Slovnaft Bratislavčanov ešte trochu potrápi svetlom aj hlukom

Slovnaft Bratislavčanov ešte trochu potrápi svetlom aj hlukom

Od 11. augusta zrejme až do 14. augusta musia Bratislavčania mestských častí Podunajské Biskupice, Ružinov a Vrakuňa strpieť miestami otupný hukot a žiaru. Pre poruchu etylénovej jednotky bola rafinéria Slovnaft nútená začať bezpečnostný postup zabezpečenia a vyprázdňovania zásobníkov. V realite to znamená, že všetci, ktorí majú vizuálny dohľad na Slovnaft, majú možnosť už niekoľko dní vidieť ostrú žiaru horiacich niekoľko metrových plameňov z vyvýšených komínov.

Rafinéria

Veľmi vzdialene tento obraz pripomína dôveryhodné popisy horiacich komínov koncentračných táborov v niektorých diel a ľudí, ktorí niečo také zažili. Na žiaru z horákov sú však obyvatelia Bratislavy pomerne zvyknutí. Ak sa k tomu pripočíta aj hluk, vynárajú sa otázky bezpečnosti, ale aj zlyhania. Zlyhania doby, ktorá bola zodpovedná za plánovanie a umiestnenie podniku, ak sa nachádza takýto podnik tak blízko zastavanej časti a vôbec hlavného mesta. Ako strategický podnik je však aj dôležitým zamestnávateľom a v neposlednom rade investorom do mnohých projektov mesta.

Slovnaft a aktuálna situácia v Bratislave?

Prílišné teplo núti Bratislavčanov mať otvorené okná. Hukot z továrne, ktorý pripomína štart lietadla, avšak s viac pulzujúcou a pravidelnou intenzitou, je občas príšerný. Spôsobuje to vietor a v noci je výraznejší pre redší vzduch. Hukot tak neprerušujú iné zvuky. Iným vadí viac ako hluk svetlo. A to chceli mnohí sledovať perzeidy. Žiaľ, technický problém sa vyskytol práve v ten týždeň, kedy majú otvorené okná všetci a mnohí chceli vidieť padajúce hviezdy. Tomu sa povie smola.

Začal jej opätovný nábeh a stabilizácia technologického režimu. Z tohto dôvodu očakávame v dňoch 12. až 14. augusta 2015 zvýšenú hladinu hluku a spaľovanie uhľovodíkov na poľných horákoch so sprievodným zadymením. Za prípadné nepríjemnosti a zníženie komfortu sa obyvateľom ospravedlňujeme.
Zdroj: slovnaft.sk

V podobných prípadoch a aj v prípadoch neistoty je ideálne navštíviť oficiálne stránky podniku, ktoré uvádzajú plánované odstávky, prípadne informácie o aktuálnom dianí, ktoré by mohli byť pozorované, alebo počuté z Bratislavy.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.