Kvôli priehrade a zatopeniu vysťahovali viac ako milión ľudí

glen canyon priehrada arizona dam

Budovanie priehrad je pre krajinu a jej prežitie mimoriadne dôležité. Aj na Slovensku nám priehrady vytvárajú elektrickú energiu, bránia záplavám, alebo miernia ich následky. Sú tiež zdrojmi pitnej, alebo technicky využívateľnej vody. Plnia dôležitú úlohu zadržiavateľa vody v krajine a môžu ju tak dávkovať, aby aj riečne toky mali svoj pravidelný tok a zachovaný život. Výstavba takýchto nádrží je občas zásahom do životov ľudí, do ich identity a spoločenských väzieb. O slovenských obciach, ktoré museli ustúpiť vode a zanikli pre vysťahovanie a výstavbu vodných nádrží je toho viac v knihe Miesta zločinu a tragédií. Najmä vysťahované rodiny takéto udalosti vnímajú ako veľké tragédie dodnes.

Hooverova priehrada, Hoover Dam

Veľké vysťahovania ľudí kvôli priehradám vo svete

Kým na Slovensku sa udialo takýchto udalostí niekoľko, sú aj také, ktoré rezonovali vo svete. V rôznych častiach sveta a histórie museli mestá a dediny ustúpiť veľkým priehradám a nádržiam. Tento proces často znamenal vysťahovanie obyvateľov, ktorí museli opustiť svoje domovy, aby ustúpili výstavbe veľkých inžinierskych projektov.

Hooverova priehrada, Hoover Dam

Tu je zoznam niektorých najvýznamnejších prípadov:

Čína – Tri rokliny (Three Gorges Dam)

Mesto Fengjie a mnoho ďalších dedín muselo ustúpiť najväčšej priehrade sveta, priehrade Tri rokliny na rieke Jang-c’-ťiang. Okolo 1,3 milióna ľudí bolo presídlených, čo z tohto projektu robí jeden z najväčších presídľovacích programov v histórii. Zaplavené boli celé mestá a historické pamiatky, aby sa vytvorilo miesto pre vodnú nádrž, ktorá zabezpečuje vodnú energiu pre celú krajinu.

  • Začiatok výstavby: 1994
  • Otvorenie: 2012

Taliansko – Vajont Dam

Pri výstavbe priehrady Vajont v Taliansku bolo vysťahovaných viacero dedín. V roku 1963 však následne došlo k tragickému zosuvu pôdy, ktorý spôsobil ničivú vlnu, čo vyústilo do smrti viac ako 2 000 ľudí. Aj keď mesto Longarone bolo pôvodne presídlené, táto katastrofa znamenala úplnú devastáciu celej oblasti.

  • Začiatok výstavby: 1957
  • Dokončenie: 1959 (tragédia v roku 1963)

Španielsko – Mequinenza

Španielske mesto Mequinenza muselo ustúpiť pri výstavbe priehrady Riba-roja v 60. rokoch. Viac ako 3 000 ľudí bolo presídlených a mesto bolo zničené, aby ustúpilo vodnej nádrži na rieke Ebro. Mequinenza bolo neskôr znovu postavené na inom mieste, ale staré mesto zostalo ponorené pod vodou.

  • Začiatok výstavby: 1960
  • Dokončenie: 1967

Francúzsko – Tignes

Pôvodné alpské mesto Tignes bolo v 50. rokoch úplne zatopené, aby ustúpilo priehrade Chevril. Obyvatelia museli opustiť svoje domovy a hory, v ktorých žili po generácie. Nové Tignes bolo vybudované vyššie v horách, ale staré mesto je navždy stratené pod vodou priehrady.

  • Začiatok výstavby: 1947
  • Dokončenie: 1952

glen canyon priehrada arizona dam

Spojené štáty – Glen Canyon Dam

Pri výstavbe Glen Canyon Dam (na obrázku) v Arizone v 60. rokoch bola vytvorená nádrž Lake Powell, ktorá zatopila tisíce štvorcových kilometrov vrátane miest a starých archeologických lokalít pôvodných Američanov. Mnohé starobylé pamiatky boli navždy stratené pod hladinou.

  • Začiatok výstavby: 1956
  • Dokončenie: 1966

Egypt – Asuánska priehrada

Asuánska vysoká priehrada, dokončená v roku 1970, zatopila rozsiahle oblasti popri rieke Níl, vrátane dedín v Nubii, a nútila viac ako 100 000 ľudí k presídleniu. Tento projekt tiež znamenal záchranu významných pamiatok, akými sú chrámy v Abu Simbel, ktoré boli rozrezané a presunuté na vyššie položené miesta, aby sa predišlo ich zatopeniu.

  • Začiatok výstavby: 1960
  • Dokončenie: 1970

Karnak a Luxor – Záchrana pamiatok

Pri výstavbe Asuánskej priehrady bol ohrozený aj Karnak a jeho svetoznáme pamiatky, no v tomto prípade nedošlo k priamemu zatopeniu týchto miest. Namiesto toho sa presúvali niektoré ďalšie významné pamiatky, ako napríklad chrámy Abu Simbel a niektoré ďalšie pamiatky, ktoré museli byť rozrezané a presunuté na nové miesta. Egyptská vláda v spolupráci s UNESCO realizovala veľký medzinárodný záchranný projekt, aby ochránila historické dedičstvo tejto oblasti.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.