ZN.SK
Vlasy žena

Šampóny bez sulfátov: je všetko také zlé, ako sa o tom hovorí?

Spory špecialistov o prítomnosť sulfátov v šampónoch stále neutíchajú. Sú naozaj také škodlivé a prečo je potrebné nahradiť ich šampónmi…

Spory špecialistov o prítomnosť sulfátov v šampónoch stále neutíchajú. Sú také šampóny naozaj také škodlivé a prečo je potrebné nahradiť ich šampónmi bez sulfátov? Šampón bez síranov je v podstate rovnaký kozmetický výrobok, ale neobsahuje žiadne konzervačné látky ani parabény. Základom dobrých bezsulfátových šampónov sú často prírodné oleje, rastlinné extrakty, vitamínové komplexy, ktoré pomáhajú chrániť vlasy pred vonkajšími faktormi.

Názory dermatológov a trichológov na šampóny bez síranov sa líšia. Niektorí sú si istí, že tento produkt je všeliekom pre všetky problémy s vlasmi. Iní sú proti ich používaniu. Takže, kto má pravdu?

Čo sú sírany a prečo sú potrebné v šampónoch.

Povrchovo aktívne látky, ktoré označujeme ako sulfátovú skupinu, sa začali získavať z ropy takmer bezprostredne po vynájdení postupu ich filtrácie a destilácie. Súčasne sa získavala aj vazelína. Sulfáty sa pridávajú do mydiel, gélov a šampónov kvôli tomu, že spôsobujú penenie výrobkov. Stále si umývame vlasy rafinovanými šampónmi, aj keď sa ukázalo, že niektoré sírany oslabujú lipidovú bariéru pokožky hlavy, dráždia ju a spôsobujú alergie. Ale kľúčové slovo je „niektoré“. Mnoho značiek si to uvedomuje a vyrába šampóny na organickej báze, ako sú mydlá s kokosovým olejom a pod. Penia sa rovnako. Šampóny bez sulfátov pomáhajú čistiť vlasy prírodnými zložkami, bez ich poškodenia. Nie všetky sírany sú však zlé, sú iba „ťažké“.

Patria sem laurylsulfát sodný (SLS) a laurylsulfát amónny (ALS). Tieto látky sú najškodlivejšie zo všetkých síranov, aj keď sú veľmi účinné pri čistení a odstraňovaní nečistôt. Hromadia sa v temene hlavy a môžu viesť k vážnym problémom. Zvyšné sírany sú relatívne neškodné a môžu byť prítomné v šampónoch na zvýšenie ich penivých vlastností.

Šampóny bez síranov a ich výhody

  • Nedráždia pokožku hlavy a sú hypoalergénne

Úplne vymyť „tvrdé“ sírany z pokožky hlavy a vlasov nie je možné, preto ich mnohé značky nahrádzajú zložkami získanými z fermentácie kokosu (Coco Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate). Na rozdiel od síranov sa tieto zložky ľahko zmývajú bez narušenia hydrolipidickej rovnováhy pokožky.

  • Nevymýva farbu z vlasov

Častice síranu majú drsný povrch. Otvárajú šupiny vlasovej kutikuly, vďaka čomu sa farby (najmä bez amoniaku, ktoré „sedia“ na povrchu vlasov) rýchlo vymyjú. Preto sú bezsulfátové šampóny výhodnejšie pre ľudí, ktorí si farbia vlasy alebo robia lamináciu.

  • Eliminuje krepovité vlasy

Vyplýva to z predchádzajúceho bodu. Sulfáty, odhaľovaním vlasových šupiniek, pomáhajú kučeravosti a vypadáte ako púpava. Po umytí šampónmi bez síranov sa zaobídete bez špeciálnych sprejov proti krepovateniu.

  • Nevymýva keratín

Po narovnaní keratínu každý majster hovorí, že stojí za to nahradiť bežnú starostlivosť o vlasy šampónmi bez síranov. Pretože sírany skvelé sa penia a skutočne dobre zmývajú všetky chemikálie z pokožky hlavy a vlasov, sú nepriateľom narovnávania keratínu a trvalej laminácie. Pri výrobkoch bez síranov bude výsledok z uvedených postupov trvať dlhšie, približne päť až šesť mesiacov.

Zoznam najlepších šampónov bez síranov

Vydanie Allure má každoročné ocenenie, v ktorom uvádza najlepšie kozmetické výrobky.

  1. Paul Mitchell Spring Loaded Detangling;
  2. Miriam Quevedo Glacial White Caviar;
  3. Moroccanoil Moisture Repair;
  4. Oribe Ultra Rich;
  5. Jean Louis David Keratin Therapy.

Zdroj obrázka: Boiko Olha / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu