Tajomstvá a zaujímavosti kníh: Temný výdych (Hrašková+Ježovičová)

Tajomstvá a zaujímavosti kníh: Temný výdych (Hrašková+Ježovičová)

Knižný duet Temný výdych z roku 2020 pochádza z autorského spojenia dvoch známych spisovateliek. Je spoločným dielom Evy Hraškovej a Kristíny Ježovičovej, ktoré sa po troch rokoch dočkalo aj českého vydania. Hlavnou hrdinkou príbehu je Rebeka Zimová. Napriek tomu, že polícia prípad hľadania vraha jej sestry odložila, ona s hľadaním neprestáva. Krvavé Šenky a s nimi spojené krvavé historky na pozadí mysteriózneho trileru, akých v ponukách kníhkupectiev veľa nie je… a predsa dokáže po rokoch prekvapiť. S knihou sa totiž spája nemálo zaujímavostí, postrehov a tajomstiev, ktoré stoja za prečítanie. Cenné pre tých, ktorí si knihu prečítali, možno motivujúcich pre tých, ktorí ju zatiaľ nepoznajú.

Tajomstvá a zaujímavosti knihy Temný výdych

 • S nápadom napísať knihu Temný výdych (1. vydanie bolo publikované v roku 2016 pod názvom Sestra, vydavateľstvo Motýľ) prišla ako prvá spisovateľka Kristína Ježovičová, tajomstvá a legendy Krvavých Šenkov ju upútali natoľko, že jej nedávali spávať.
 • Zaimponovať obávané prostredie do knižného duetu zasa túžila Eva Hrašková, ktorá sa ku geografickému miesto približuje viac ako Kristína, navyše má načítaných aj oveľa viac trilerov.
 • Úvod písania bol pre obe autorky tak trochu kritický, keď sa však zladili v predstavách a nápadoch, písanie šlo veľmi rýchlo.
 • Počas písania spolu pretelefonovali niekoľko hodín týždenne, aby sa zjednotili vo svojich predstavách, ako bude príbeh Karin Zimovej gradovať.
 • Samotnému napísaniu knihy predchádzalo rozsiahle rešeršovanie v knižniciach, skúmanie historických prameňov, dokonca spoločne navštívili Krvavé Šenky, aby nasali autentickosť jednotlivých scén.

temný výdych hrašková ježovičová

 • Okrem rešeršovania sa v bádaniu po prameňoch dostali aj ďalej. Počas niekoľkohodinového stretnutia s bývalým starostom obce Lehota získali nielen bohaté informácie, ale aj cenné zdroje, ktoré neskôr pri písaní využili.
 • Názov Sestra nebol pôvodným názvom rukopisu, ktorý zasielali do vydavateľstiev.
 • Knihu do vydavateľstva zaslali pod pseudonymom Peter Ivanič, rukopis mal pracovný názov Smrť v Krvavých Šenkoch. Mužskému pseudonymu však na ponúknutý rukopis odpovedalo iba jediné vydavateľstvo, aj to s neurčitou odpoveďou, hoci autorky boli presvedčené, že temný príbeh skôr uspeje, ak ho ponúkne vydavateľstvu muž.
 • Vydavateľstvo trvalo na prepracovaní záveru knihy, ktorý autorky prvotne napísali. Mal im ponúknuť možnosti pracovať s postavou policajta Andreja aj v ďalších knihách. Po zmene záveru však postava Andreja Postrka nedostala príležitosť existovať v ďalších príbehoch.
 • Po vypredaní knihy Sestra sa autorkám podarilo získať späť práva ku knihe a ponúkli ju na vydanie v reedícii (upravenej verzii) novému vydavateľstvu.
 • Na prepracovaní pôvodného textu pracovali obe usilovne niekoľko týždňov. Knihu zoškrtali o scény, ktoré obe považovali za zbytočné a doplnili o tie, ktoré im s odstupom času v rukopise chýbali. Urobili dobre, pretože hodnotenie knihy Temný výdych čitateľmi je ďaleko vyššie ako titulu Sestra. A najmä čitatelia dospejú k odhaleniu vraha oveľa neskôr.
 • Uchýlili sa aj k zmene názvu knihy. Priklonili sa k tomu, čo v nich evokovalo od začiatku, kedy s nápadom prišli. Temnotu a smrť. Preto názov Temný výdych.
 • V týchto dňoch vyšla kniha v českom preklade. Na trhu sa tak súčasne predáva preklad knihy Sestra ako aj preklad upravenej verzie Temného výdychu.

Odkazy v spojení s článkom, touto knihou a autorkami

Ohodnoťte článok post

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.