ZN.SK
výstava figurín

Neobyčajná výstava voskových figurín: Zvláštni ľudia

Výstavu voskových figurín na tému Zvláštni ľudia je teraz možné vidieť v Bratislave.

Tak ako aj v dnešnej dobe existujú ľudia s rôznym postihnutím, inak to nebolo ani v minulosti. Ľudia, na ktorých sa spoločnosť pozerala cez prsty boli veľakrát terčom posmechu. Často sa týchto zvláštnych ľudí stránila, ale zároveň ju priťahovali. Postihnutí sa však často dokázali odhodlane vzoprieť osudu a prezentovať svoju jedinečnú inakosť ako dar. Túžili po uznaní a rešpekte.

výstava figurín

Našli sa v cirkuse

Títo ľudia boli svojim zovňajškom výrazne vystupujúci z davu. Pracovali v cirkusoch a panoptikách, veľakrát sa naučili i neuveriteľným kúskom, ktorými ešte viac priťahovali návštevníkov. Ich deformácie, alebo telesné anomálie, boli vnímané organizátormi podujatí a majiteľmi cirkusov ako prednosti. Kým v bežnom živote patrili k odstrkovaným ľuďom, ktorých spoločnosť medzi seba nie vždy chcela prijať, uplatnenie a záujem nachádzali v zábavnom priemysle. Neraz ako atrakcia, uvedení ako monštrum z toho, alebo hento mesta. Ako cenná súčasť cirkusu tak nešťastník v mnohých prípadoch získal novú rodinu, strechu nad hlavou, aj obživu. Éra 20. storočia už však priniesla zlom. Určitá spoločenská uvedomelosť, ale aj lepšia vzdelanosť a zákony, takmer celkom vymietili záujem ľudí o „monštrá“.
Fjodor Jeftiveč – narodený v Petrohrade v roku 1868, trpel hypertrichózou, čo je ochorenie, pri ktorom vlasy rastú na rôznych častiach tela. Bol významným ruským cirkusovým umelcom a preslávil sa prevažne v USA v podniku p. Barnuma.
Edward Mordrake –  Podľa povesti mal urodzený pôvod. Na zadnej strane hlavy mal mať druhú tvár, ktorá nebola schopná prijímať potravu, ani hovoriť. Kým Mordrake plakal, jeho druhá tvár sa usmievala.
Bill Durks – označovaný ako „Muž s dvoma tvárami“ trpel vrodenou chybou, ktorá spôsobovala tváre. Spolu s manželkou nazývanou aj „Žena s aligátoriou pleťou“ boli zvolení za najčudnejší pár.
Lolo Ferrari – herečka, speváčka a tanečníčka, bola označovaná za ženu s najväčšími prsiami na svete, hoci ich veľkosť bola dosiahnutá umelo. Podstúpila až 22 plastických operácií pŕs, manžel ju v tom podporoval. V roku 2000 spáchala samovraždu, údajne sa predávkovala liekmi.
Reálne pôsobiace voskové figuríny týchto a ďalších zvláštnych ľudí, je možné vidieť na výstave.

Ako živé

V petrohradskom antropologickom múzeu vytvorili 27 verných napodobením takýchto ľudí z vosku, prepracovaných do najmenších detailov. Pri ich výrobe boli použité okrem iného aj skutočné ľudské vlasy či očné a zubné implantáty používané v medicíne. Panoptikum voskových figurín ľudských anomálií inšpirovalo aj niektorých tvorcov hororov.
Všetky postavy znázorňujú reálnych ľudí, ktorí až na jednu výnimku, za rôznych okolností zomreli.

zvláštni ľudia

Teraz aj v Bratislave

Unikátna výstava ľudí, ktorí skutočne žili s rôznymi vrodenými anomáliami, postupne putuje po rôznych krajinách a teší sa pomerne veľkému úspechu. Návštevníci sa môžu na vlastné oči vidieť figuríny s dvomi hlavami alebo tvárami, štyrmi očami, na niekoľko siamských dvojčiat, muža s vlčím syndrómom, či ženou s najväčšími prsiami.
Katastrofy ľudského tela sú vystavované v Stredisku kultúry na Vajnorskej ulici.
Expozícia potrvá do 29. januára 2017.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu