ZN.SK
Nezabudnuté remeslá, Banská Štiavnica

Nezabudnuté remeslá v Banskej Štiavnici už 6. augusta 2016

Pozývame vás na 16. ročník podujatia, na ktorom sa prezentujú tradičné i nové remeslá a techniky na historickom Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici.

Nezabudnuté, hoci takmer zabudnuté, sú mnohé remeslá, ktoré v minulosti tvorili nevyhnutnú súčasť prežitia, spoločnosti a vlastného hospodárenia. Originálne výrobky a ľudovú zručnosť si však nedokážeme uchovať len v knihách, ale sú potrebné aj ruky a um, ktoré dovoľujú remeslám prežiť aj dnes. Aj preto majú podobné podujatia nesmierny kultúrny význam.

Už po 16. krát v Banskej Štiavnici

Pozývame vás na 16. ročník podujatia, na ktorom sa prezentujú tradičné i nové remeslá a techniky na historickom Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici. V tomto roku sa akcia zamerá na lokálne tradície a ich dnešných pokračovateľov. Chýbať nebude predaj širokého množstva atraktívnych produktov a dobrá zábava v ľudovom duchu v podaní ĽH Muzička, Temperament Cimbal Orchestra a FS Váh z Púchova.

Nezabudnuté remeslá, Banská Štiavnica

V tomto roku je tradičné štiavnické podujatie Nezabudnuté remeslá zamerané na aktívne zapojenie sa verejnosti do samotnej výroby hand-made výrobkov. 16. ročník podujatia, ktorý sa uskutoční na Námestí sv.Trojice 6. 8. 2016 od 10:00 do 19:00 hod., bude mať podtitul “Pokračovatelia remeselných tradícií“. Cieľom najväčšieho mestského podujatia, prebiehajúceho vždy uprostred turistickej sezóny, je propagácia starých aj nových remesiel. Tento ročník chcú organizátori upriamiť pozornosť na lokálnych remeselníkov a hand-made výrobcov, a to formou ich aktívnej prezentácie so zapájaním verejnosti (praktické ukážky remesiel, alebo tvorivých techník).

V rámci verejnosti majú organizátori záujem hlavne o mladšiu generáciu, ktorá stráca kontakt s remeslom. Z hľadiska regionálneho oslovenia samotných remeselníkov sa chcú orientovať na Banskú Štiavnicu a región Hont. Súčasťou podujatia budú vystúpenia folklórnych skupín, ktoré oživia celé námestie slovenskou ľudovou hudbou a tancom. Podujatie sa za 15 rokov svojej existencie rozrástlo a v súčasnosti sa ho každý rok zúčastňuje viac ako 100 remeselníkov, čo je do počtu predajcov –remeselníkov najväčšie podujatie v regióne. Vďaka tomu do Banskej Štiavnice zavíta každý rok veľké množstvo návštevníkov. Veríme, že si aj v tomto roku nájdete čas a prídete podporiť ľudí, pre ktorých je jednou z priorít ich života nežiť pre bohatstvo, ale pre radosť. Radosť rozdávať krásu ukrytú v ručnej práci.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu