Keď pokrok ohrozuje zdravie očí: Škodlivé modré svetlo a žiarenie

očné kvapky

Starostlivosť o zrak je v modernej dobe veľmi dôležitou témou. Každodenne sa stretávame s faktormi, ktoré dokážu oslabiť naše oči, čo vytvorilo priestor pre moderné ochorenia, ktoré mohli postihnúť aj Vás.

očné kvapky

Neustále pripojenie k sieti, množstvo obrazoviek a každodenná interakcia s elektronickými zariadeniami. Aj tak vieme popísať modernú dobu, ktorá prežíva zlatý vek digitalizácie. Pokrok sa dotkol aj pracovného trhu, kde sa stále viac pracovných pozícií nezaobíde bez interakcie s počítačom. Obrazovky smartfónov a počítačov však denne oslabujú naše oči. Moderná doba tak prináša moderné problémy, ktorým sa nemusíte vyhnúť ani vy.

Škodlivé žiarenie

Interakcia s obrazovkami sa dotýka aj nášho súkromného života. Najbežnejšou je display nášho smartfónu, hodiniek či televízorov a iných LED obrazoviek. Elektronické zariadenia s displejom sú schopné vyžarovať škodlivé modré svetlo. Nie je však prítomné len pri obľúbených zariadeniach. Jeho pôvod pochádza z prírody, no v menších a menej škodlivých množstvách.

Modré svetlo poznáme ako svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou. Práve vďaka tejto vlastnosti dokáže negatívne vplývať na zrak. V spojení s ním hovoríme o únave očí, podráždených či suchých očiach. Dokáže potrápiť aj vaše psychické rozpoloženie. Negatívne vplýva na spánkový cyklus a dokáže ovplyvniť aj náladu či viesť k depresii. Preto sa neodporúča využívanie smartfónu hneď po prebudení alebo pred spaním.

Moderný syndróm

Ak sa však vrátime k tematike očí, najbežnejším problémom v spojení s modrým svetlom je syndróm suchého oka. Často sa s ním stretávajú pracujúci, ktorí trávia množstvo času za počítačom. „Prvými príznakmi syndrómu býva pálenie a rezanie očí, začervenanie, pocit unavených očí, neskôr sa pridáva paradoxne aj slzenie. Pacienti môžu mať problémy so zaostrením, môžu pociťovať svetloplachosť či zhoršené videnie,“ informuje očná lekárka MUDr. Ivana Krčová.

Vznik syndrómu sa pripisuje viacerým faktorom. Je ním vek, užívanie liekov, pobyt v klimatizovaných priestoroch či hormonálne zmeny. Samotný syndróm charakterizujeme ako ochorenie, pri dochádza k nedostatočnej produkcii sĺz, ktoré držia oko hydratované. Ide tak o jeho nedostatočné zvlhčenie. Charakteristickým pre zlú hydratáciu oka a samotný syndróm je  zníženie hladiny kyseliny hyalurónovej.

Prospešná kyselina

Kyselina hyaluronová je prírodná zlúčenina, ktorá sa nachádza v tele a má veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia a krásy pokožky. Je to polymér zložený z molekúl cukru a kyseliny, ktorý sa nachádza v mnohých tkanivách, vrátane kože, spojivového tkaniva a synoviálnej tekutiny kĺbov. Jej najdôležitejšou vlastnosťou je schopnosť viazať vodu. Pre zrak má tak nesmiernu cenu, keďže drží oko vždy správne zvlhčené.

Pri syndróme suchého oka tak zohráva dôležitú úlohu. Pôsobí ako lubrikačné činidlo a dokáže na seba viazať molekuly vody. Vďaka tejto schopnosti vytvára pre tkanivá prirodzené vlhké prostredie. Pri liečbe syndrómu suchého oka dokáže výrazne pomôcť k zlepšeniu stavu. „Okamžitú úľavu od nepríjemných symptómov poskytnú kvalitné očné kvapky, tzv. umelé slzy s obsahom kyseliny hyalurónovej,“ dodáva Krčová.

Stavte na kvapky

Reč je o kvapkách, ktoré poznáme aj ako „umelé slzy“. Tie dokážu efektívne nahradiť chýbajúci slzný film a poskytnúť úľavu od príznakov syndrómu suchého oka. Umelé slzy zoženiete jednoducho, keďže ide o voľne dostupnú zdravotnícku pomôcku. Okrem nutného obsahu kyseliny hyalurónovej sa obráťte na tie, ktoré obsahujú aj živiny pre vaše oči. Dobrým príkladom je prítomnosť vitamínu B12. Nezabúdajte ani na hodnotu prevencie a pri každom zhoršení zrakových problémov kontaktujte svojho lekára.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.