ZN.SK
počítač

Repasovaný počítač a notebook ako nástroj úspory, len neuveriť mýtom

Repasované počítače sú pritom bežnou ponukou špecializovaných firiem, ba aj známych spoločností predávajúcich celkom nové prístroje.

S pojmom repasovanej elektroniky sa stretávame najčastejšie pri jej vyhľadávaní. Záujem kúpiť si nový počítač občas môže narušiť zaujímavá ponuka repasovaného počítača rovnakej konfigurácie. Vedomie o tom, že ide o starší a používaný stroj môže takúto možnosť zmietnuť zo stola jednoducho preto, že vašim cieľom je v danej chvíli technika nová, používaná vami. Repasované počítače sú pritom zaujímavé tým, že ich najviac oceňujú IT odborníci, ľudia s vedomosťami o reálnej hodnote súčiastok a ich výkonu, prípadne o vlastnostiach kvality a výdrže.

počítač

Občas je pritom rozdiel v jednoduchej vlastnosti výrobku. Nový počítač je už po pár dňoch používaným a tým značne klesla jeho hodnota oproti rovnakému stroju, ktorý ešte len čaká v predajni na svojho majiteľa.

Ako je nutné správne chápať pojem repasovaný počítač?

Pri repasovanom počítači nejde o starší počítač, ktorý je predávaný ako nedostatočný, slabý a nevýkonný. Nedostatky, zhoršený stav, prípadne nečistoty sú vždy riešiteľné. Výmena súčiastok, zvýšenie výkonu, aktualizácia softwarových častí a upgrade hardwarových častí sú bežnou súčasťou zásahu technika. Počítač, ktorý prejde kompletnou prerábkou, tak obsahuje tie diely, ktoré sú schopné zvládať potrebný výkon aj naďalej. Neraz sú takéto počítačové zostavy vybavené v minulosti výkonnými a drahými dielmi, ktorých hodnota je už dnes nižšia, ale výkonom stále dostatočne slúžia. Nejde teda o nevýkonné súčiastky a problémové vyradené počítače, ktoré by si vyžadovali ďalšie investície.

Repasované počítače sú pritom bežnou ponukou špecializovaných firiem, ba aj známych spoločností predávajúcich celkom nové prístroje. Repasované notebooky nemusia byť ani veľmi staré. Je bežné v podobných ponukách naraziť na nové modely, ktoré predchádzajúci majiteľ vymenil za iný kvôli veľkosti, inej konfigurácií, prípadne málo spomínaný a častý dôvod – absenciu numerickej klávesnice, ak pracuje v obchodnej sfére. Veľakrát sú zdrojom repasovanej výpočtovej techniky veľké pracovné tímy, firmy, organizácie, alebo celé úrady. Ich investovanie do pravidelnej obnovy techniky tak môže byť príležitosťou pre špecializované firmy zaoberajúce sa celkovou obnovou počítačov a ich značným predĺžením životnosti – repasovanie.

Najdôležitejšie výhody sú predovšetkým:

  • Nákupom repasovanej technicky je možné výrazne ušetriť
  • Ak nakupujete v špecializovanej predajni s rozsiahlou ponukou, takmer iste je pri prístrojoch uvádzaný aj rozsah ponúkanej záruky
  • Príležitosť získať konfiguráciu počítača, ktorá je stále ako nová niekoľkonásobne drahšia
  • Repasovanú techniku nakupujú aj firmy. Ide o bežný nákup s dokladom a vybavením, ktoré účtovne putuje do nákladov.

Lepší repasovaný alebo bazárový notebook?

Je bežným trendom ponúkať pri predaji repasovaného počítača aj určitú záruku. Buď na celý prístroj, alebo len výnimočne len na jeho časti. Dôležitou vlastnosťou takéhoto počítača je, že prešiel rukami technika. Ten mimo iného využíva neraz aj nástroje pre overenie výkonnosti a spoľahlivosti disku, procesora a kvalít ďalších dielov. Je nemysliteľné v predajni s repasovanou technikou zakúpiť skrinky, alebo diely provizórne upravované, lepené a opravované. Diely poznačené neodborným zásahom pritom v takomto predaji nenájdete. Výkon procesoru, operačnej pamäte a disku tvorí dôležitý celok v ktorom výkon, rýchlosť, ale napríklad aj hlučnosť sú pre zákazníka dôležité vlastnosti. Získať záruku pre prípad reklamácie, ako aj záruku v tom, že počítač prešiel odborným okom sa pritom pri bežnom bazárovom predaji nepodarí.

Pri bazárovom predaji neraz chýba reálna odbornosť a možnosť uplatnenia záruky, či odhalenia skrytých vád. Neplatí ani názor, že bazárový predaj ponúka lepšiu cenu. Tá je totiž pri staršej technike veľmi subjektívna a odzrkadľujú sa v nej napríklad sentimentálna väzba, neistota napríklad pri dlhšie nevyužívanej technike, alebo skryté nedostatky.

Nezabudnite na ekologický efekt nákupného rozhodovania

Výkyvy na svetových trhoch s niektorými ušľachtilými materiálmi menia ich cenu, prípadne dostupnosť. Medializovaný nedostatok čipov, prípadne zvyšovanie nákladov už pri samotnej preprave sa môžu odzrkadľovať v cenách nových komponentov. Trendom v posledných rokoch je aj ekologický dopad a efekt správania. Uprednostniť repasovaný počítač alebo repasovaný notebook je v takom prípade zaujímavým argumentom využívania elektroniky.

foto: braham_stockero / Shutterstock

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu