Neobyčajná výstava voskových figurín: Zvláštni ľudia - Zaujímavé novinky ZN.SK

Neobyčajná výstava voskových figurín: Zvláštni ľudia

Tak ako aj v dnešnej dobe existujú ľudia s rôznym postihnutím, inak to nebolo ani v minulosti. Ľudia, na ktorých sa spoločnosť pozerala cez prsty boli veľakrát terčom posmechu. Často sa týchto zvláštnych ľudí stránila, ale zároveň ju priťahovali. Postihnutí sa však často dokázali odhodlane vzoprieť osudu a prezentovať svoju jedinečnú inakosť ako dar. Túžili po uznaní a rešpekte.

výstava figurín

Našli sa v cirkuse

Títo ľudia boli svojim zovňajškom výrazne vystupujúci z davu. Pracovali v cirkusoch a panoptikách, veľakrát sa naučili i neuveriteľným kúskom, ktorými ešte viac priťahovali návštevníkov. Ich deformácie, alebo telesné anomálie, boli vnímané organizátormi podujatí a majiteľmi cirkusov ako prednosti. Kým v bežnom živote patrili k odstrkovaným ľuďom, ktorých spoločnosť medzi seba nie vždy chcela prijať, uplatnenie a záujem nachádzali v zábavnom priemysle. Neraz ako atrakcia, uvedení ako monštrum z toho, alebo hento mesta. Ako cenná súčasť cirkusu tak nešťastník v mnohých prípadoch získal novú rodinu, strechu nad hlavou, aj obživu. Éra 20. storočia už však priniesla zlom. Určitá spoločenská uvedomelosť, ale aj lepšia vzdelanosť a zákony, takmer celkom vymietili záujem ľudí o “monštrá”.
Fjodor Jeftiveč – narodený v Petrohrade v roku 1868, trpel hypertrichózou, čo je ochorenie, pri ktorom vlasy rastú na rôznych častiach tela. Bol významným ruským cirkusovým umelcom a preslávil sa prevažne v USA v podniku p. Barnuma.
Edward Mordrake –  Podľa povesti mal urodzený pôvod. Na zadnej strane hlavy mal mať druhú tvár, ktorá nebola schopná prijímať potravu, ani hovoriť. Kým Mordrake plakal, jeho druhá tvár sa usmievala.
Bill Durks – označovaný ako “Muž s dvoma tvárami” trpel vrodenou chybou, ktorá spôsobovala tváre. Spolu s manželkou nazývanou aj “Žena s aligátoriou pleťou” boli zvolení za najčudnejší pár.
Lolo Ferrari – herečka, speváčka a tanečníčka, bola označovaná za ženu s najväčšími prsiami na svete, hoci ich veľkosť bola dosiahnutá umelo. Podstúpila až 22 plastických operácií pŕs, manžel ju v tom podporoval. V roku 2000 spáchala samovraždu, údajne sa predávkovala liekmi.
Reálne pôsobiace voskové figuríny týchto a ďalších zvláštnych ľudí, je možné vidieť na výstave.

Ako živé

V petrohradskom antropologickom múzeu vytvorili 27 verných napodobením takýchto ľudí z vosku, prepracovaných do najmenších detailov. Pri ich výrobe boli použité okrem iného aj skutočné ľudské vlasy či očné a zubné implantáty používané v medicíne. Panoptikum voskových figurín ľudských anomálií inšpirovalo aj niektorých tvorcov hororov.
Všetky postavy znázorňujú reálnych ľudí, ktorí až na jednu výnimku, za rôznych okolností zomreli.

zvláštni ľudia

Teraz aj v Bratislave

Unikátna výstava ľudí, ktorí skutočne žili s rôznymi vrodenými anomáliami, postupne putuje po rôznych krajinách a teší sa pomerne veľkému úspechu. Návštevníci sa môžu na vlastné oči vidieť figuríny s dvomi hlavami alebo tvárami, štyrmi očami, na niekoľko siamských dvojčiat, muža s vlčím syndrómom, či ženou s najväčšími prsiami.
Katastrofy ľudského tela sú vystavované v Stredisku kultúry na Vajnorskej ulici.
Expozícia potrvá do 29. januára 2017.

Lucia
Lucia Som študentkou marketingovej komunikácie, písanie ma bavilo už od mala. Rada cestujem, čítam knihy, milujem zábavu a dobré jedlo.
Viac:
telefón za volantom, šoféri
TOP 10 hovád za volantom, ktorým ďakujeme za zápchy

Hornošarišský vínny festival 2019
Hornošarišský vínny festival otvára svoje brány 6. októbra

Vieš udržať tajomstvo?
Nová komédia Vieš udržať tajomstvo? Podľa knihy Sophie Kinsellovej

Zavrieť