ZN.SK
smola živica

Parkovanie pod ihličnanom: Ako odstrániť živicu zo stromov na laku auta

Viete ako rýchlo a jednoducho odstrániť živicu stromov z laku vášho auta? Zaberá benzín, odlakovač, acetón, masť, ale aj v obchodoch dostupné prípravky.

Momentálne aktuálny problém mnohých majiteľov áut. V letných horúčavách je výhodné zaparkovať v tieni a byť tak uchránený pred rozpálením interiéru vozidla do šialených teplôt. Lenže parkovanie v tieni pod stromami má svoju daň. Niektoré listnáče, ale hlavne ihličnany a s nimi na čele borovice, v teple vypúšťajú živice. Tie po nahromadení kvapôčok vďaka gravitácií padajú na zem. Po dopade na lak vozidla ide o drobné bodky, ale často sa roztečú aj do šírky a hoci ide len o pár centimetrov, na živicu sa môžu po pár dňoch horúčav nalepiť ďalšie nečistoty, prach, či suché listy a hmyz.

Ako stromovú smolu – živicu z laku odstrániť?

Najšetrnejším spôsobom je navštevovať auto-umývačku a vosk po pár umytiach sám zmizne. Možno ešte viac šetrnejším je mokrá dámska pančucha aspoň 3x navrstvená a ňou prechádzanie po zasmolenom laku. Najpoužívanejším chemickým receptom je aplikovanie technického benzínu s čím opatrne. Žiaľ lieh zaberá len v niektorých prípadoch. Mnohí odporúčajú acetón, no len na rýchlu aplikáciu výhradne na smolu samotnú. Príliš acetónom neodporúčajú šmirgľovať s handričkou, pretože môže vytvoriť nádych šmúh, ktorý už neodstránite. Skúsiť môžete aj odlakovač, ktorý aplikujete len na vosk a pretriete handričkou.

Azda najlacnejším receptom, ktorí radia bežní ľudia, je použitie klasickej bielej bravčovej masti s ktorou narábajte opatrne skôr pre nežiadúce následky z mastnej handričky. Masťou si kedysi natierali trabanta susedia, docielila na jeden deň krásny lesk a záujem všetkých psov na okolí.

Odstraňovač asfaltu dokáže pomôcť

Na živicu aj asfalt zaberá chémia, ktorá je prispôsobená na prácu na lakoch auta. Pri čerstvých alebo teplom príliš zmäknutých sfaltových povrchoch môže odskočiť nečistota a najmä na svetlom aute môže zanechať stopy. Pre takéto prípady vyvinuli odstraňovače asfaltu, ktoré však svojim zložením môžu pôsobiť aj na živice stromové.  Viacero prípravkov, ktoré sa nazývajú aj skupinou „tar remover“ má rad podobných vlastností.

Ide o nasledovné výrobky:

Odporúčané je prečítať si pred použitím návod a vedieť, či už nebol lak na takom mieste v minulosti opravovaný, prípadne iné inštrukcie v zmysle konkrétneho návodu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu