Manuka med – zázrak prírody na vonkajšie aj vnútorné použitie

Manuka med – zázrak prírody na vonkajšie aj vnútorné použitie

Prírodné sladidlo výnimočné tak svojou chuťou, ako i antibakteriálnymi vlastnosťami. Práve vďaka nim sa stal manuka med známym po celom svete. Pomáha zmierňovať zápal, statočne bojuje proti baktériám a taktiež si poradí s vysokou hladinou cholesterolu. S prihliadnutím na samotné zloženie a z neho vyplývajúce zdravotné benefity je manuka med najviac hodnotnou potravinou so 100% prírodným zložením. Žiadne chemické aditíva, iba to, čo nám príroda dáva.

Manuka med

Manuka med nesie pomenovanie podľa rastliny, z ktorej sa získava. Manuka alebo čajovník (Leptospermum scoparium) rastie predovšetkým v hornatých oblastiach Nového Zélandu a Austrálie. Vzhľadom na svoju výšku 2 až 5 metrov je označovaný ako menší ker. Zatiaľ, čo drevo sa využíva na udenie mäsa a rýb, z listov sa vyrába esenciálny olej a biele alebo ružovkasté kvety zas slúžia ako zdroj nektáru.

Zdravotné benefity

Med z kvetov manuky a klasický včelí med majú síce rovnakú chuť a konzistenciu, no manuka med je predsa len niečím výnimočný. Obsahuje niekoľko násobne väčšie množstvo metylglyoxalu (MGO), organickej zlúčeniny, ktorá je zodpovedná za jeho antibakteriálne vlastnosti. Čím viac metylglyoxalu med obsahuje, tým účinnejšie bojuje proti baktériám ako stafylokok, streptokok či črevným infekciám. Vrátane toho, že podporuje trávenie svoj účinok preukazuje aj pri liečbe vybraných kožných ochorení (ekzémov, akné a jaziev).

Manuka med

TIP: Ak vás trápi suchá pokožka, vyskúšajte masku z manuka medu a banánu. V miske popučte jeden banán, pridajte 2 čajové lyžičky manuka medu a pol lyžičky škorice. Dôkladne zamiešajte, naneste na tvár, nechajte pôsobiť min. 15 minút a dôkladne umyte. Maska vašu pokožku hydratuje a zbaví baktérií.

Dávkovanie a použitie

Príjemná sladkosť robí z manuka medu obľúbené sladidlo nielen do čaju, ale i do jogurtu, koláča alebo len tak na lyžičku ako účinná prevencia. Ako uvádza stránka mediteka.sk, tak dve polievkové lyžice medu denne posilnia váš imunitný systém, čo oceníte najmä počas chrípkovej sezóny. Samozrejme, len za predpokladu, že ide o pravý manuka med. Ten spoznáte podľa ochranných známok MGO™ alebo UMF™, avšak nezabúdajte ani na samotnú koncentráciu metylglyoxalu. Zmeny k lepšiemu môžete pocítiť už pri užívaní manuka medu s MGO 250 +, no pri silnejších infekciách a zápaloch sa odporúča siahnuť po balení s MGO 400+.


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.