Salem: Mesto inkvizície, čarodejníc a jeho historické dedičstvo

Salem Massechusetts, dom siedmych štítov

Salem je donekonečna opakovaný ako symbol čarodejníc, ich rodisko, alebo pomaly až liaheň kúziel a bosoriek. Mesto je spomínané v mnohých čarodejníckych filmoch, komédiách, aj vo filmoch s vážnejšou tematikou. Dokonca je spomínané aj v Tomovi a Jerrym a ďalších animovaných príbehoch. Mesto spomína aj Agatha Harknessová ako svoje pôvodné pôsobisko. Je však mesto a miesto skutočné a procesy proti ľuďom obvineným z čarodejníctva boli tiež reálne. Čo by ste o Saleme a miestnej inkvizícii mali vedieť?

Salem Massechusetts, prístav

Ide o malé pobrežné mesto nachádzajúce sa v štáte Massachusetts na severovýchodnom pobreží USA. Nachádza sa blízko, len 25 kilometrov od Bostonu. Toto mestečko by mohlo byť ako každé iné v oblasti Nového Anglicka, no jeho meno je neoddeliteľne spojené s jednou z najtemnejších kapitol americkej histórie – Salemskými čarodejníckymi procesmi z roku 1692. Najčastejšie sa stretnete so snímkami tohto mesta z jesene a najžiadanejšie je počas Halloweenu. Prečo asi? Práve tieto tragické udalosti a legendy z nich urobili Salem centrom záujmu turistov, historikov a milovníkov záhad. Alerbo len nadšencov masiek a temnej histórie a temného turizmu.

Čarodejnícke procesy: Tragédia a hystéria

Salem je najviac spájaný s čarodejníckymi procesmi, ktoré sa odohrali v roku 1692. Počas tejto udalosti bolo obvinených viac ako 200 ľudí z praktizovania čarodejníctva, pričom 20 z nich bolo popravených. Hystéria vypukla, keď mladé dievčatá v meste začali vykazovať zvláštne správanie, ktoré bolo pripisované „kúzlam“. Tomáš Galierik sa vo svojej knihe Miesta zločinu a tragédií venuje aj téme čarodejníctva a upozorňuje na spôsob vedenia súdov, poverčivosť, nevzdelanosť a posudzovanie údajných dôkazov čarodejníctva na základe absurdných kritérií. Procedúry, výsluchy a trýznenie mohlo mať dopad na psychiku, no pre dohliadajúcu moc boli práve takéto dopady ich činov – prepad do šialenstva – dôkaz o posadnutí diablom. Inkvizícia riadená cirkvou bola aj na mnohých iných miestach sveta spojená s fanatizmom.

Väčšina obetí boli ženy, hoci medzi nimi boli aj muži. Medzi najznámejšie obete patrí Bridget Bishop, prvá osoba popravená na základe obvinení, a Giles Corey, ktorý bol umučený k smrti, pretože odmietol priznať vinu. Procesy boli vedené pod vedením reverenda Samuela Parrisa, ktorý zohral kľúčovú úlohu v eskalácii obvinení.

Kto bol puritánsky kazateľ a neúspešný obchodník Samuel Parris?

Samuel Parris bol puritánsky kazateľ v Salem Village (dnes Danvers, Massachusetts, premenované tak, aby sa odlíšilo od miesta masakrov – Salem Town vzdialeného pár kilometrov od Salem Village), ktorý zohral kľúčovú úlohu počas čarodejníckych procesov v roku 1692. Narodil sa v roku 1653 na Barbadose a neskôr sa presťahoval do Bostonu, kde začal svoju kariéru najprv ako obchodník. Obchodovanie sa mu však nedarilo, a tak sa rozhodol stať kazateľom. V roku 1689 bol Parris pozvaný do Salem Village, aby sa stal miestnym duchovným. Jeho prísne náboženské presvedčenie, neústupnosť a konfliktná povaha čoskoro viedli k napätiu v komunite.

Moc súdiť a rozhodovať o obvineniach z čarodejníctva získal vďaka svojmu vplyvu na miestnych veriacich a svojej pozícii duchovného autority. Bol veľmi aktívny v propagovaní myšlienky, že čarodejníctvo existuje a musí sa proti nemu bojovať. Keď jeho dcéra Betty a neter Abigail začali vykazovať podivné správanie, Parris veril, že boli očarené. Toto správanie sa rýchlo šírilo medzi ďalšími dievčatami v dedine, čo spustilo masovú hystériu.

Parris výrazne prispel k tomu, aby sa obvinenia z čarodejníctva rozšírili. Organizoval modlitebné zhromaždenia a podnecoval dedinčanov, aby podporili obvinenia. Ako miestny duchovný mal významný vplyv na sudcov a sudcovský tribunál. Hoci nebol oficiálne sudcom, jeho slovo a názory formovali priebeh procesov. Svojím pôsobením vytvoril atmosféru strachu a paranoje, ktorá viedla k rozsudkom smrti pre 20 nevinných ľudí.

Prečo je Salem taký populárny dnes?

Dnes je Salem (pôvodne Salem Town) známy predovšetkým pre svoj turizmus spojený s čarodejníctvom a okultizmom. Mesto využíva svoju pohnutú minulosť na to, aby pritiahlo milióny turistov z celého sveta. Salem sa stal ikonou Halloweenskej kultúry, pričom počas mesiaca október navštívi mesto najviac ľudí. Miestne obchody, múzeá a reštaurácie sú plné odkazov na čarodejnice, kúzla a nadprirodzena. Okrem toho sa v meste konajú rôzne podujatia spojené s históriou čarodejníctva, divadelné predstavenia a sprievody, ktoré napomáhajú oživiť minulosť.

Salem Massechusetts, dom siedmych štítov

FOTO: Dom známy ako Dom siedmych štítov

Jedným z najvýznamnejších miest v Saleme je Salem Witch Museum, kde návštevníci môžu prejsť výstavou o historickom kontexte čarodejníckych procesov. Witch House je posledným zachovaným domom priamo spojeným s procesmi, kde býval sudca Jonathan Corwin. Mesto ponúka aj rôzne prehliadky, vrátane nočných „strašidelných“ túr, ktoré zdôrazňujú paranormálne legendy spojené so Salemom.

Mesto čarodejníc dnes: Kultúra a ekonomický prínos

V súčasnosti Salem čelí paradoxu: na jednej strane sa snaží zachovať a uctiť si pamiatku obetí čarodejníckych procesov a pripomínať ich ako varovanie pred hystériou a nespravodlivosťou. Na druhej strane mesto ťaží z tohto tragického dedičstva a buduje na jeho základe turistický priemysel. Mesto sa stalo sa stalo mekkou pre ľudí so záujmom o čarodejníctvo, okultizmus a paranormálne javy. Moderní čarodejníci a čarodejnice dnes otvorene pôsobia v meste a ponúkajú veštenie, kurzy a okultné artefakty. Každoročné oslavy Halloweenu sú masovou  udalosťou, ktorá prináša do mesta ekonomický zisk a zvyšuje jeho celosvetovú popularitu.

Udalosti a mená spojené so Salemom

Jedno z najvýznamnejších mien spojených so Salemom je spisovateľ Nathaniel Hawthorne, autor románu „Šarlátové písmeno“. Hawthorne bol potomkom jedného zo sudcov, ktorí sa podieľali na čarodejníckych procesoch, a táto rodinná minulosť mala na neho veľký vplyv. Salemské čarodejnícke procesy sa stali súčasťou širšej americkej kultúry a ich odkazy možno nájsť v rôznych literárnych dielach a filmoch, ako napríklad „The Crucible“ (Skúška ohňom) od Arthura Millera, ktorý na základe týchto udalostí vytvoril kritiku politických procesov 20. storočia.

Mohlo by zaujímať tiež:
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.