Experimentovanie v oblasti letectva je nevyhnutnosť. Len vďaka tomu sa evolúcia vývoja lietajúcich stromov vôbec vypracovala tam, kde je. Spôsobom pokus-omyl svet technológií dospel k úspešným aj neúspešným záverom. V histórii vývoja letectva poznáme aj naozaj extrémne bizarné vynálezy, ktoré nie sú celkom typickými lietadlami, alebo sa vymykajú bežnému zaužívanému vzhľadu lietadiel.
Lietajúce stroje vyzerajúce ako lietajúci tanier
Tajne vyvíjané lietajúce stroje ponášajúce sa na lietajúce stroje sa objavujú na konšpiračných portáloch pomerne často. Je pravdou, že Tretia ríša naozaj vyvíjala tajné stroje a podľa plánov sa mali ponášať aj na lietajúce taniere. Dnes je naozaj ťažké vyfiltrovať prípady, kedy šlo o vymysli, alebo len nákresy, či reálne prípady hotových prototypov. V súvislosti s lietajúcimi strojmi existuje spojitosť medzi možnými falošnými hláseniami UFO, či dokonca nechcený „objav UFO“ vďaka testovacím preletom týchto tajných lietadiel. O niektorých modeloch vieme viac, niektoré sa spomínajú najmä v rámci modernejšej doby. Jedným zo známejších je Avro Canada VZ-9.
Oblasť 51
Najznámejšou oblasťou, ktorá sa spája so záhadami a konšpiráciami, je oblasť 51 v Nevade. Púštna rozľahlá neobývaná pustatina je od prvej polovice minulého storočia využívaná ako tajná letecká základňa. Je opradená legendami a konšpiráciami. No v skutočnosti ide o pracovisko venované vývoju nových lietadiel. Americké letectvo práve tam vyvinulo množstvo svojich lietadiel a na vývoj nových technológií je to tak ideálne miesto, aj pre prípady zlyhaní motorov a vôbec prototypov. Preto vysoký stupeň stráženia, ktorí si mnohí vysvetľujú ako dôvod, prečo chce americká armáda niečo utajiť.
Rebríček najbizarnejších
Zaujímavý rebríček čudesných dizajnov lietajúcich strojov, ktoré boli naozaj aj zostrojené do minimálne jedného prototypu, pripravil Youtube kanál Talltanic. Prezentujú tu fotografie Aerodynu, lietajúceho stroja, v ktorom dominovala výrazne jediná turbína. Nemeth Parasol bol starším typom lietajúceho vrtuľového stroja, ktorý vynikal akýmsi diskom namiesto krídel. Nemecká nacistická armáda mala tiež svoj výskum. Prekvapivý je model Blohm & Voss BV141, v ktorom sa naozaj zaujímavá konštrukcia ponášala skôr na dve lietadlá spojené do jedného, alebo akoby niečo chýbalo. Northrop YB-35 je príkladom, ktorý sa môže považovať po dizajnovej stránke za predchodcu B2 Stealth. Za experiment určený pre jednotlivca môžeme považovať ambiciózny plán De Lackner HZ-1. Za zlý vtip môžeme považovať pokus pustiť do vzduchu celú loď v prípade modelu Caparoni ca. 60 noviplano. V rebríčku je tiež čudesný, ale akčný model Douglas XB-42. Martini Beriew VVA-14 je v skutku ojedinelý reálne skonštruovaný model lietadla používaného z vody alebo pristávajúce aj na súši. Ale azda najzaujímavejší je malý svižný bombardér s krátkym modelom McDonnell XF-85, ktorý sa nedostal do sériovej výroby. Za najčudesnejší model označili Snecma Coleoptere. Malo tak ísť o celkom novú kategóriu lietajúcich strojov, kde si len ťažko môžeme predstaviť pristávanie. Lietadlo postavené vertikálne so zdvihom do hora.
Momentálne najvýraznejšie letecké stroje a experimenty sú vyvíjané v súvislosti s vesmírnym cestovaním. Nasa Hyper III je len jeden z mnohých modelov, ktorí sa dostávajú do testovania a reálne do vzduchu. My sami by sme však doplnili aj modely:
– Arsenal-Delanne 10-C2 (Francúzsko – neskôr model po obsadení Nacistami skonfiškovali Nemci)
– SNCAO-Nieuport ACA-5 (Francúzsko)
– Payen Pa.112C.1 Flechair (III. Ríša)
– Blohm und Voss Bv 138 (III. Ríša)
– SNCASE SE.100 (Francúzsko)
– Bloch MB.200 (Francúzsko)
Foto: model Blohm & Voss BV141 https://en.wikipedia.org/wiki/Blohm_%26_Voss_BV_141