ZN.SK
Rio de Janeiro Brazília

Letné olympijské hry sa blížia, ktorí slovenskí športovci súťažia?

Toto leto sa v brazílskom Rio de Janeiro uskutočnia v poradí už 31. letné olympijské hry a naši športovci sa počas nich rovnako spolu so športovcami z celého sveta budú usilovať podať čo najlepšie výkony. Olympiáda 2016 v Riu je tu už čoskoro.

Toto leto sa v brazílskom Rio de Janeiro uskutočnia v poradí už 31. letné olympijské hry a naši športovci sa počas nich rovnako spolu so športovcami z celého sveta budú usilovať podať čo najlepšie výkony, aby sa ich mená zapísali do histórie a ich krajiny mohli byť hrdé, že získali cenný olympijský kov.

Rio de Janeiro Brazília

Základné informácie

Hry sa tento rok začínajú 5. augusta a potrvajú do 21. augusta. Dohromady budeme môcť sledovať športové výkony v 28 odvetviach. Tento rok do zoznamu olympijských športov pribudli dvaja nováčikovia, a to golf a ragby. Takže do začiatku očakávaného podujatia zostáva niečo menej ako 100 dní.

Počet kvalifikovaných miesteniek

Pre našu krajinu bude táto olympiáda v poradí už dvanásta v ére samostatnosti, pričom šiesta, čo sa týka letných hier. Podľa aktuálnych výsledkov sa naši športovci úspešne kvalifikovali vo viacerých disciplínach, avšak v Brazílii nám bude tento rok chýbať zastúpenie v kolektívnom športe. Dohromady máme istých 37 miesteniek a skoro istých ďalších päť. Ak sa zadarí, tak do Brazílie by sme mohli vyslať celkom 42 športovcov.

Na LOH 2016 máme zatiaľ istých štrnásť atlétov, päť rýchlostných kanoistov a päť vodných slalomárov. Ďalej sa úspešne kvalifikovali traja plavci, dve akvabely, piati športoví strelci, jedna športová gymnastka, cestný cyklista a vzpierač. Ostatní piati skoro istí sú traja tenisti, triatlonista a horský cyklista. Musíme však priznať, že zastúpenie Slovenska na olympijských hrách postupne upadá. Pred dvadsiatimi rokmi sa OH (1996 v Atlante) zúčastnilo úctyhodných 71 slovenských športovcov a o štyri roky neskôr v Sydney dokonca až 108 športovcov. Nasledovné hry  (Atény 2004) zaznamenali pokles zúčastnených Slovákov na 64 športovcov v Pekingu 2008 ich bolo ešte menej – 57. Na posledných LOH v Londýne pred štyrmi rokmi reprezentovalo našu krajinu už iba 47 Slovákov.

Rio 2016 olympiáda

Kvalifikovaní športovci

Zo zoznamu kvalifikovaných športovcov sa prebojovali v atletike napr. Lucia Hrivnák Klocová (800 m beh), Katarína Berešová (maratón), Dana Velďáková (trojskok). Mária Gáliková a Mária Czaková (obe 20 km chôdza), Martina Hrašnová (kladivo), Jozef Repčík (800 m beh), Matúš Bubeník (skok do výšky), Matej Tóth (20 a 50 km chôdza) a Martin Tišťan s Dušanom Majdánom (obaja 50 km chôdza).

Spomínanými piatimi športovými strelcami, ktorí nás budú reprezentovať sú Erik Varga v trape, Danka Barteková v skeete a pištoliar Juraj Tužinský. Zoznam doplnil ďalší pištoliar Pavol Kopp a trapistka Zuzana Rehák Štefečeková. Menoslov vodných slalomárov ešte nie je kompletný, pretože finálne výsledky budú až po pretekoch 15. mája. Istotu má zatiaľ iba Matej Beňuš, kanoista.

Traja Slováci, ktorí budú za nás plávať sú Richard Nagy, Tomáš Klobučník a Katarínu Listopadová. V triatlone má istú účasť Richard Varga. Peter Sagan zabojuje na cestnom bicykli. Ostatné mená účastníkov zatiaľ ešte nepoznáme, nakoľko sa čaká na výsledky z viacerých športových podujatí. Finálna zostava športovcov bude známa zhruba o mesiac na konci mája.

Pripravil Juraj

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu