ZN.SK
Papaja ovocie

Papája, zdravé exotické ovocie, jeho využitie a obsah látok

Papája je tip menšieho redšieho stromu, zvyčajne s jednou stonkou a listami, ktoré rastú zväčša na vrchole stromu. Dosahuje výšku okolo 5-10m

Čoraz dostupnejším v našich obchodoch sa stáva exotické ovocie papája. Častokrát však siahame po bežnej klasike ako sú jablká, banány či hrušky. V letnom období jahody či iné lesné ovocie, čo je v tomto prípade škoda, keďže táto exotická dobrota má viac než dosť pozitívnych účinkov na náš organizmus.

Papaja ovocie

Ako vlastne papája vyzerá?

Papája je tip menšieho redšieho stromu, zvyčajne s jednou stonkou a listami, ktoré rastú zväčša na vrchole stromu. Dosahuje výšku okolo 5-10 metrov. Plody sú hruškového či guľatého tvaru, pripomínajú plody avokáda, líšia sa len farbou. Keď nie sú dostatočne zrelé, sú zelené. Čím sú zrelšie, tým majú oranžovejšiu farbu a mäkší plod. Dužina je šťavnatá, žltej či oranžovej farby. V strede plodu sa nachádzajú výrazné čierne kôstky, ktoré chuťou aj farbou pripomínajú čierne korenie. Chuť zrelého ovocia je sladučká, fajnšmekri si ho zvyknú pokvapkať citrónom, na zvýraznenie chute.

V niektorých krajinách Ázie sa konzumuje aj nezrelé zelené ovocie, ktoré si však pred konzumáciou poväčšinou uvaria. Pôvodne je toto exotické ovocie z Južnej a Strednej Ameriky, neskôr sa však rozšírilo do tropických oblastí po celom svete. Zaujímavosťou je, že strom papája je možné pestovať aj na Slovensku, no je ho nutné chrániť pred mrazmi. Preto ide o strom pestovateľný v presvetlenej obývačke, zimnej záhrade, na terasách a na iných miestach s dostatkom slnka, počas leta ideálne prenášateľný vonku. Na Slovensku ponúka stromy papáje predajca zahradnici.sk.

Jedinečná chuť plná benefitov

Papája, aj keď je drahšia a ťažšie zohnateľná ako iné ovocie, mali by sme po nej siahnuť tak často ako nám to peňaženka dovolí.

Okrem toho, že je bohatým zdrojom vitamínov B a C, obsahuje aj veľké množstvo draslíka, horčíka či medi a je tiež napumpovaná dostatkom kyseliny listovej a vápnika.

Fantastická je pri zápche a rôznych črevných problémoch, nakoľko čistí črevá. Chráni pred ochoreniami srdca, výborná je aj pre jej silné protizápalové účinky.

papája

Posilňuje imunitu, nakoľko má veľké množstvo vitamínov a minerálov. Podľa viacerých výskumov má dokonca protirakovinové vlastnosti, pretože redukuje voľné radikály. Na základe viacerých prieskumov, sa dokonca zistilo, že papája preukázala aktivitu proti rakovine.

Salón krásy za pár eur

Je dokázané, že konzumácia exotickej papáje, udržiava telo nielen zdravé, ale aj krásne. Pleť a pokožka je vypnutejšia, mladistvejšia, nakoľko aktivuje voľné radikály, ktoré práve zodpovedajú aj za veľkú časť vrások a celkový výzor pokožky. Vynikajúca je tiež pre naše oči, keďže obsahuje látky ako vitamín C a E a tiež luteín, ktoré napomáhajú predísť ochoreniam očí súvisiacich najmä s pribúdajúcimi rokmi.

Pri najbližšom nákupe vám teda jednoznačne odporúčam siahnuť po chutnej, sladkej a zdravej dobrote akou papája určite je.

Mohlo by zaujímať tiež:

Zuzka

Príležitostná autorka článkov a rozhovorov na ZN.SK

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu