Odľahčený jedálniček – čo by na vašom tanieri v máji nemalo chýbať

Odľahčený jedálniček – čo by na vašom tanieri v máji nemalo chýbať

Dlhšie dni, viac slnka a nová čerstvá úroda zeleniny a ovocia je ten najlepší čas kedy dopriať svojmu telu odľahčený jedálniček. Ak vás často bolí hlava, páli záha a stále sa cítite akýsi plný? Máte o dôvod viac pripraviť sa na májovú očistu v podobe ľahšieho jedálnička.

Poďme spoločnými silami nakopnúť naše trávenie a pozrime sa čo by v máji v našom jedálničku rozhodne nemalo chýbať.

Dostatok tekutín

Dodržiavanie pitného režimu je dôležité počas celého roka, v prípade, že chcete odľahčiť svoj jedálniček, dbajte na dostatočný pitný režim dvojnásobne. Nezabudnite, hlad je často zamaskovaný smäd. Vyhýbajte sa prázdnym kalóriám zo sladených nápojov. Základ pitného režimu by  mala tvoriť čistá voda avšak, ak do nej pridáte napríklad mätu, plátky uhorky, alebo citróna džbán s vodou dostáva úplne iný rozmer.

Vláknina

Súži ako metla, povymetá všetky zákutia nášho tráviaceho systému od škodlivých toxínov. Najviac vlákniny nájdeme v zelenine, ovocí, ovsených vločkách, pohánke ale aj v celozrnnom pečive. Vhodným spôsobom ako dodať telu po zimných mesiacoch vlákninu je konzumovane čerstvej zeleniny a ovocia. Májové počasie nám prináša z farmárskych záhrad množstvo novej čerstvej zeleniny. Reďkovky, jarná cibuľka, kaleráb sú výbornými pomocníkmi pri odľahčení vášho jedálnička. Ich výhodou, že vás zasýtia bez toho, aby vám bolo po jedle ťažko zároveň zaženiete chuť na sladké.

Stačí ak pridájte ku každému jedlu niekoľko kúskov čerstvej zeleniny a budete prekvapený, koľko zeleniny ste vlastne počas dňa zjedli. Prípadne vyskúšajte zaradiť do svojho týždňa čisto ovocný alebo zeleninový deň a trávenie sa vám poďakuje.

Ovocie namiesto cukroviniek

Zažeňte chuť na sladké slovenským ovocím. Po zimných mesiacoch bez čerstvého sladkého ovocia nám ako prvé urobia radosť práve šťavnaté jahody. Toto drobné ovocie s minimom cukru obsahuje až 90% vody, podporí váš metabolizmus a pomáha s plynatosťou. Čerstvú zeleninu a ovocie si môžete dopriať jednoducho prostredníctvom online objednania a dovozu až domov  v najlepšej kvalite od slovenských farmárov aj vďaka debničkovaniu s FARMOVE.sk. Potraviny pestované prirodzeným spôsobom, bez chemických postrekov a pesticídov, dodajú vášmu organizmu ten správny prílev energie, ktorú potrebujete.

Aktuálne najväčší farmársky e-shop na Slovensku FARMOVE ponúka bonus 5 eur na prvý nákup – vyskúšať debničkovanie môžete teraz cez nich výhodnejšie, stačí ak sa na ich stránke registrujete a nakupujete ako prihlásený zákazník.

Listová zelenina

Pridajte do svojho májového jedálnička viac zelených potravín – doprajte si každý deň listovú zeleninu ako šalát, špenát, žihľavu a iné zelené bylinky v podobe chrumkavého šalátu alebo zeleného smoothies. Zelené potraviny obsahujú chlorofyl – zelené farbivo, ktoré je skutočnou superpotravinou. Podporuje krvotvorbu, pomáha k regenerácii organizmu, spomaľuje starnutie a napomáha k celkovej očiste organizmu.

Častejším pridaním zelených potravín na váš tanier dodáte vášmu telu nie len spomínanú potrebnú vlákninu, ale tiež nabijete vaše telo novou energiou.

Nezabúdajte na probiotiká

Medzi potraviny podporujúce trávenie jednoznačne patria mliečne výrobky s probiotickou kultúrou. Probiotiká udržiavajú črevnú mikroflóru v rovnováhe a podieľajú sa na posilňovaní našej imunity.  Nájdeme ich najmä v mliečnych výrobkoch, ktoré prešli procesom kvasenia  a teda v jogurtoch, kyslom mlieku, zákvase či v lahodnej pravej májovej bryndzi.

Pamätajte, že nemusíte držať hladovku na to, aby ste odľahčili svojmu tráveniu. Doprajte si dostatočný spánok, pobyt na čerstvom vzduchu a kvalitné čerstvé potraviny. A pamätajte, jedlo si vychutnávajte.

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.