Jim Gombička, Lukáš a Lokomotíva Ema od autora Nekonečného príbehu

Jim Gombička a lokomotíva Ema

Pamätáte si ešte na kultový film Nekonečný príbeh? Je to už neuveriteľných 34 rokov, odkedy sa dostalo rozprávkové putovanie malého Bastiana o záchrane ríše Fantázie na strieborné plátno. Autor najslávnejšej rozprávky, spisovateľ Michael Ende sa stal vďaka Nekonečnému príbehu jedným z najúspešnejších autorov detskej literatúry. V týchto dňoch prichádza do kín ďalší film, ktorý je filmovou adaptáciou knižky z jeho pera: Jim Gombička, Lukáš a Lokomotíva Ema.

Jim Gombička a lokomotíva Ema

Novinka vstupuje do slovenských kín už 28. júna 2018. Zaujímavosťou je, že na svoje filmové spracovanie čakala poriadne dlho. Knižka Jim Gombička, Lukáš a lokomotíva Ema, ktorá je predlohou filmu, sa totiž stala bestsellerom už v roku 1960.

Viac ako 60 rokov po tom, ako Michael Ende napísal dobrodružstvá dvoch kamarátov a jednej lokomotívy, prináša režisér Dennis Gansel (ktorý má na konte projekty ako Mechanic: Resurrection alebo Náš vodca) túto nadčasovú klasiku na plátno. Oživí tak spomienky miliónov čitateľov tohto detského fenoménu.

Film vznikal dlhých 14 rokov a s rozpočtom 25 miliónov eur je považovaný za najväčšiu a najdrahšiu nemeckú filmovú produkciu. Hlavné úlohy si zahrali Solomon Gordon /Jim/ a Henning Baum /Lukáš/. Autormi scenára sú Sebastian Niemann a Dirk Ahner, ktorí pri písaní využili pomoc britského scenáristického veterána Andrew Birkina /Parfém, Meno ruže/. Vo filme je použitých veľké množstvo špeciálnych efektov. Postavy prechádzajú rozmanitými prostrediami i krajinami a sprevádzajú ich rozprávkové bytosti. Tie bolo potrebné dotvoriť pomocou počítačovej techniky. V jednom období pracovalo na filme až 500 špičkových animátorov, ktorí vytvárali postavy i všetky prostredia. Mnohí z nich pracujú pre spoločnosť Marvel.

Synopsa filmu:

Príbeh fantasy filmu sa začína na malom ostrovčeku s vlakovou stanicou, lokomotívou Emou a jej rušňovodičom Lukášom. Jedného dňa prišiel na ostrov poštár, ktorý tam doručil záhadný balík. V ňom sa nachádzalo čierne dieťa, ktoré bolo adoptované ostrovanmi a pomenované Jim Gombička. Ako však Jim rástol, kráľ sa začal obávať, že keď Jim dospeje, tak na ostrove neostane dostatok miesta. Taktiež Lukášovi oznámil, že lokomotíva Ema bude musieť byť odstránená. Lukáš sa teda rozhodol, že spolu s Jimom a Emou odídu preč z ostrova. Z lokomotívy tak spravili provizornú loď a v noci odplávali.

Jim Gombička, Lukáš a lokomotíva Ema

Nakoniec sa dostali až na pobrežie Číny, ktorej v tom čase vládol smútiaci cisár. Jeho dcéra, princezná Li Si, bola totiž unesená a držaná v Dračom meste. Lukáš a Jim teda ponúkli pomoc a vydali sa hľadať princeznú. Počas ich dobrodružstiev, však Jim začal odhaľovať aj pravdu o svojej tajomnej minulosti

Nekonečný príbeh (v nemeckom origináli Die Unendliche Geschichte)

Slávny fantasy román Michaela Endeho bol prvýkrát vydaný v Nemecku v roku 1979. Film Nekonečný príbeh bol prvou adaptáciou románu a bol najdrahším nemeckým filmom v histórii. Do kín prišiel v roku 1984 v réžii Wolfganga Petersena a v hlavných úlohách s Barretom Oliverom (Bastian), Noahom Hathawayom (Atrej) a Tami Stronach (detská cisárovná). Pre veľký úspech snímky vznikli jej ďalšie pokračovania – Nekonečný príbeh 2 mal premiéru v roku 1990 a Nekonečný príbeh 3 v roku 1994. Nekonečný príbeh sa stal inšpiráciou aj pre dva televízne seriály. V Nemecku sa dokonca objavila i hra, balet a opera s názvom Nekonečný príbeh.

Michael Ende

Známy spisovateľ Michael Ende vyrastal v nacistickom Nemecku. Jeho nápad na prvú knižku o Jimovi, Lukášovi a Emme prišiel v roku 1956 ako odpoveď na nacistickú rasovú ideológiu; a nečakane vyústil do 500-stranového rukopisu. Ende ho ponúkol až 12tim vydavateľom, no prijal ho až posledný z nich. Knižka sa postupne stala bestsellerom, bola preložená do 33 jazykov a z Endeho urobila najpopulárnejšieho nemeckého detského autora. Pre veľký úspech sa príbeh dočkal aj pokračovania s názvom Jim Button and the Wild 13.

Michael Ende neskôr napísal „Momo“ (1973) a „Nekonečný príbeh“ (1979), ktoré sa stali v nemecky hovoriacich krajinách bestsellermi. Boli preložené do viac ako 40tich jazykov. V Európe, Ázii a Amerike sa z nich predalo takmer 30 miliónov kópií. Filmové adaptácie Nekonečného príbehu (1984, réžia Wolfgang Petersen) a Momo (1986, réžia Johannes Schaaf) oživili knižných hrdinov a ich fantastické dobrodružstvá spoznali diváci na celom svete.

Mohlo by zaujímať tiež:
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.