Rakovina kože a melanóm: kontrola znamienok nezaškodí - Zaujímavé novinky ZN.SK

Rakovina kože a melanóm: kontrola znamienok nezaškodí

Rakovina kože je ochorenie, ktoré trápi milióny ľudí po celom svete. Hlavnou príčinou vzniku je slnečné žiarenie, röntgenové žiarenie ale aj úpal. Toto ochorenie sa primárne týka a ohrozuje hlavne ľudí so svetlejšou pokožkou, pehavou pokožkou veľmi náchylnou na spálenie, u ľudí, ktorí majú na pokožke priveľmi veľa znamienok, nositeľov atypických znamienok a samozrejme, určité šance zvyšuje aj výskyt melanómu v rodine. Najnebezpečnejší typ rakoviny kože sa nazýva melanóm. Stať sa obeťou jedného z najčastejších a najzhubnejších nádorov vôbec, je možné pomerne ľahko a nemusíte mať na to ani genetické predpoklady. Vo vyššom štádiu je to dokonca smrteľné ochorenie, ktorému podobne ako pri iných formách rakoviny, pomáha včasná diagnostika.

opalovanie na pláži a koža

Ako rozoznať rakovinu kože

Denne sa krémujeme a zlepšujeme ako sa dá, len aby sme boli atraktívnejší pre okolie, avšak málo kto venuje pozornosť znamienkam. Ak sa vám zdá, že sú znamienka väčšie a pripomínajú hrbolčeky alebo sú dokonca bolestivé, je dobré zájsť k lekárovi. Existuje totiž riziko, že ich zmena sa týka prejavom melanómu. Rozoznávať konkrétne melanóm môže byť komplikované aj pre odborníka. Je tak rôznorodý, ako rôznorodé sú tváre ľudí. Jeho prejavmi však môžu byť nie len rýchly rast znamienka, či vytváranie nového, ale aj náhla zmena jeho okrajov, získava asymetrický tvar, zväčšuje sa, prípadne mokvá, bolí alebo svrbí. Všetky z týchto prejavov sú varovné signály, ktoré neradno nechávať nepovšimnuté.

Liečba

V tom lepšom prípade sa znamienko odstráni. V tom horšom prípade musí človek podstúpiť chemoterapiu. Ako sa hovorí, rakovina kože je tichý a krutý zabijak.

Prevencia

Kožu si musíme stále chrániť a to hlavne v lete. Chránime ju rôznymi opaľovacími prostriedkami, ktoré nám nedovolia, aby sa koža spiekla. Najlepšie je kožu chrániť opaľovacími prostriedkami s vysokým UV faktorom. Vyvarujte sa vytrhávaniu chĺpkov zo znamienka. Nedráždite znamienka oblečením a nechajte si ich ošetriť lekárom. Je pomerne bežné, že si všímavejší ľudia nechávajú skontrolovať svoje znamienka u kožného lekára aspoň raz ročne. Človek sa tak vyhne problémom a získava istotu, že tento zdravotný problém sa mu vyhýba.

Domáce recepty

Hlavnou zložkou na zastavenie alebo spomalenie rakoviny je ovocie a zelenina. Ovocie a zeleninu treba konzumovať surovú. Pomáha pitie čistej vody. Zo svojho jedálnička musíte obmedziť cukor a sladené nápoje, ktoré ešte viac prispievajú k vývinu rakovine. Základom je vyhýbať sa ostrému slnku, najmä nechráneného pobytu na slnku.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.