ZN.SK
vzor občianskeho preukazu, minv.sk

Ako vybaviť nový občiansky preukaz a s čím počítať?

Chystáte sa vybaviť si nový občiansky preukaz? Pri jeho vybavovaní možno nemusíte merať cestu do rodného mesta s pobytom a nemusíte prísť po hotový osobne.

Aké prekvapenie nastane, keď si po toľkých rokoch spolužitia všimnete, že tá kartička s fotkou, ktorá nikdy nie je podľa predstáv človeka na nej, onedlho končí, alebo nebodaj skončila. Často práve úradníci upozornia človeka na fakt, že chodia s neplatným občianskym preukazom a vtedy dlaň po čele. To už môže byť za poplatok. Ustriehnuť platnosť občianskeho preukazu je dobré 180 dní pred jeho skončením, pretože počas tohto obdobia môžete svoj starý občiansky preukaz vymeniť za nový veľmi ľahko. Podanie žiadosti o nový občiansky preukaz 180 dní pred skončením jeho platnosti je bez poplatku. Stačí prísť podať žiadosť, nechať sa odfotografovať a podpísať sa k novému občianskemu preukazu na policajnom oddelení vydávajúcom doklady podľa príslušnosti.

vzor občianskeho preukazu, minv.sk

Občiansky preukaz vám môže vyzdvihnúť aj niekto iný
Po hotový občiansky preukaz môžete poslať aj svojho známeho, rodinu, priateľku, dieťa, rodiča. Je však nevyhnutné, aby disponoval notársky osvedčeným splnomocnením pre tento konkrétny úkon, čiže vyzdvihnutie občianskeho preukazu, o ktorý bolo požiadanie dňa XY osobou EF. Nezabudnite, že k notárovi potrebujete občiansky preukaz a tak toto splnomocnenie vypisujete ešte v dobe, kým ho máte.

Odoslať si ho môžete aj inam
Veľkou pomocou môže byť pre mnohých Slovákov fakt, že po občiansky preukaz vyhotovený po niekoľkých dňoch si nemusia chodiť na to isté miesto, napríklad ak pracujú niekde inde a musia si brať dovolenku kvôli úradným záležitostiam ako je táto. Vyhotovený občiansky preukaz je možné nechať doručiť na pracovisko výdajne dokladov aj na celkom inom mieste, v celkom inom meste. Občan Levoče si ho tak môže prísť vyzdvihnúť na konkrétnom policajnom oddelení, ktoré si vybral zo zoznamu napríklad aj v Žiline. Toto doručenie sa spresňuje pri podávaní žiadosti o nový občiansky preukaz.

foto: MINV.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu