V jeseni 2020 sa v kinách objaví dokument o Karlovi Gottovi

V jeseni 2020 sa v kinách objaví dokument o Karlovi Gottovi

Nie každý vedel, že ešte počas minulého roka sa Karel Gott pustil do ďalšieho dokumentu o Karlovi Gottovi – teda o ňom samotnom. Slávny spevák sa žiaľ nedožil jeho dokončenia. Záverečné práce na ňom prebiehajú práve teraz. Viac prezrádza filmová spoločnosť Bontonfilm, najmä o pozadí vzniku celého dokumentu, ktorý sa v kinách objaví na jeseň 2020.

Karel Gott, dokument, Karel Gott Agency a Bontonfilm

Dokument o Karlovi Gottovi s Karlom Gottom osobne

Režisérka Olga Malířová Špátová práve dokončuje celovečerný dokumentárny film o Karlovi Gottovi. Snímka prinesie jedinečný, neobyčajne osobný až intímny pohľad na jeho život, ktorý sa doteraz širokej verejnosti ani jeho skalným priaznivcom nenaskytol. Tento jedinečný filmový počin bude mať v slovenských kinách premiéru na jeseň budúceho roka.

V polovici septembra minulého roka mi volali Ivanka a Karel Gottovci a oslovili ma, či by som po desiatich rokoch opäť nenatočila s Karlom dokument o jeho živote. Neváhala som ani minútu! Nakrúcať s človekom, ktorý vydržal viac ako pol storočia na výslní českej kultúry vďaka svojmu výnimočnému speváckemu talentu, umeleckej pokore a nesmiernej pracovitosti, bola a je pre mňa veľká česť. Výzvu, aby som natočila celovečerný dokumentárny film o Karlovi Gottovi, ktorý svojím umením prinášal radosť už trom generáciám poslucháčov, som prijala ako záväzok voči tomuto legendárnemu spevákovi,“ opisuje svoje pocity Olga Špátová.

Karel Gott, dokument, Karel Gott Agency a Bontonfilm

Autenticita Karla Gotta

Prvý natáčací deň tak vďaka rýchlej dohode prebehol už 22. októbra minulého roka. Cieľ bol úplne jasný – zachytiť autenticky Karla Gotta ako fenomenálneho speváka, ktorý sa rozdáva svojim priaznivcom, ako maliara, ale zároveň milujúceho manžela a otca svojich detí. Muža, ktorý šesťdesiat rokov rozdával svojimi piesňami radosť niekoľkým generáciám nielen u nás, ale aj v Európe a vlastne po celom svete. Muža, ktorý sa zapísal do sŕdc a duší svojich poslucháčov tým, že jednoducho bol…

Ojedinelý pohľad do súkromia a duše Karla Gotta

Film nemá byť prehliadkou nespornej slávy Karla Gotta a jeho úspechov. „Preto ani nie je možné porovnávať môj predchádzajúci film Fenomén Gott s týmto terajším. Každý je iný. Minimálne tým, že sme ich natáčali v inej životnej etape Karla Gotta, a to sa veľmi prejavilo v jeho osobnej až intímnej spovedi, ktorú nám poskytol a ktorá nás všetkých utvrdila v tom, s akou legendou máme možnosť pracovať a tráviť čas, ktorý je vskutku neopísateľný,“ dodáva Olga Špátová.

Tvorcovia zachytili Karla Gotta pri jeho vystúpeniach, pri stretnutiach s fanúšikmi v Česku aj v Hamburgu, ale najmä v jeho domácom prostredí – či už v Prahe, na chalupe v Českom Švajčiarsku, v dedine, kde trávil detstvo, a na ďalších miestach, ktoré zohrali v jeho živote dôležitú úlohu. Spevák sa vo filme vydá po stopách svojho života, ukáže divákom neznáme zákulisia koncertov aj svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snažia s pokorou a láskou chrániť. Film tak bude vďaka úprimnej otvorenosti Karla Gotta úplne autentický a jedinečný.

Karel Gott, dokument, Karel Gott Agency a Bontonfilm

Náš film nesmie byť nudný,“ hovoril počas natáčania Karel Gott režisérke Olge Špátovej. Tá vytvára dokumentárny, situačný biografický film s využitím archívnych materiálov, a to tak v pracovnej, ako aj v osobnej rovine.

Autentický pohľad aj s hodnotením Karla Gotta

Olga má veľký dar natáčať so svojím úzkym tímom tak, že sme sa často nechali uniesť spontánnou atmosférou a prirodzene sme ju vpustili do nášho súkromia, vďaka čomu som sa rozhovoril o témach pomerne dôverných. So svojím manželom kameramanom Jánom Malířom sa tak vlastne stali súčasťou našej rodiny. Pôvodne sme chceli film uviesť v roku 2019, keď som oslávil svoje životné jubileum. Ale keďže som s rodinou prežil ešte krásne leto, chcel som, aby sme točili čo najdlhšie. Tento dokumentárny film je poďakovaním mojim priaznivcom a všetkým, ktorí ma pri mojej profesii podporovali a sprevádzali,“ povedal k filmu sám Karel Gott.

Karla sme sledovali pri práci, ale aj ako muža svojej ženy a otca svojich dcér. Filmu sa venoval s neobyčajnou energiou a úprimnosťou. Prinášal nápady. Želal si, aby filmová interpretácia jeho života a tvorby bola autentická a pravdivá. Chceme vytvoriť otvorený film o človeku s výnimočným nadaním, ale aj s neuveriteľne skromnou, slušnou a láskavou povahou,“ uvádza k filmu jeho autorka Olga Špátová.

Kto je Olga Malířová Špátová?

Olga Malířová Špátová je výrazná filmárka. Natočila tridsať autorských filmov, za ktoré získala ceny na domácich a zahraničných festivaloch. Napríklad za film Dobre platená prechádzka ’07 (2008) získala Grand Prix Vojtěcha Jasného. Dokument Fenomén Gott (2009) sa stal najsledovanejším televíznym filmom roka v Českej republike. Film Oko nad Prahou (2010) vyhral hlavnú cenu na Medzinárodnom filmovom festivale vo Varšave. Dokument Ďaleko za slnkom (2015), ktorý vznikol v produkcii HBO, bol nominovaný na Českého leva. Natočila tiež dva klipy k piesňam speváčky Anety Langerovej, pričom obidva získali cenu Anděl. Ako kameramanka pracovala na šestnástich filmoch režisérky Olgy Sommerovej.

Foto: Bontonfilm, a.s., Karel Gott Agency

Ohodnoťte článok post

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.