ZN.SK
Zell am see, Rakúsko

Kaprun a Zell am See: v zime svet lyžiarov, v lete jazier a zelene

Lokalita v okolí mesta a strediska Kaprun je známa najmä pre lyžovačku. Najviac slovenských turistov priláka v zimnej sezóne na alpské zjazdovky.

Lokalita v okolí mesta a strediska Kaprun je známa najmä pre lyžovačku. Najviac slovenských turistov priláka v zimnej sezóne na alpské zjazdovky. Už menej pritom prichádza v lete, kedy sa lokalita stáva populárna hlavne pre domáci turistický ruch.Kaprun je mesto nachádzajúce sa v spolkovej krajine Salcbursko pri rieke Salzach na severnom okraji Vysokých Taur. Hory, ktoré je možné obdivovať z údolia sú Kitzsteinhorn vysoký 3203 m a vyšší Grosses Wiesbachhorn s výškou 3570 m.Populárne je lyžiarske stredisko Kitzsteinhorn no počas leta prilákajú turistov najmä jazerá, alebo miestny hrad KaprunBurg. Zvláštnosťou Kaprunu je, že nesie názov ešte z čias Keltov. Zmienka z 9. februára 931 totiž toto miesto nazýva Chataprunnin, čo znamená „divá voda“.

Priehrada v blízkosti Kaprunu

foto: priehrada v blízkosti Kaprunu je tiež cieľom miestneho cestovného ruchu

Zell am See

Zell am See je kúpeľným mestom pri rovnomennom názve a turistický ruch tu úzko súvisí s blízkym Kaprunom. Rozloha mesta je len 55 km2 a obýva ho zhruba 10 000 stálych obyvateľov.Na západe sa vypína k nebesiam Schmittenhöhe kým na východe Kitzbühelské Alpy.

Zell am see, Rakúsko

Najvyššie hory sú Kitzsteinhorn 3203 a Hoher Tenn 3368. Najbližším a významným je Schmittenhöhe s výškou 1965 m.n.m, ktorý má v zime využitie ako svah lyžiarskej zjazdovky.Zaujímavosťou je, že pôvodné jazero Zell am See siahalo v minulosti ešte ďalej. V 18. storočí ho však vypustili a vznikla tak širšia oblasť, ktorú dnes tvoria mokrade. Pri návšteve mesta neprehliadnite zámok Schloss Prielau, ktorého história siaha až do roku 1425 a dnes je z neho hotel. V starom centre mesta sú zaujímavé pamiatky farský kostol Sv. Hypolita so zaujímavou vnútornou výzdobou, ale aj architektúrou. Ďalšími pamiatkami sú stará pošta z roku 1625, pivovar a viacero pôvodne remeselných domov, alebo predajní s dodnes čulou prevádzkou. Veľmi pekný a fotografovaný je zámok Rosenberg, nachádzajúci sa v samotnom centre mesta. Baroková stavba z konca 16. storočia dnes slúži ako radnica.

Grand Hotel Zell am See je jedno z najznámejších miest na pobreží jazera. V špecifickom štýle Belle Epoque postavený hotel stojí ja polostrove Spitz je neprehliadnuteľná z ktoréhokoľvek miesta na jazere najmä pre svoju podlhovastú stavbu a snehovobielu fasádu.

Hrad Kaprun

Hrad Kaprun je krásna a zachovaná stavba, ktorého história siaha do 12. storočia. Prvá zmienka spojenia Turmzu Chaprunne pochádza z roku 1280. hrad niekoľko krát zmenil majiteľov a celkom vyhorel v roku 1526. Súčasnú podobu však získal vďaka obnove a prestavbe v roku 1600. Johann II. z Lichtenšteinu ho napríklad v roku 1921 predal peruánskemu veľvyslancovi, ale po takzvanom „anšluse“ ho na niekoľko rokov, až do vysporiadania, zrekvíroval štát.

Od roku 1984 ho získalo združenie podnikateľov, ktoré ho opravilo a dnes slúži verejnosti a cestovnému ruchu. Cesta a pozemok však stále patrí dedičom peruánskeho veľvyslanca.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu