Kto má prednosť pri dverách? Kto vchádza prvý a prečo? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Kto má prednosť pri dverách? Kto vchádza prvý a prečo?

Pri dverách do budovy, do výťahu, či do kina sa neraz stretne veľa ľudí. Držíme dvere a zo slušnosti púšťami ako prvú ženu, prípadne nadriadeného, či významnú osobnosť. Je to tak len pri dverách, ktoré sú interiérové a aj len vtedy, pokiaľ ani vchádzajúci a aj vychádzajúci nemajú ani poňatia, čo sa patrí.

Dvere

Pravdou je, že podriadený to možno vie, no zo strachu pred neznalosťou a zlým pochopením nadriadeného ho predsa len pustí. Ako to teda je? Kto má prednosť?

Prednosť má vždy ten, čo vychádza

Prvý do dverí vstupuje vždy ten, čo vychádza a priestor, prípadne budovu, opúšťa. Dôvod je jednoduchý. Ak budovu opúšťate, chcete ju opustiť, uvoľniť tým miesto. Je celkom jedno, aký veľký priestor opúšťate, pravidlo je stále rovnaké. Ak by šlo o priestor s kapacitou 1 človek, vstupovať by nebolo možné, pretože by nebolo kam, kým nevyjde ten jeden pomyselný človek ako prvý.

Rovnako tak je to pri výťahu. Vstupujúci nemôže mať prednosť do výťahu pred vystupujúcim. Z laického pohľadu zahatí priestor na vystupovanie, zablokuje vás, čo sa vo výťahu veziete dlhšie, než niekto, čo k nemu pristúpil. Pri neznalosti toho, kto má prednosť je preto dobré predstaviť si práve výťah a jeho obmedzený priestor.

  • Takže nie, dôchodcovia pri nastupovaní do MHD nemajú prednosť pred tými, čo vystupujú
  • Vedenie nemá prednosť pred zamestnancami, ak vstupuje do miestnosti, odkiaľ chceli zamestnanci práve vyjsť
  • Prednosť nemá dokonca ani dôležitý verejný činiteľ.

Ten, čo nepozná toto pravidlo etikety, žiaľ pokladá opačné správanie za chybné. Jeho úsudok a súdenie na základe vlastnej neznalosti je následne skôr smutné, ako zarážajúce.

Avatar
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.
Viac:
klauni a šialenstvo
Šialenstvo ako v Kingovej knihe: vo svete strašia klauni

STK autoservis kontrola vozidla
Stav technickej kontroly vozidla: čo potrebujete pri STK

Haribo nanuky
Poznáte medzinárodné dni sladkostí? Oslávte výročie želatínových medvedíkov

Zavrieť