ZN.SK
káva a voda

Prečo sa ku káve podáva voda?

Určite ste si všimli, že vo väčšine dobrých kaviarní vám čašník k objednanej káve prinesie aj menší či väčší pohár čistej vody. Prečo je to tak?

Určite ste si všimli, že vo väčšine dobrých kaviarní vám čašník k objednanej káve prinesie aj menší či väčší pohár čistej vody. Je jasné, že pitný režim treba neustále pre zdravie a vitalitu tela dodržiavať. Toto však nie je jediný dôvod, prečo sa ku káve okrem keksíka a cukru podáva aj pohárik pitnej vody. A neplatí to len v kaviarňach. Tu sú 4 hlavné dôvody

káva a voda

Dehydratácia

Každý miluje šálku rannej kávy. Vypiť pred ňou pohár vody je dôležité. Tesne po zobudení je ľudské telo extrémne dehydratované, pretože počas spánku človek logicky nevypil ani kvapku. Káva pôsobí ako diuretikum, čo znamená, že stimuluje vaše obličky, aby vylučovali do moči sodík. Keď sa to stane,  telo sa dehydratuje ešte viac. Preto je potrebné prijať tekutiny pred vypitím samotnej kávy. Voda je navyše dôležitá pre správnu funkciu mozgu, ten je z nej na 75% zložený. 

Dráždi žalúdok 

Káva je pomerne kyslá a môže dráždiť žalúdok, ak je to prvá vec, ktorú ráno príjmete. Ak nezvyknete raňajkovať, váš žalúdok vám po vypití aspoň jedného pohára vody poďakuje svojim zdravým fungovaním.  

Chutí lepšie

Ako sme už na začiatku spomínali, niektoré kávy v kaviarňach sú podávané s vodou. Jednoduchým dôvodom je vyčistenie palety chutí v ústach. Verte, espresso chutí oveľa lepšie, ak nemáte v ústach žiadne iné príchute. Takto si môžete vychutnať svoju obľúbenú kávu tak, ako sa patrí. 

Eliminuje kofeínový náraz

Tu je niečo, čo ste asi nevedeli – pitie vody s kávou pomáha eliminovať „kofeínový náraz“. Theobromín je chemikália v kofeíne, ktorá začne pracovať 25 minút po vypití kávy a je príčinou únavy, ktorú zvyčajne ihneď dostanete. Pitná voda po alebo počas kávy pomáha znižovať tento účinok, aby ste mohli pokračovať vo svojom dni a nabiť sa energiou. 

Vedeli ste, že…? 

Kofeín sa vstrebáva zo žalúdka do 15 až 45 minút od jeho prijatia, ale špičkové stimulačné účinky dosahuje medzi 30 a 75 minútami? Preto sa pred každým športovým tréningom odporúča vypiť šálka kávy. Samozrejme v kombinácii s vodou. :) 

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu