Strojček na zuby pre psov? Celé roky bežná pomôcka veterinárov - ZN.SK

Strojček na zuby pre psov? Celé roky bežná pomôcka veterinárov

Naozaj neuveriteľná správa prebehla celým svetom. Svetové médiá, blogy a magazíny uvádzajú šokujúcu informáciu o tom, že nemenovaný pes mal problém s prijímaním potravy a zverolekár mu nasadil strojček na zuby. Pes sa konečne mohol poriadne najesť. Svet je fascinovaný, že niečo také pre psov existuje a že im tak dokážeme pomôcť. Keď včera o tejto hlúposti informovali svetové zahraničné médiá a niektoré české, vrátane pohotových magazínov na Slovensku, dnes už nesmie chýbať ani Nový čas. Všetky médiá objavili Atlantídu a bavia sa na niečom, čo pritom nepôsobí nijako šokujúco a zábavne. Najmä ak ste sami majiteľom psa, navštevujete prehliadky u zverolekára, alebo sa venujete výstavníctvu.

Pes a strojček

Šokujúce odhalenie!
Už v roku 2003 sme sami vlastnému psovi plemena stredoázijský ovčiak dávali vytvárať strojček na vyrovnanie chrupu, ktorý pôsobil psovi problémy a taktiež zlé hodnotenia na psích výstavách. Zubný strojček však ani v roku 2003 nebol žiadnou novinkou. Je bežnou súčasťou starostlivosti o zvierací chrup a objavuje sa aj pri iných druhoch zvierat. V zoologických záhradách celé desaťročia riešia vo vážnych prípadoch krivých zubov individuálne navrhnuté riešenia strojčekov napríklad u opíc. U psov, pre ktorých je hryzenie dôležitou súčasťou dňa a funkcie chrupu, sú však zuby aj vzhľadom k rozšírenosti psov, častým miestom, kam veterinár smeruje svoje zákroky. Venuje sa im veľká pozornosť. Strojček a teda “rovnátka” a protézy sú celé desaťročia úplnou samozrejmosťou. Patria medzi nákladné, no dôležité zdravotné pomôcky. Krivo rastúce zuby môžu poškodiť iné zuby, preraziť čeľusť oproti, či inak vážne zraniť.

Celá informácia o psovi so strojčekom je tak absurdná najmä pre akéhokoľvek skúseného psíčkara, veterinára, alebo človeka s aspoň nejakým prehľadom o chrupe zvierat. Rozkošných psíkov s “rovnátkami” existuje kvantum. Viacero záberov si už od počiatku Google nájdete pri hľadaní výrazu „Teeth Braces Dog“ a odrazu sa otvára „šokujúci“ svet, ktorý uchvátil svet verejnosti.

Podrobnosti
Prečítajte si viac o tejto problematike a priebehu, ako problémy s chrupom psov riešiť pomocou strojčekov. Podrobnosti nájdete v magazíne o bývaní a záhrade DomaZahrada.sk

Strojček na zuby pre psov? Celé roky bežná pomôcka veterinárov
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Salamandrove dni 2017
Banská Štiavnica a slávne Salamandrove dni 2017 už 7.-9. septembra

Brusel, Atómium
Ako sa hovorí v Belgicku a Luxembursku: Aké jazyky používajú?

plávanie a plavkyňa, ilustračné foto
Úžasné náhody sveta: olympijské plavkyne s rovnakým časom

Zavrieť