ZN.SK
Michala ries 24 dni do vianoc

Nina a jej plnenie vianočného plánu v románe 24 dní do Vianoc

Román obľúbenej slovenskej autorky Michaly Ries, 24 dní do Vianoc, zachytáva 1 mesiac v živote Niny, ktorá sa napriek navonok šťastnému…

riesmichalaRomán obľúbenej slovenskej autorky Michaly Ries, 24 dní do Vianoc, zachytáva 1 mesiac v živote Niny, ktorá sa napriek navonok šťastnému a úspešnému životu rozhodne zo dňa na deň postupne všetko zmeniť. Nina sa má v tom období práve sťahovať do spoločného bytu s jej priateľom, v práci ju čaká povýšenie na vedúcu lekárne, od sestry dostala na narodeniny krásny pobyt v Paríži. No nakoniec rozmýšľa nad tým, že všetko z toho odmietne.

Michala ries 24 dni do vianoc

Vypočuje si rozhovor dvoch ľudí a ten jej prevráti životné hodnoty a prinúti ju rozmýšľať nad tým, že sa odpútala od „živelnej a bláznivej Niny“, ktorou bola kedysi, a stala sa niekým, kým byť nechce. Vymyslí si preto 24- dňový vianočný plán, ktorý obsahuje úlohy na každý deň, ktoré si vždy chcela vyskúšať, a ktoré ju majú zmeniť na tú Ninu, ktorou chce skutočne byť.

Nina – dievča plné života

Protagonistka knihy Nina pôsobí v knihe ako človek, ktorý si užíva život, snaží sa tešiť zo všetkého, čo prežíva. Má mnoho bláznivých nápadov, nehanbí sa, nebojí sa riskovať, nerieši, čo si myslia iní ľudia. Občas koná bezhlavo, iracionálne, temperamentne. No stále ostáva aj citlivou, empatickou, zraniteľnou. Čitateľa zaujme tým, že vždy čaká, že čokoľvek sa bude v živote Niny diať, rozhodne to nebude nuda. No nie od začiatku knihy je Nina takáto. Mení ju jej vymyslený 24-dňový vianočný plán, ktorý s ňou čitatelia pomyselne kapitolou každého dňa otvárajú a čakajú na jej úlohu.

Hneď počas plnenia prvej úlohy spozná Dominika, ktorého očarí od prvého momentu, a ktorý s ňou následne všetky úlohy plní. Nina je protagonistkou, ktorá nesklame, je plná života a jej myslenie, ako i konanie, robí knihu výnimočnou. Život berie s humorom, jej repliky priamej reči sú v knihe plné osviežujúcich sarkastických poznámok, vtipných prirovnaní. (Aj) vďaka jej humoru si prežíva denne veľa vtipných, miestami až absurdných situácií, ktorými pobaví každého čitateľa.

24-dňový plán

„Začudovane aj zvedavo pozerám na displej mobilu.

Odpíšem mu jednoduché dobre a idem si pohľadať vhodné šaty.

S úsmevom si ich prevesím cez stoličku a zapozerám sa na svoje adventné akvárium.

Už sú tam len dva lístočky.

Nechce sa mi veriť, že to tak rýchlo preletelo.

Nechce sa mi veriť, že to funguje.

Nie som tá Nina, čo na začiatku. Som oveľa viac Ninou, čo kedysi.

Pohladím prstami oblé sklo a odídem do sprchy. Potrebujem si umyť vlasy.

Neviem, či budeme tancovať sami, alebo s publikom, ale nech už vymyslí Dominik čokoľvek, chcem byť krásna.

Pre neho.

…Pre seba.

Pre svoj adventný plán.“

Z príbehu

Plán, ktorý si Nina vymyslí, je zložený z úloh, ktoré napíše pod vplyvom silných emócií, a ktoré zachytávajú veci, ktoré chcela urobiť už dávno, no vždy ich odkladala alebo nemala odhodlanie ich urobiť. Napriek tomu, že Nina pôsobí ako bezstarostná a bláznivá, nie všetky úlohy sú bláznivé. Veľa z nich je však veľmi vážnych a ich plnenie si vyžaduje naozaj odvahu a odhodlanie, lebo mnohé veci, ktoré chce vďaka vianočnému plánu zmeniť, ju ťažia už roky.

Niektoré úlohy teda čitateľa rozosmejú a pobavia, iné až dojmú k slzám. Mnohé úlohy sú emotívne, aj samotného Dominika nútia silne sa nad nimi zamyslieť a konať podľa nich aj v jeho súkromnom živote a vyriešiť si tak nejaké veci, ktoré by si to zaslúžili, alebo ktoré ho ťažia. Môžu byť inšpiráciou aj pre samotných čitateľov, pobádať ich k realizácii niektorých úloh aj v ich životoch. Zoznam úloh s ich presným znením z adventného plánu prináša Ries na konci knihy za poslednou kapitolou.

Kniha 24 dní do Vianoc je ukážkovou romantickou komédiou. Romantika ako vyšitá, zahreje pri sdrci… Román ponúka pohodové čítanie, protagonistku si zamilujete od prvej strany a jej bláznivé, no odvážne výstrelky, vás neprestanú baviť do poslednej strany. Príbeh plný lásky na prvý pohľad, humoru, odkrývajúci rôzne charaktery ľudí i ich tajomstiev, zamlčovaných, nevyriešených, zakorenených v každom z nás.

Informácie o knihe 24 dní do Vianoc:

  • Názov: 24 dní do Vianoc
  • Autor: Michala Ries
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Počet strán: 448
  • Formát: 125 x 200 mm
  • ISBN: 9788022024389
  • Rok vydania: 2022
  • Kúpite na: bux.skmartinus.sk
Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu