ZN.SK
Marti Myra Turecko

Koľko stojí vystavenie cestovného pasu a kde ho vybaviť

Cestovný pas je doklad, ktorý uznávajú ostatné krajiny sveta a oprávňuje vás s ním prekračovať hranice. Kde si ho vybavíte a koľko si EUR do bude stáť?

Cestovný pas je doklad, ktorý uznávajú ostatné krajiny sveta a oprávňuje vás s ním prekračovať hranice. Samozrejme len na hraničných priechodoch, inak sa vystavujete veľkým rizikám, absencii potrebných pečiatok, víz, evidencie a podobne. V EÚ sú síce kontroly na hraniciach obmedzené, no mimo nej už je pas potrebný. Po novom už deti zapísané v pase rodiča väčšina krajín neprijíma a tak je nevyhnutné mať pre dieťa svoj vlastný pas. Svoj cestovný pas si môžete vybaviť na policajných oddeleniach na rovnakom mieste, ako občiansky preukaz. Nepripájate žiadnu fotografiu, jedine ak prinášate svoj pôvodný pas, ktorému končí platnosť, je poškodený, alebo pri ceste do niektorých krajín vám prekáža záznam (napríklad izraelské pečiatky nie sú žiadané v niektorých arabských krajinách). Od roku 2009 sú vydávané pasy aj s biometrickými údajmi. Žiadateľ pasu je tak povinný si nechať nasnímať a teda vyhotoviť fotografiu tváre a zároveň je povinný zanechať odtlačky, čím sa dostávajú do evidencie. Trochu pri tejto informácií zneistí nejeden človek. Najmä pri sledovaní toho, čo všetko dnes dokážu technológie zneužiť a skopírovať.

Marti Myra Turecko

Ak vybavujete celkom nový pas
Ak ste si doteraz žiadne pas nevybavili a neprikladáte pri žiadosti o nový ten pôvodný, je potrebné si priniesť rodný list vydaný v SR a doklad o štátnom občianstve v prípade dieťaťa a toho, čo nedokáže priniesť doklad o štátnom občianstve. Sobášny list sa prikladá len ak sa na ňom uvádza zmena priezviska, ktorá prebehla sobášom. Pokiaľ je žiadateľ promovaný titulom uznávaným na Slovensku, potom je potrebný aj vysokoškolský diplom, ktorý vám zostáva. Ak už je titul zapísaný na občianskom preukaze, nie je potrebné nosiť nič ako preukázanie nadobudnutého vzdelania.

Poplatky za vybavenie pasu
Poplatky sú na celom území Slovenska rovnaké. Uhrádzajú sa dnes už najčastejšie v automatoch. Pre technicky menej zdatných ide o pohromu skôr, ako stlačia prvé tlačidlo. Aj počítačový mág však môže zneistieť a také situácie sú bežné. Preto skúste požiadať o pomoc aj ostatných, ktorí v čakárni už môžu mať svoju skúsenosť.

  • poplatok za vydanie cestovného pasu osobe staršej ako 16 rokov 40.- eur
  • vydanie cestovného pasu osobe od 6 do 16 rokov 15.- eur
  • vydanie cestovného pasu osobe mladšej ako 6 rokov 10.- eur
  • vydanie cestovného pasu s platnosťou na 1 rok osobe staršej ako 16 rokov 30.- eur
  • vydanie cestovného pasu s platnosťou na 1 rok osobe mladšej ako 16 rokov 10.- eur
  • poplatok za vydanie náhradného cestovného dokladu 10.- eur
  • poplatok za vydanie náhradného cestovného dokladu opakovanie v priebehu 6 po sebe nasledujúcich mesiacov 20.- eur
  • poplatok za predĺženie platnosti cestovného dokladu cudzinca 5.- eur
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu