Zladenie spánku rodičov so spánkom bábätka je jednou z najväčších skúšok rodiča a bábätiek. Každé bábätko je individuálne a vyžaduje si inú pozornosť, starostlivosť či režim. Podobne je to aj pri spánku. Niektoré bábätká prespia celé noci, iné sa zase celú noc budia a s ním nespia ani jeho rodičia. Najstresujúcejším obdobím sú prvé mesiace, kedy nás vie prekvapiť kolika, reflux alebo zapareniny, ktoré vedia prispieť k nespavosti bábätka. Jedno však majú naše ratolesti spoločné – pre všetky typy bábätiek je spánok veľmi dôležitý a to hlavne pre ich správny vývoj.
Aby sme si vedeli zadefinovať spôsob, ktorý zaručí kvalitný spánok, musíme si charakterizovať a opísať, čo sa počas neho deje s naším telom. Spánok je biologický stav vedomia, ktorý môžeme pozorovať u skoro všetkých organizmov na celom svete. Pri spánku sa spomalí dýchanie, srdcový tep a celková citlivosť na vonkajšie prostredie. Celé to riadia takzvané biologické hodiny, ktoré sú závislé od denného času. Cez deň telo produkuje hlavne adrenalín a dopamín.
Tieto dve látky potláčajú spánok. Avšak pri zotmievaní sa to mení a telo začína produkovať melatonín a sérotonín, ktoré telo upokojujú a pripravujú na spánok. Ten má dve hlavné fázy a to non-REM a REM. U bábätiek prevláda druhá fáza a to REM, pri ktorej sa regenerujú mozgové funkcie. Fáza non-REM slúži na regeneráciu tela.
U bábätiek sa tieto cykly striedajú pomalšie ako u dospelých. U najmenších batoliat prevláda REM fáza, to môžeme vidieť na rýchlych pohyboch očí, mrvení sa a dokonca sa niekedy bábätko môže aj usmievať. To je jeden z dôvodov, prečo sa bábätka často v noci prebúdzajú. Tento stav trvá do 5. mesiaca, potom sa to začne meniť a prevláda skôr pokojný spánok, ktorý predstavuje 1. až 4. štádium spánku.
Keď sa bavíme o kvalitnom spánku, tak ide hlavne o nepretržitý, respektíve najmenej prerušovaný spánok. Spánok predstavuje regeneráciu tela, ale hlavne mozgu, ktorý sa pri bábätkách vyvíja. Spánok je potrebné prispôsobovať ich veku. Novorodenci spia oveľa viac ako pol ročné bábätka, ale ani tie by sa nemali budiť päť krát za noc. Nedostačujúci spánok znižuje kvalitu života bábätiek, môže im spôsobiť vyčerpanosť alebo zhoršenú náladu.
Sú nervózne, podráždené, nechcú sa s ničím hrať a nepočúvajú. Taktiež sa im znižuje schopnosť učiť sa. Už z vlastnej skúsenosti vieme, že v spánku sa nám všetko ukladá do dlhodobej pamäte. Okrem toho spánok je veľkým zdrojom energie. Mozog pracuje non-stop, len v noci pracuje menej a dobíja sa, aby cez deň mohol fungovať na 100 %. Je dôležité zapamätať si, že keď má dieťa dostatok kvalitného spánku, je psychicky vyrovnané, čulé, vnímavé a bystré. Jednoducho povedané, oddýchnuté dieťa je vo svojej najlepšej forme.
Snívate o tom, ako vaše bábätko konečne prespí celú noc a vy si konečne oddýchnete? Úplne vás chápeme. Spánok je veľmi dôležitý, a to hlavne pre tých najmenších. Je potrebné vedieť, že bábätko pred spaním musí mať plné bruško a čistú plienku. Avšak napriek tomu, že mu zabezpečíte tieto požiadavky sa môže stať, že ho niečo prebudí a nedovolí mu v spánku pokračovať. Môže to byť čokoľvek od koliky až po syndróm nepokojných nôh.
Jednou z najčastejších príčin budenia je aj nepohoda pod plienkou, teda zapareniny. „Dieťatko môže byť nepokojné, dráždivé, plačlivé. Zaparenina mu spôsobuje diskomfort, môže ho svrbieť, páliť, až bolieť. Na koži vidíme červené, niekedy až mokvajúce alebo ošupujúce sa ložiská,“ vysvetľuje pediater MUDr. Matejka. „Zapareniny (odb. intertrigo) najčastejšie vznikajú v kožných lokalitách so zvýšenou vlhkosťou a vzájomným trením plôch (mechanické dráždenie v kombinácii s chemickou iritáciou potom, močom, príp. stolicou) – v plienkovej oblasti, pod pazuchami, na krku, v záhyboch stehienok a pod. Dôležité je v týchto oblastiach dbať na dôkladnú a pravidelnú hygienu. Na pomoc pri prevencií odporúčam používanie mastí a krémov s obsahom pantenolu, ktorý obsahuje napríklad kozmetický výrobok Bepanthen Baby,“ dodáva na záver pediater.
Kozmetický prípravok Bepathen Baby je určený na každodenné použitie. Pre viac informácií ku Bepanthen Baby navštívte stránku www.bepanthen.sk
0 komentárov