ZN.SK
FKK pláž a kempingy, Naturisti nudisti

FKK (Freikörperkultur) a nudapláže pre nudistov naturistov

FKK je skratkou pre Freikörperkultur – Kultúra slobodného tela. Pláže, kempy a strediská, ktoré nesú označenie FKK sú určené nudistom.

Zľavy na wellness pobyty

V cestovnom ruchu pojem, s ktorým sa bežne nestretnete a predsa je mimoriadne žiadaný a známy, je FKK. Tento nápis je skratkou nemeckého Freikörperkultur, čo je pojem používaný v západnej Európe, aj v ne-nemeckých krajinách. V preklade Kultúra slobodného tela. Používajú ho aj prímorské strediská cestovného ruchu aj v Taliansku, Chorvátsku, ba dokonca aj jazerá v Českej republike. Tam je naturizmus na inej, populárnejšej úrovni, než na Slovensku. Týmto označením sa rozlišujú pláže s filozofiou kultúry slobodného tela, inak povedané, ide o pláže pre nudistov.

Naturisti nudisti

Za FKK plážami a kempmi pritom nemieri bežný záujemca o pobytové balíčky, či zájazdy. Ide o špeciálny typ pobytu, na ktorý reflektujú dlhoroční záujemcovia o pobyt v nahote a slobode v rámci obliekania / neobliekania. Aj spôsob, akým si ho chodia záujemcovia v cestovnej kancelárii zakúpiť, nie je ničím iný od bežného zájazdu. Nie je prečo robiť rozdiely, hoci občas pre menej skúseného môže byť dôvodom na potmehúcke pousmiatie a žartovanie.

FKK ako bežná súčasť cestovného ruchu

Viacero stredísk cestovného ruchu, kam mieria aj slovenské dovolenkári, mimo arabské krajiny a vzdialené destinácie, môže byť vybavené časťou pláže pre nudistov či ak chcete, naturistov. Naturista je krajší pojem, keďže poukazuje na prírodu. Nahota pritom zase naráža na prírodu a návrat do dávnej minulosti, keď bolo celkom bežné byť nahý. Veď najskôr bol človek, až potom šaty.

V Chorvátsku existuje niekoľko pláží a kempov, kde priamo zaparkované kempy a autá už ponúkajú možnosť úplnej slobody. Veľkým strediskom pre naturistov je Koversada vo Vrsare už niekoľko rokov. Je hitom medzi nemeckými dovolenkármi, ktorí sú priekopníci a popularizátori nahoty už celé desaťročia od čias Juhoslávie. Úspešná je tento „koncept“ plážovej kultúry aj medzi Čechmi. Na Slovensku máme taktiež mnohých tých, ktorí nemajú zábrany odhaliť sa a najmä opáliť všade. Aj na Zlatých Pieskoch, či na rôznych jazerách. Pri dedinských rybníkoch, aj v súkromí.

FKK ako rozpoznávacie znamenie

Keďže mnoho stredísk, ktoré umožňuje pohyb v areáli, alebo na pláži pre naturistov, má priamo v názve skratku FKK, uľahčila sa tak identifikácia aj orientácia pri vyhľadávaní vhodncýh stredísk. Priamo v Chorvátsku je to mimo Koversadu aj FKK Rajská pláž v Malinskej, FKK Bančuluka v Baška Vode, FKK Njivice na ostrove Krk, FKK Proizd – ostrovček pri Korčuli, ktorý je sám nudistickým ostrovom. Vyhľadávané sú celé kempingy, ako napríklad:

 • Otok Krk – Baška ****
 • Istra – od Poreča do Vrsara ***
 • Kanegra ****
 • Lanterna ***
 • Rovinj – Valalta ***
 • Punat – Konobe **
 • Otok Hvar – Vrboska **
 • Tkon – otok Pašman ***  a ďalšie

FKK pláž a kempingy, Naturisti nudisti

Prípadne hotely, kempingy a ubytovacie zariadenia v Taliansku, ako napríklad:

 • Resort Naturista Grottamiranda, Carovigno (vzdialené pobrežie)
 • Oasi di Zello, Monterenzio (vnútrozemie)
 • Camping Naturista Ca‘ le Scope, Marzabotto (vnútrozemie)
 • Naturist Sporting Club Parco del Gargano, Puglia (neďaleké pobrežie)
 • Physis Naturist Accomodation, ostrov Sicília (neďaleké pobrežie)
 • Campeggio Naturista Costalunga, Sassello (vnútrozemie)
 • Pizzo Greco Villaggio Naturista, Isola Di Capo Rizzuto (priamo pri mori)
 • Naturist B&B Borgo Corniola, Lutirano (vzdialené pobrežie) blízko San Maríno

Súkromie a nahotu chcú ľudia aj na vlastnom dvore

Adrián, staviteľ bazénov a záhradný architekt, nám v období rokov 2015 až 2018 opakovane potvrdil, že niektorí zákazníci  sa mu sami zdôverujú o potrebách súkromia pri vlastnom bazéne. Majú záujem o súkromnú nahotu, zamedzenie dohľadu cudzích okien až na miesta, po ktorých sa chcú pohybovať nerušene. Rodičia malých detí, bezdetné páry, aj bežné viacpočetné rodiny. Bez rozdielu vyhradeného profilu človeka. Nahota je niečo prirodzené a pohodlie, možno s trochou erotiky, je každého osobnou vecou. Prípadne vecou spoločného záujmu s ďalšími.

Aké sú zásady návštevy takýchto pláží, alebo stredísk?

 1. Neokukávať druhých, okato, aj skryto
 2. Byť prirodzený, nesnažiť sa o neprirodzenosť
 3. Neporovnávame seba, partnera, či iných so sebou a s partnerom
 4. Nefotografovať seba, nebyť príliš blízko iných nudistov, pretože každý si zachováva odstup od druhých, aby sám neprekážal.
 5. Rešpektujte ostatných, oni budú rešpektovať vás
 6. Nudizmus / naturizmus nie je o sexe, ale o nahote a o oslobodení tela. Nemýľte si preto pojmy.
 7. Byť v plavkách a oblečený na pláži pre nudistov je presne to isté, ako si ľahnúť do vírivky v obleku, alebo na pohreb prísť v kostýme zajačika. Skrátka ste úplne mimo, nepochopili ste o čom je dané miesto, očakávania a pohodlie pre vás, ale aj pre tých, pre ktorých ste dôvodom na otázniky nad hlavou. Vzbudzujete neistotu, takže preč s plavkami.

TIP: V ponukách cestovných kancelárií sa FKK objavuje celkom bežne. V ponuke sú nie len kempingy, ale aj apartmány priamo v naturistických strediskách a areáloch.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Čo tak niečo zaujímavé?

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu