ZN.SK
Folklór, žena v kroji a slovenská kultúra

Slovensko moje, otčina moja – jedna z TOP (NE)slovenských piesní

Keď zaznie vo filme Sviňa na konci filmu slávna slovenská pieseň Slovensko moje, otčina moja, niektorí diváci môžu mať zimomriavky…

Zľavy na wellness pobyty

Keď zaznie vo filme Sviňa na konci filmu slávna slovenská pieseň Slovensko moje, otčina moja, niektorí diváci môžu mať zimomriavky. Pre obsah filmu a konkrétny dej, či prepojenie na onú slovenskú hrdosť. Slovensko moje, otčina moja je slávnou a mimoriadne obľúbenou. Pôsobí melodicky veľmi zaujímavo, až exoticky. Považujeme ju za ľudovú, či po Duchoňových Dolinách by ju niektorí radi prijali ako alternatívnu slovenskú hymnu. Bolo by to však chybou, keďže po stránke melódie nejde absolútne o žiadnu slovenskú pieseň a už vôbec nejde o ľudovú pieseň. Je na mieste pripomenúť, že Slovensko moje, otčina moja nie je slovenskou ľudovou piesňou. Ani keď ju prespieva Hrdza, politici, národniari, či ktokoľvek ďalší.

Originál je švédska Vårvindar friska

Skutočnou predlohou pre slovenskú verziu tejto skladby je švédske skutočne ľudová oslavná pieseň Vårvindar friska. Presne rovnakú melódiu používajú aj v ostatných škandinávskych krajinách s iným, či podobným textom. Vždy však s vedomým, že je to pieseň „Made in Sverige“. Len u nás je považovaná a aj uvádzaná ako slovenská ľudová. Je to však nesprávne, pretože ak má pieseň svojich autorov, nemožno ju nazývať ľudovou. Tak ako nie je ľudovou naša hymna s textom Janka Matušku, alebo nie je ľudovou Severanka, ak vieme, že je to tá známa skladba od Teamu.

Text Slovensko moje, otčina moja je v skutočnosti básňou Jána Machajdíka a Jána Rataja. Po prvýkrát bola publikovaná v roku 1943. Nikdy sa pritom nikto z nich netváril, že sú autormi hudby. Tá bola známa. Pieseň sa pomaly stávala populárnou a treba priznať, pre krásu hudby a aj výberu slov, je oprávnene populárnou. Nemožno ju však považovať za ľudovú slovenskú tak, ako mnoho iných slávnych piesní vychádzajúcich z tradície nepoznajúc skutočného autora, či autorov.

Švédsky originál

(zmazané videá boli aktualizované 2023. V prípade nálezu videí ako nefunkčných budeme radi za upozornenie.)

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu