ZN.SK
Jozef Metelka, facebook paralympijského výboru

Slovenskí paralympionici priniesli viac medailí ako olympionici

Zaujímavosťou však je, že práve oni dosiahli oveľa väčšie úspechy a väčší počet medailí, ako olympionici.

Kým veľký ošiaľ a národnú hrdosť sme najviac pocítili pri medializovaných úspechoch bratrancov Škantárovcov, alebo pri zlatej medaile nášho chodca Mateja Tótha, zabudlo sa na paralympionikov. Zaujímavosťou však je, že práve oni dosiahli oveľa väčšie úspechy a väčší počet medailí, ako olympionici. Na XIV. letnej paralympiáde, konajúcej sa od 7. septembra do 18. septembra, čiže po pôvodnej veľkej letnej olympiáde, súťažilo 159 krajín a celkovo až 4342 športovcov. Na paraolympiádu vyrazilo 28 slovenských športovcov a jeden asistent navádzač. Na Slovensko prišli ako mimoriadne úspešní a k počtu športovcov priniesli 11 medailí, čo je 39%percentná úspešnosť.

5 zlatých, 3 strieborné a 3 bronzové

2 zlaté nám vybojovala Veronika Vadovičová. Najskôr v športovej streľbe zo vzduchovky na 40 metrov postojačky, a tiež v disciplíne streľby na 60 metrov v ľahu. 2 zlaté medaily získal aj Jozef Metelka. Jednu v dráhovej cyklistike na 4 000 m (C4) a druhú v cestnej cyklistike v časovke (MC4). Piatu zlatú, hoci trojmedailu, nám vybojovali v boccii (pár) Samuel Andrejčík, Michaela Balcová a Róbert Ďurkovič (náhradník). Samuel Andrejčík úspešný v párovej boccii zabodoval aj v súboji jednotlivcov a získal striebornú medailu.

Jozef Metelka, facebook paralympijského výboru

Striebornú medailu máme aj od strelkyne v disciplíne ľubovoľnej zbrane malého kalibru už 2x zlatej Veronike Vadovičovej a aj v tomto prípade už 2x zlatému Jozefovi Metelkovi za cyklistiku v disciplíne šprint 1 000 m. Bronzové sme získali vďaka Petrovi Kinikovi za lukostreľbu, Mariánovi Kuřejovi za atletiku a Patrikovi Kurilovi za cestnú cyklistiku (časovka).

Foto: úspešný Jozef Metelka, facebook Slovenského paralympijského výboru

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu