V blízkych Čechách našli nebezpečné druhy klieštových borelióz - ZN.SK

V blízkych Čechách našli nebezpečné druhy klieštových borelióz

Následkami globálneho otepľovania sa mení aj rozšírenie nebezpečných parazitov v našich končinách. Kým na Slovensku sa prítomnosť nových druhov borelióz nepotvrdila, v susedných Čechách sa na južnej Morave podarilo objaviť v posledných rokoch výskyt Boreliózy druhu Borrelia spielmanii.

Kliešť paraziť

Biochemický ústav Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity, ktorý spolupracoval s Elisabeth Pharmacon na tomto výskume tým potvrdil, že sa v Čechách nachádza menej známa a menej preskúmaná borelióza, pričom na Morave sa objavuje aj druh Borrelia valaisiana. Obe formy málo známej boreliózy pritom nemusia odhaliť súčasné metódy na testovanie prítomnosti nákazy boreliózou niektorej zo známych druhov ako sú burgdorferi, garinii a afzelii.

Morava je blízko

Vzhľadom na blízkosť Moravy a polohu je vysoko pravdepodobné, že podobné druhy máme už aj na Slovensku. Žiaden náš výskum však takéto zásadné informácie neposkytol. Nie každý kliešť môže byť prenášačom boreliózy, najčastejšie lymskej. Ochorenie boreliózou je ťažko liečiteľné najmä ak je diagnostikované neskôr. Najhoršou obeťou sú ľudia so zníženou imunitou a ľudia, ktorí si všimnú kliešťa až poriadne nacicaného.

V ČR informuje napríklad denik.cz

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Hollandia Bio selský čokoláda
Hollandia na zdravej vlne: BIO gazdovský jogurt a BIO čokoláda

Popcorn do kina
Top 5 romantických filmov, ktoré nás ešte v roku 2017 čakajú

Jaroslav Klus, Hodina vlka
Jaroslav Klus predstavil svoj román Hodina vlka

Zavrieť