich kapitolách, ktoré sú už o niečo praktickejšie.
Nielen pre (budúce) mamičky
Krause obsah jednotlivých kapitol v knihe koncipuje tak, aby nebola určená len pre mamičky, ale cenné rady si tu nájdu aj oteckovia i najbližšia rodina, čiže spoločníci tehotnej ženy, alebo ženy po pôrode. V neposlednom rade kniha môže iste slúžiť aj na získanie informácií pre tých, ktorí sa venujú tejto oblasti aj odborne. Popri odborných informáciách, Krause kapitoly ladí poznatkami zo svoje bezprostrednej skúsenosti otca dvoch dcér, adresuje ich aj iným ľuďom ako je matka, a to všetko sa snaží písať vľúdnym, empatickým jazykom.
Ak by sme mali obsah knihy zhrnúť, väčšina rodičov, ktorí už nejakú odbornú literatúru o deťoch čítali, sa tu pravdepodobne dočíta informácie, ktoré už bude poznať, aj keď sú napísané obšírnejšie a odbornejšie. Rodičia, ktorí čakajú prvé dieťa alebo dieťa ešte len plánujú, tu však môžu nájsť cenné odborné informácie, ktoré im môžu pomôcť porozumieť viacerým aspektom v tehotenstve a po pôrode, ktoré v značnej miere ovplyvňujú dozrievanie detského mozgu – „v prvých rokoch ste mozgom vášho dieťaťa vy, rodičia“ (slová autora v knihe). V knihe sa dozviete zaujímavosti, akými je napríklad fakt, že mozog sa vyvíja už 2 týždne po počatí, že oveľa viac žien trpí v tehotenstve na depresiu ako na tehotenskú cukrovku, dozviete sa, akú hudbu je vhodné púšťať bábätku v brušku.
Informácie o knihe Detský mozog: Novorodenec
- Autor: Robert Krause
- Žáner: Populárne náučná pre dospelých › Životná pomoc, psychológia
- ISBN: 978-80-551-8437-1
- EAN: 9788055184371
- Rok a mesiac vydania: 2022/11
- Počet strán: 208
- Väzba: Knihy viazané
- Formát, hmotnosť: 158 × 210 mm, 521 g
- Kúpite v ponuke na BUX.SK | MARTINUS.sk