ZN.SK
Playboy 1967 september

Zomrel Hugh Hefner († 91), obchodník a zakladateľ časopisu Playboy

Hugh Hefner, ktorého svet pozná najmä ako zakladateľa časopisu Playboy, dnes zomrel vo veku 91 rokov vo svojej vile v Los Angeles

Hugh Hefner, ktorého svet pozná najmä ako zakladateľa časopisu Playboy, dnes zomrel vo veku 91 rokov vo svojej vile v Los Angeles. Informujú o tom azda všetky spravodajské médiá vo svete a tým sa aj stal Hugh Hefner najvyhľadávanejším výrazom posledných hodín. Bol vo svete známy ako veľký milovník žien, preslávili ho svadby s modelkami, spoločnosť jeho zajačikov a veľmi promiskuitný život.

Hugh Hefner, oficial Facebook

Za svoj život mal 3 manželky a 5 partneriek, hoci v skutočnosti ich bolo oveľa viac. Bol tiež ikonou svojej doby, ba dokonca vzorom pre mnoho iných obchodníkov, keďže nehľadel na názory niektorých skupín Američanov a šiel tvrdo za svojim snom. Za svojho života sa sám objavil v mnohých filmoch vo vedľajších úlohách, kde vždy hral sám seba. Účinkoval v niekoľkých seriáloch, ale aj v reality show. V posledných rokoch to však boli takmer výlučne dokumentárne filmy.

Hugh Hefner a jeho život

Celým menom Hugh Marston Hefner sa narodil 9. apríla 1926 v Chicagu v učiteľskej rodine matke zo Švédska a otcovi s nemeckými a anglickými predkami. Počas II. svetovej vojny pôsobil ako vojnový novinár a zapisovateľ, vyštudoval Ilinoiskú univerzitu v odboroch psychológia aj kreatívne umenie. Na Northwestern University si vzdelanie doplnil odborom sociológia. Kariéru začal ako redaktor v časopise Esquire. V roku 1953 však začal pracovať na vlastnom časopise, ktorý pôvodne niesol meno Stag Party.

Hugh Hefner a Playboy

Prvé vydanie vyšlo v decembri 1953 a zaujalo nahými fotografiami Marilyn Monroe, ktoré nafotila do nahého kalendára ešte v roku 1949. Potom čo Charlesovi Beamontovi odmietli v časopise Esquire vydať jeho krátku sci-fi poviedku The Crooked Man o svete, kde je homosexualita celkom bežná vec, sa rozhodol ponúknuť priestor u seba. To vyvolalo vlnu pobúrenia, no zároveň tým prilákal väčšiu pozornosť mužov.

Playboy 1967 september foto: Obálka časopisu Playboy z roku 1967

V roku 1963, 4. júna, bol zatknutý za propagovanie obscénnej literatúry. Obvinenie sa týkalo propagovania nahoty v Playboy po úspešnom publikovaní nahých fotografií modelky Jayne Mansfield. Už v počiatkoch fungovania Playboya sa dokázal presláviť rozhovorom s Georgeom Lincolnom Rockwellom, politikom a veliteľom amerického námorníctva, ktorý bol známy ako zakladateľ americkej nacistickej strany. S rozhovorom súhlasil pod podmienkou, že novinár nebude židovského pôvodu. Hefner mu poslal černocha, ktorý sa neskôr preslávil ešte mnohými inými rozhovormi.

Alex Haley (1921-1992) sa neskôr dostal do povedomia aj vďaka rozhovorom s Muhammadom Alim, Johnny Carsonom alebo Quincy Jonesom. Playboy už len napredoval, získaval si popularitu mužov v USA a postupne aj v ďalších krajinách sveta. Časopis mal mimoriadny úspech, jeho najsilnejším konkurentom bol Hustler známeho Laryho Filnta. Playboy priniesol Hefovi, ako ho nazývali médiá, aj ľudia v jeho okolí, závratné zisky. Hef mal vlastné lietadlo na ktorom sa veľa krát robili nezabudnuteľné večierky. Inšpiráciou bol pre mnohých mužov aj vo svojom vysokom veku. Až v roku 2015 zaznamenal mierny úpadok záujmu a plánoval skončiť s nahotou. Po zhodnotení čísiel a uvedomení si podstaty časopisu Playboy sa však k nahote predsa len vrátili.

Zopár zaujímavostí o Hefnerovi (anglicky)

Miesto posledného odpočinku je známe už dlho

Miesto posledného odpočinku Hugha Hefnera je známe už niekoľko rokov. Jeho časopis sa preslávil nahými fotkami Marilyn Monroe. Svojim spôsobom jej tak bol vďačný, no hoci sa s ňou nikdy osobne nestretol, chcel jej byť na blízku aspoň po smrti. Preto už dávnejšie kúpil voľné hrobové miesto vedľa nej na losangelskom cintoríne.

Zomrel 28. septembra prirodzenou smrťou vo svojom dome. Zanechal po sebe štyri deti, z ktorých 2 stoja na vysokých pozíciách v spoločnosti zodpovednej za magazín Playboy.

Foto:  https://www.facebook.com/hughhefner/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu