ZN.SK
Pavol Dobšinský, Prostonárodné slovenské rozprávky

Originálne Prostonárodné slovenské rozprávky Pavla Dobšinského

Pavol Dobšinský bol výnimočnou osobnosťou našich slovenských dejín. Jeho Prostonárodné slovenské rozprávky v najnovšej podobe sú originály, bez úpravy a cenzúry.

Pavol Dobšinský bol výnimočnou osobnosťou našich slovenských dejín, ktorá možno dodnes nie je poriadne docenená. Do poslednej chvíle svojho života mu záležalo na tom, ako sa bude zaobchádzať s jeho zbierkou rozprávok a chcel sa vyhnúť tomu, aby padli do bezohľadných rúk. Jeho životné dielo je tak nakoniec ťažké vystihnúť len tak slovami recenzie, ak ich čitateľ nečíta samotné rozprávky a teda diela, ktoré samotný Dobšinský zaznamenal.

Pavol Dobšinský, Prostonárodné slovenské rozprávky

Jednotlivé rozprávky sa postupom rokov dočkali úprav, zmizli z nich prvky, ktoré možno vyznievali príliš morbídne a sprístupňovali tak rozprávky aj mladému kolektívu. Avšak Dobšinský zbieral rozprávky, ktoré si hovorievali ľudia na Slovensku v určitej podobe, neraz zlé postavy vynikali obzvlášť zlými vlastnosťami a práve v celej svojej kráse dokážu aj takéto prvky vyniknúť len v rozprávkach v pôvodnom znení. Krásne a svetovo jedinečné bohatstvo Slovenska sa ukrýva aj v novo vydaných troch zväzkoch kompletného vydania Prostonárodných slovenských rozprávok. Vydáva ich vydavateľstvo Tatran, ktoré si tak zároveň touto unikátnou publikáciou pripomína 70. výročie svojho založenia.

Jedinečné pre obsah aj ilustrácie

Pavol Dobšinský v každom smere vytvoril dielo, ktoré dnes už nedokážeme doceniť. Zaznamenal mená ľudí, ktorí mu rozprávky povedali, zaznamenal ich aj so slovami a nárečím, v starom vyjadrovaní sa, aké je dnes vzácne, ale stále tiež atraktívne pri čítaní príbehov z časov drakov, stríg a čarovných mužíčkov. To, čo robí túto knižnú edíciu výnimočnou je doplnenie ilustráciami Martina Benku, ktoré pre slovenskú kultúru predsa len znamenajú veľa. Nuž a rozprávky samotné? Tie sú zážitkom, aký častý nebýva. Čitateľ má možnosť spoznať v skutku mimoriadne bohatstvo slovenského národa, ktoré malo mnoho legiend a rozprávok.

Zaznamenané sú tak, ako ich hovorievali ľudia. Niekedy strácajú logiku, inokedy sa prelínajú podobné rozprávky do iných, keďže aj rôzne regióny Slovenska navzájom niektoré prvky preberali, no na rozdiel od rozprávok, aké poznáme z čias školských, sú originálne rozprávky iné. Stretávame sa s morbídnymi trestami pre previnilcov, ťažké tresty pre hriešnikov, požieranie tiel, či trápenie hrdinov popisované tak drasticky, že už je možné uvažovať o zvažovaní prístupnosti. Nuž a práve tým, že ide o pôvodné originály vydané naozaj v krásnej trojzväzkovej edícií, si budú môcť knihy získať svojich skutočných záujemcov.

Pavol Dobšinský, Prostonárodné slovenské rozprávky

3. zväzok a jeho obsah

V našich rukách sa ocitol práve tretí zväzok. Rozprávky v pôvodnom znení obsahujú deje a gradácie, akých ste sa mohli dočítať len vo veľmi starých vydaniach rozprávok a opäť v tomto poslednom. Oveľa bežnejšou v nich bola smrť, krv a ľudské mäso, vyskytovali sa čarovné sily, nadprirodzené bytosti a ešte ostrejší boj dobra proti zlu.

Pavol Dobšinský, Prostonárodné slovenské rozprávky

3. zväzok obsahuje 66 rozprávok, ktoré boli pôvodne zverejnené v treťom až ôsmom zošite Prostonárodných slovenských povestí (1880 – 1883). Nebýva časté, že sa v knihách môžeme stretnúť s edičnou poznámkou. Vydavateľstvo v nej vysvetľuje, čo bolo nutné zmeniť, ale aj zachovať. Na záver knihy na stranách 533 až 545 sa môžete zoznámiť s niekoľkými poznámkami ešte pôvodného autora, kde uvádza k jednotlivým rozprávkam vysvetlivky a rozdiely, ak niekto z rozprávačov uviedol rozdiel, odlišné skutočnosti a v snahe zachovať všetky verzie zaznamenal aj takúto rozdielnosť.

Zachované tak svojim spôsobom zostali viaceré varianty. 548 stranová kniha je pomerne hrubá, vytlačená na kvalitnom matnom papieri s dobre čitateľným písmom prerývaným krásnymi ilustráciami Martina Benku, čím je kniha ešte atraktívnejšia na čítanie. Je unikátnym darčekom pre kohokoľvek, pre koho je slovenská tradičná rozprávka v jej originálnej podobe túžbou a hodnotou sama o sebe. Jej veľmi pekné vyhotovenie v tejto sérií je dôstojným uctením si hodnoty tejto zbierky a ide tak o trojicu kníh, ktoré sú presne také, ako niektoré staršie knihy dnes. Jednoducho knihy, ktoré musíte mať a ak ich mať nebudete, o pár rokov budete zrejme ľutovať, že jediné dostupné sú tie z knižnice.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu