Kysuce. Poznáte tento región? Viete, aké možnosti vám vie ponúknuť, ak sem prichádzate ako turista, alebo čím je zaujímavý? Na prvý pohľad chudobný región má niekoľko predností, na ktoré vás upozorní aj nasledovný kvíz. Otestujte si svoje znalosti, alebo len spoznajte výnimočnosť tejto časti Slovenska, ak vám bola doteraz skôr veľkou neznámou.
Kysuce tvorí okres Čadca (CA) a okres Kysucké Nové Mesto (KM).
Vstup do Kysúc je pri Žiline neďaleko Budatínu. Takmer miesto, kde sa Kysuca vlieva do Váhu, avšak je to "Kysucká brána" geologicky viditeľný prierez kopcom pri Brodne, cez ktorý pretekala len rieka a postupne tadiaľ človek vytvoril priechod aj pre cesty a vlak.
Možno miestne lesy ešte obývajú lesné víly, možno niekde majú dieru bez dna, ale v Korni je azda najslávnejší ropný výver na Slovensku. Áno, Kysuce majú svoju ropu, ale nie je jej toľko, aby to stálo za ťažbu zničenie prírody.
Bachledova je ďaleko, Vrátna je neďaleko v blízkej Terchovej, ale Oščadnica je priamo pri Čadci na Kysuciach. Kedysi Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica, dnes viac známe ako Park Snow Veľká Rača.
Rieka Bystrica preteká Novou a Starou Bystricou, Klubinou, Zborovom nad Bystricou, Kalinovom + Krásnom nad Kysucou. Rieka Kysuca má prítok Čerňanka a putuje od severu na juh až do Váhu. Len rieka Orava zostáva na Orave a do Kysúc nezachádza.
A čo že Kysučania nemajú Dunaj? Keď chlapi prichádzali od Dunaja domov, nazvali jednu takú obec podľa neho. Aj Klokočov majú na severozápade. Len Opatová by sa tu hľadala ťažko.
Kostolík zo Zborova aj Mlyn z Klubiny tu nájdete. No viacero kováčskych vyhní by sme hľadali márne.
Záhadné kamenné gule, ktoré vznikli vďaka plynovým bublinám neskôr vyplneným tekutým sedimentom (naše vysvetlenie záhady, zn.sk) sa nachádzajú v obci Milošová pri Čadci, v časti Megoňky v pôvodnom kameňolome.
Orava tvorí východnú hranicu, Poľsko časť severnej. No Vihorlat leží na úplnom východe Slovenska.
Ján Palárik sa narodil v obci Raková. je podľa neho pomenovaná aj najznámejšia pešia zóna Kysúc, respektíve najznámejšia ulica v Čadci - Palárikova. Známa predovšetkým fontánou, ktorej nedokáže ani po rokoch prísť na chuť... mnoho ľudí.
Jozef Kroner, veď mnohí Kysučania sú na svojho rodáka hrdí, najmä tí z rodného Staškova. Hráva sa tu Kronerov pohár a stojí tu aj jeho rodný dom. Len škoda, že Oscar nie je originál, ten sa totiž z Československa vyparil aj s filmármi už dávno a dnes nevedno kde je.
Taká jaskyňa je len v Gánovciach pri Poprade. Na Kysuciach nájdete pamätný Dom Eugena Čerňana, posledného amerického astronauta kráčajúceho po Mesiaci a v Kysuckom múzeu v Radoli nájdete zub mamuta.
Nuž ak si predstavíte jednotlivé trasy, tak len tá z Rakovej do Lodna nevedie cez Staškov.
Také vzácne a nachádzajú sa v nenápadnej obci Zborov nad Bystricou v miestnom kostole.
Riečnica je dnes zatopená. Časť z jej pôvodných budov sa ocitlo v skanzene Vychylovka. Dnes je na pôvodnom území obce vybudovaná vodná nádrž Nová Bystrica.
Rudina sa nachádza dosť južne od pôvodnej trasy pretínajúcej od Novej Bystrice a Vychylovky (Spolu s Oravou) obce Zborov, Klubina, Krásno nad Kysucou až po Oščadnicu. Dnes leží na pôvodnej trase železnice cyklotrasa.
Aj Lodno, aj Dunajov svedčia o tom, že miestni pltníci nekončili v Šali, ale zachádzali ešte ďalej. Drevo sa splavovalo z Oščadnice aj z Krásna z miestnych píl po rieke Kysuca až cez Váh. Aj drotármi boli, a ešte akými zručnými. Len tých ochotníkov Kysučania nemali tak vychýrených. Roboty bolo veľa, na zábavu nebol nikdy čas.
Jasné že Kysucký maratón. A aká že to ešte radosť, keď ho vždy vyhrajú Keňania a nie Kysučania. :-)
Ej veru, geologicky prevládajú pieskovce a bridlice. Tomu sa hovorí flyš.
Stará Bystrica a jej charakteristický orloj. Toto spojenie už musí byť neoddeliteľne späté dohromady.
Zdieľajte svoje výsledky :
Zdieľajte svoje výsledky :
Zdieľajte svoje výsledky :
Zdieľajte svoje výsledky :
Zdieľajte svoje výsledky :
Zdieľajte svoje výsledky :
Zdieľajte svoje výsledky :
Prosím, zdieľaj tento test a zobrazíme ti tvoj VÝSLEDOK.
Podporte tento kvíz jednoducho zdieľaním vášho výsledku na sociálnej sieti. Ukážete priateľom, ako na tom ste, ale hlavne im dáte možnosť zapojiť sa tiež a porovnať si vaše výsledky. Ďakujeme za takúto podporu.
Film Úsvit mieri do hlavnej súťaže festivalu v Karlových Varoch
Recenzia: Odkrývanie sveta najzraniteľnejších v románe Sesternice
Najdlhšie zemepisné názvy na svete v ktorých sa istotne pomýlite
Tieto knihy o Slovensku sú krásnym darom aj pre (ne)čitateľa
Ľudské telo a extrémy: Ako dlho vydrží človek bez vody a jedla?
Podporte na StartLabe unikátne knihy Stromy a Pralesy Slovenska
K vyhliadke s útulňou nad svidníckym vlekom pribudol altánok
Najdlhšie zemepisné názvy na svete v ktorých sa istotne pomýlite
Tyčinkovec, unikátny kvitnúci krík alebo strom žije a kvitne celý rok
Kryptoméria japonská, zaujímavý jemný ihličnan v našich záhradách
Poznáte drieň? Drobné zdravé ovocie, ktoré vypestujeme aj u nás
DeLorean DMC-12 zostáva nesmrteľné aj pre Návrat do budúcnosti
Slávny exorcista Gabriele Amorth, námet filmu Pápežov exorcista
Sedací vak „tulivak“: dejiny, zaujímavosti a fakty o sedení na vreci
Parmezán: slávny taliansky syr Parmigiano-Reggiano, zaujímavosti
Film Úsvit mieri do hlavnej súťaže festivalu v Karlových Varoch
Magazín Zaujímavé novinky vám od roku 2015 prináša zaujímavé čítanie, súťaže aj praktické témy. Venujeme sa živému aj technologickému svetu, knihám, kultúre, aj mnohým kuriozitám.
Máte pre nás TIP na článok?
Máte vo svojej obci zaujímavosť či kuriozitu? Viete o výnimočnom človeku, alebo o zaujímavosti, ktorá by mohla zaujať aj iných? Dajte nám vedieť.
Máte záujem o inzerciu?
Všetky podmienky k obsahu, ako aj možnosti pre inzerentov uvádzame v samostatnej stránke. Vítame zaujímavý obsah, zaujímavých partnerov a najmä férové vnímanie kvality.
V našom portfóliu je tiež:
www.domazahrada.sk – Magazín o bývaní a stavbe
www.kniznenovinky.sk – Magazín o knihách
www.slovenciny.com – Hry a ich preklady
Všetky práva vyhradené © ZN.SK - magazín zaujímavostí a noviniek
0 komentárov