Para orechy pozná každý milovník orechov. Niektorí im dokonca nedokážeme odolať. Zaujímavú sú z viacerých dôvodov, no azda ten najzaujímavejší dôvod je obsah rádioaktivity v nich, ktorý prekračuje 1000 násobne hodnoty rádioaktivity iných orechov. Prečo?
Žiaden strach, napriek 1000 násobnému prekročeniu obsahu rádioaktivity nejde o hodnoty, ktoré by boli zdraviu škodlivé, alebo ho ohrozujúce. Ani merače, takzvané dozimetre, by nenamerali žiadne hodnoty. Za rádioaktivitu môže radón, ktorý je bežne súčasťou prírody a pôsobí na všetkých z nás. Na rastlinu, presnejšie mohutný vysoký strom, ktorý para orechy plodí, však pôsobí aj tak, že ho prenáša na svoje plody. Môže za to mohutný hlboký koreňový systém.
Rastlina menom Bertholletia excelsa, ktorú v Českej republike nazývajú Juvie ztepilá, je jediný druh tohto stromu. Rastie v pralesoch južnej Ameriky, využívaný je pre drevo, no ešte viac pre cenné a vyhľadávané orechy. Paraorechy, ktoré majú svoj názov zrejme podľa prístavného mesta Pará, odkiaľ ich vyvážali v minulosti.
Dorastie až do výšky 50 metrov, no nejde o strom, ktorý by bol hromadne vysádzaný. Je veľmi citlivý na znečistenie, poškodenie a tak je pomerne zraniteľný. Taktiež je pestovanie je ťažšie a predávané sú orechy z voľne rastúcich stromov. To by zodpovedalo aj ich cene. Z látok, ktoré para orechy obsahujú za zmienku určite stoja oleje s obsahom až 70%, ďalej bielkoviny, sacharidy a vitamíny A, B1, B3, selén, draslík, horčík a železo. Najčastejšie sa s nimi stretávame v surovom stave, využitie nachádzajú aj v kozmetike.
Zdroj: Turner, R.C., Radley, J.M. Mayneord, Piublikácia: The Naturally Occurring Alpha Ray Activity of Foods, Health Physics 1: strany: 268 – 275; 1958.
0 komentárov