ZN.SK
Deti a knihy

Hovoriace knihy ako nový trend vo vzdelávaní detí v predškolskom veku

Aj názory odborníkov potvrdzujú, že nie je úplne správne, ak dieťa odmalička pozná len obrazovku tabletu, odkiaľ prijíma všetky podnety a takto spoznáva svet okolo seba…

Zľavy na wellness pobyty

Aj názory odborníkov potvrdzujú, že nie je úplne správne, ak dieťa odmalička pozná len obrazovku tabletu, odkiaľ prijíma všetky podnety a takto spoznáva svet okolo seba. Je vhodné vrátiť sa aj v dnešnej modernej dobe ku klasike a odtrhnúť dieťa aspoň na určitý čas od obrazovky tabletu. Pod klasikou nemyslíme klasické detské knihy. Aktuálnym trendom sú hovoriace knihy, ktoré sú určené už pre deti od troch rokov v rámci predškolského veku.

Deti a knihy

Prečo nový trend?

Výhodou je, že hovoriace knihy vhodne kombinujú vzdelávanie prostredníctvom klasickej knihy s interaktívnymi prvkami. Týmto interaktívnym prvkom je elektronické pero. V praxi to funguje tak, že si kúpite navonok klasickú detskú knihu. K nej je však ako príslušenstvo elektronické pero, ktoré si stačí zakúpiť raz, pričom kníh si môžete kúpiť koľko len chcete. Elektronické pero po priložení na konkrétny obrázok či text v knihe reprodukuje daný obsah pre dieťa, ktoré tak aj audio-formou spoznáva veci, ktoré sú v knihe uvedené. Práve to je benefit oproti klasickým knihám.

Interaktivita i jemná motorika

Hovoriace knihy sú trendom aj preto, že rodič si môže konkrétne zvoliť, v akej oblasti chce vzdelávať svoje dieťa v predškolskom veku. Ak sa napríklad dieťa zaujíma o zvieratá a rastliny, môžete mu kúpiť hovoriacu knihu, nazývanú aj ako Kúzelné čítanie, so zameraním na túto tematiku. Dieťa si otvorí hovoriacu knihu, priloží interaktívne pero na obrázok leva a pero vysloví, aké zviera je na obrázku. Toto je ten prvok interaktivity, ktorý je typický pre hovoriace knihy. Pri manipulácii s elektronickým perom si deti rozvíjajú aj jemnú motoriku, čo je benefit povedzme oproti tabletom či klasickým knihám.

Aj cudzie jazyky

Trendom súvisiacim s hovoriacimi knihami je aj ich variabilita. Stačí jedno elektronické pero, no dieťaťu môžete dokupovať akékoľvek knihy. Sú veľmi dobré aj na získavanie základov cudzích jazykov už v predškolskom veku. Ak vám záleží, aby sa vaše dieťa už od raných rokov života vzdelávalo v angličtine či inom cudzom jazyku, hovoriaca kniha je výborný štart.

Zdroj obrázka: Nor Gal / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu