Ako odstrániť živicu zo stromov na laku karosérie auta

Ako odstrániť živicu zo stromov na laku auta

Momentálne aktuálny problém mnohých majiteľov áut. V letných horúčavách je výhodné zaparkovať v tieni a byž tak uchránený pred rozpálením interiŕu vozidla do šialených teplôt. Lenže parkovanie v tieni pod stromami má svoju daň. Niektoré listnáče, ale hlavne borovice, v teple vypúšťajú živice, ktoré až po nahromadení kvapôčiek vďaka gravitácií padajú na zem. Po dopade na lak vozidla ide o drobné bodky, ale často sa roztečú aj do šírky a hoci ide len o pár centimetrov, na živicu sa môžu po pár dňoch horúčav nalepiť ďalšie nečistoty, prach, či suché listy a hmyz. Ako vôbec živicu z laku odstrániť?

Parkovanie auta a odstránenie živice

Domáce recept na odstránenie živice z povrchu áut
Najšetrnejším spôsobom je navštevovať auto-umývačku a vosk po pár umytiach sám zmizne. Možno ešte viac šetrnejším je mokrá dámska pančucha aspoň 3x navrstvená a ňou prechádzanie po zasmolenom laku. Najpoužívanejším chemickým receptom je aplikovanie technického benzínu s čím opatrne. Žiaľ lieh zaberá len v niektorých prípadoch. Mnohí odporúčajú acetón, no len na rýchlu aplikáciu výhradne na smolu samotnú. Príliš acetónom neodporúčajú šmirgľovať s handričkou, pretože môže vytvoriť nádych šmúh, ktorý už neodstránite. Skúsiť môžete aj odlakovač, ktorý aplikujete len na vosk a pretriete handričkou. Azda najlacnejším receptom, ktorí radia bežní ľudia, je použitie klasickej bielej bravčovej masti s ktorou narábajte opatrne skôr pre nežiadúce následky z mastnej handričky. Masťou si kedysi natierali trabanta susedia, docielila na jeden deň krásny lesk a záujem všetkých psov na okolí.

Na živicu aj asfalt zaberá tar remover. Viacero prípravkov, ktoré sa nazývajú aj skupinou “tar remover” má rad podobných vlastností. Primárne sa používajú na odstraňovanie tekutého zaschnutého asfaltu na karosérii. Účinok však majú aj proti živiciam zo stromov kapnutých na aute.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Ementál, švajčiarsky syr
Švajčiarske syry a Ementál: prečo sú v syre diery?

kyslý ksicht
10 potravín, ktoré pomáhajú na pálenie záhy, čiže reflux

Ak mi uveríš, aprílové slnko, Zvláštny príbeh
Tajomstvá kníh: Ak mi uveríš, Aprílové slnko a Zvláštny príbeh (Katarína Gillerová)

Zavrieť