K osloveniam Mr. a Ms. pribudne Mx. Objavilo sa tretie pohlavie? - ZN.SK

K osloveniam Mr. a Ms. pribudne Mx. Objavilo sa tretie pohlavie?

V Amerike sa objavilo tretie pohlavie? Po novom budú v amerických leteckých spoločnostiach a ich rezervačných systémoch na výber dve nové možnosti pri kolónke pohlavia. Tieto postupy pre aerolínky sú však iba odporúčaním a nebudú záväzné pre všetky spoločnosti. Zmena do platnosti vstúpi v júni tohto roka.

tretie pohlavie

Pribudnú písmená U a X

Písmena M pre muža a F pre ženu tak doplní U ako neuvedené a X ako neurčené. V pláne je tým pádom aj nové oslovenie, namiesto anglického Mr. a Ms. ako pán a pani, pribudne Mx. Zmena však potrvá niekoľko týždňov. Americké aerolínky zmenu odôvodňujú uľahčením práce s rôznorodými cestujúcimi. Hlavnou myšlienkou je, aby sa zákazníci cítili komfortne a príjemne. Pohlavia, ktoré majú cestujúci na svojich dokladoch, veľakrát nezodpovedajú ich vzhľadu. Úrad pre bezpečnosť v doprave však vyhlasuje, že cestujúci by mali radšej uvádzať to, čo majú v oficiálnych dokladoch.

Prvýkrát v Oregone

Štát Oregon v Amerike sa stal v roku 2017 prvým, ktorý dal občanom vybrať si aj tretiu možnosť pohlavia. Neskôr sa pridali štáty Kalifornia, Colorado, Maine, Minnesota, Arkansas a Washington D.C. Odporúčalo sa však, aby ľudia s tretím pohlavím uvedeným v jednom preukaze, nosili so sebou ešte druhý doklad, napríklad pas, v ktorom je uvedené pohlavie rovnaké ako na letenke.

O pridaní ďalších dvoch kolóniek pohlaví uvažujú aj európske aerolínky, no všetko je zatiaľ v štádiu riešenia.

 

Ohodnoť tento článok
Lucia
Lucia Som študentkou marketingovej komunikácie, písanie ma bavilo už od mala. Rada cestujem, čítam knihy, milujem zábavu a dobré jedlo.
Viac:
Seriál Kuchyňa, TV Markíza
Recenzia: Kuchyňa, podarená seriálová novinka na Markíze

Aqualand Banská Bystrica
Jazerá a kúpaliská vhodné na kúpanie v Banskobystrickom kraji

To súťaž horor Stephen King
Súťaž o filmovú novinku: Kultový horor TO v predaji na DVD/BD

Zavrieť