ZN.SK
prilby lyžiarov

Lyžiarske prilby a tie pre snowboard. Ako ich vybrať a odlíšiť?

Lyžiarske prilby, alebo ak chcete helmy, hoci nie sú na slovenských lyžiarskych svahoch povinné, sú obľúbeným aj nenávideným doplnkom lyžiarov.

Lyžiarske prilby, alebo ak chcete helmy, hoci nie sú na slovenských lyžiarskych svahoch povinné, sú obľúbeným aj nenávideným doplnkom lyžiarov. Mať prilbu je znamená chrániť si hlavu pred nárazmi, ale aj pred šialencami, ktorí sa z času na čas na svahu objavujú. Nositeľmi prilieb sú hlavne deti, najmenší lyžiari a výber heliem je pre nich naozaj pestrý. Sú krajiny, kde sú prilby pre všetkých lyžiarov povinné.

prilby lyžiarov

Ako vybrať správnu prilbu
Lyžiarska prilba a jej výber, to nie je nič komplikované a ani dôvod na zásadný článok. No predsa sa oplatí pripomenúť, že správnou prilbou je tá, ktorá nesie označenie atestácie. Pokiaľ si potrpíte na konkrétne čísla, ktoré za bežných okolností naozaj nikomu nič nehovoria, bezpečnostná norma skloňovaná najčastejšie v rámci schválených prilieb nesie označenie CE-EN1077. Na hlave by mala sedieť a nepôsobiť nepohodlne. Na hlave by mala byť pevná, nevytvára otlaky a netlačí.

Dobrá prilba má:
Ak hľadáte dobrú prilbu a vyberáte nie podľa ceny, ale podľa vzhľadu, kvality a pohodlia na hlave, čo je asi najdôležitejší aspekt po miere bezpečnosti samotnej, potom pozerajte aj na týchto pár faktov.

  1. musí vám sedieť fyzicky aj štýlom. Rožky, kohútik, GoPro a iné hlúposti sú už individuálnou vecou. Neznižujú však bezpečnosť prilby pokiaľ nezvyšujú jej váhu.
  2. máte okuliare? S prilbou vám musia sedieť. Nie každá prilba sedí s každými okuliarmi. Prilby majú často vzadu pripínanie okuliarov.
  3. sú drahšie prilby, ktoré sú s vlastnými okuliarmi, prípadne sú uvádzané ako prilby so štítom.

Detské prilby
Pri deťoch a detských prilbách pozor. Deti vyberajú prilbu podľa vzhľadu a podľa toho môžu ladiť názor na prilbu. Podľa predajcov tak môžu upraviť názor podľa vzhľadu. Nemusí byť pritom ani vôbec vítaná. Niektoré lyžiarske školy ju však môžu vyžadovať. Dohliadnite, aby bola prilba hlavne dobre tesná, netvorila otlaky a najmä chránila hlavu vášho malého lyžiara. Ak dáte na výber

Prilba pre lyžiarov a snowboadistov sa líši
Medzi prilbou pre lyžiara a prilbou pre snowboardistu je určitý rozdiel. Bežná lyžiarska prilba totiž má chrániacu časť z tvrdého plastu aj nad ušami a pod nimi. Prilba pre snowboardistov má časť chrániacu uši mäkšiu, neprechádza nad uši konštrukcia celého materiálu prilby. Uši chráni len mäkká vrstva pásov, alebo prieduchov v pevných tkaninách. Prilby pre snowboard sa pripínajú pri krku. Lyžiarske môžu mať aj chrániť brady. Prilby pre extrémnych lyžiarov sa viac podobajú na cyklistické prilby. Bradu chráni celá konštrukcia. Snowboardovské prilby bývajú často ľahšie. Majú výhodu v tom, že hoci nechránia tak pevne, ako lyžiarske, hlava sa otáča pohodlnejšie a jazdec má širší rozhľad okolo seba s lepším rozsahom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu