Neobyčajná sopka v Tanzánii, Ol Doynio Lengai chrlí čiernu lávu

Tantánia, čierna láva v sopke

Obyčajná predstava sopky chrliacej lávu je zvyčajne rovnaká. Horúca žeravá magma sa mení na červenú lávu bohatú na kremík. Vyteká zo sopky a postupne sa mení chladnutím na tmavú čiernu horninu. Prípad africkej sopky Ol Doynio Lengai je však trochu iný. Nikde inde nenájdete sopku, ktorá by sa pýšila čiernou lávou. S výrazným vplyvom karbónu, čiže uhlíka, z pod zeme vyviera láva čierna už priamo v sopke. Oproti bežnej láve má oveľa nižšiu teplotu, stále však dostatočne nebezpečnú pre čokoľvek živé v jej blízkosti.

Ako jediná na svete produkuje karbonitové lávy

Má nezvyčajnú hustotu. Čierna tekutina pripomína vodu vďaka svojej váhe a skupenstve sa podobá na vodu, no na vzduchu rýchlu tuhne. Z pôvodnej teploty okolo 500°až 600°C sa chladnutím mení na horninu s obsahom oxidov sodíka, vápnika, aj oxidu uhličitého. Karbonitová hornina plná oxidov na vzduchu mení svoju farbu z čiernej na sivú, až miestami svetlosivú.

Zopár zaujímavostí o Ol Doynio Lengai:

  • Najvyšší bod sopky sa nachádza vo výške 2962 m.n.m.
  • Zemetrasenie z roku 2007 spôsobené činnosťou sopky dosiahlo až 6 stupňov Richterovej stupnice.
  • Zatiaľ naposledy prejavovala svoju činnosť v roku 2009 a zatiaľ je pokojná.
  • Ol Doinyo Lengai znamená v jazyku Masajov „Božia hora“.
  • Nachádza sa v Tanzánii, v blízkosti keňskej štátnej hranice, na území Masajov.
  • V blízkosti je niekoľko spiacich, alebo vyhasnutých sopiek. Gelai, Embagai, Kerimassi alebo Kitumbeine.

Videá:

Náhľadové foto: druhé video z publikovaných videí, Youtube

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.