ZN.SK
Charles Joughin Titanic

Ohľaduplný pekár Charles Joughin prežil Titanic vo vode vďaka alkoholu

Meno Charles J. Joughin sme sa z filmu Titanic nedozvedeli, napriek tomu si zaslúži uznanie, hoci jeho prežitie bolo o veľkej náhode a zaujme aj hrdinstvom…

Meno Charles J. Joughin sme sa z filmu Titanic nedozvedeli (hoci jeho postavu sme vo filme videli). Napriek tomu si zaslúži uznanie. Jeho prežitie najslávnejšej tragickej lodnej katastrofy bolo o veľkej náhode, no zaujme aj hrdinstvom, ktoré ju sprevádzalo. Slávny sa stal preto, že vďaka jeho prezieravosti a nedôvere v pokoj na palube po náraze do ľadovca, počítal s najhorším scenárom. Rozniesol do záchranných člnov chlieb skôr, ako vypukla panika. Zároveň sa stal jedným z tých, ktorý prežili, napriek tomu, že sa mu neušlo miesto v záchranných člnoch. Vďačiť za to mohol metle ľudstva – alkoholu.

Charles Joughin Titanic

Charles Joughin, ktorý nezamrzol ako Jack Dawson

Narodil sa v mestečku Birkenhead, na severozápade Anglicka ako Charles John Joughin 3. augusta 1878. Mladý Charles žil na mori od svojich 11 rokov. Aj dvaja jeho bratia boli námorníci, hoci v kráľovskom námorníctve. Charles postupne v priebehu rokov vystriedal niekoľko pozícií, no na lodi Olympic (brat Titanicu, podľa konšpiračných teórií len prerobený na „Nepotopiteľný“ Titanic kvôli poistke) už pôsobil ako hlavný pekár. Jeho mesačný plat bol pre dnešnú dobu neuveriteľných 12 libier.

V čase, keď Titanic narazil do ľadovca, nebol v službe. Bol vo svojej kajute približne v strede lode, keď pocítil náraz. Vyrazil pozrieť von, čo sa deje, no nenašiel odpoveď. Nikto mu nepovedal nič o stave lode, keďže to najhoršie zatiaľ nikto z radových zamestnancov nevedel. Napriek tomu nelenil a pochopil, že situácia nemusí byť vôbec dobrá. Vyrazil do kuchyne a nechal nabaliť chlieb. Ten potom rozniesol po záchranných člnoch. Šlo o štyri pecne chlebov do každého člna. Dokázal to aj preto, že to spravil skôr, ako vypukla tlačenica a panika. Bolo pre neho prioritou zaistiť chlieb ľuďom, ak by hrozilo opustenie lode. Veď nikto nemohol vedieť, ako dlho by potom ľudia zostali na otvorenom mori ľudia v člnoch, než by ich našli iné lode.

Kapacitný problém v záchranných člnoch na dva krát

Miesto v záchranných člnoch sa mu nakoniec neušlo, keďže ako vieme, prioritou boli ľudia zámožní. Niektoré člny vyrazili rýchlejšie nenaplnené do maximálnej kapacity. Treba dodať, že Charles mal na svojej izbe fľašku a šiel sa z nej napiť aj počas toho, ako už prebiehala evakuácia. Bolo mu jasné, že pre neho priestor nebude. Údajne mu bolo ponúknuté, no on odmietol a prepustil ho žene s dieťaťom. Fľaška, ktorej obsah si doprial tak, ako ešte nikdy alkohol predtým, celkom padla. Vedel čo príde. Po poslednej fáze potápania sa ocitol vo vode, medzi mnohými plávajúcimi a zúfalými ľuďmi. V úplnej tme, medzi troskami lode. Údajne bol vo vode okolo dvoch hodín, než sa mu podarilo zachrániť. Pritom aj táto záchrana mala smutný priebeh, kde sa ukázal slávny „kapacitný problém“ po druhý krát.

Doplával totiž na k člnu označenému písmenom B, na ktorom nebolo miesto. Mal svojou kapacitu a mužská posádka nechcela riskovať a tak ho nevpustila dnu. Zostával plávať v ľadovej vode, pričom sa našiel predsa len jeden z mužov, ktorý mu dal ruku a držal ho. Bol to istý Isaac Maynard, kuchár, ktorý ho spoznal a držal ho tak, že mu v vode zostali len nohy. Do člna ale celý nemohol.

Keď sa po nejakom čase čln B priblížil k inému záchrannému člnu, kričali z neho, že majú miesto a Charles tak preplával k nim. Stále mal dostatok síl, aby to zvládol. Tak sa mu podarilo zachrániť. Zo záchranného člna ich potom vyzdvihla loď Carpathia, ktorá priplávala Titanicu na pomoc. Pri vyšetrovaní bol nápomocný rozsiahlemu tímu vyšetrovateľov a neskôr aj dokumentaristom. Práve tým, že mal skúsenosti a jeho profesia súvisela s moreplavbou, jeho výpoveď mala veľký význam. Na lodi strávil ešte mnoho rokov potom. Zomrel 9. decembra 1956. Prežiť v ľadvej vode sa mu podarilo práve pre vyšší obsah alkoholu a pokiaľ je známe, je to jediný prípad človeka, ktorého vytiahli z vody po potopení Titanicu, ktorý prežil. Všetci ostatní zamrzli, alebo zmizli bez akejkoľvek stopy v mori.

Jack Dawson, najslávnejší zamrznutý vo vode z Titanicu

*Jack Dawson, ktorého vo filme Jamesa Camerona Titanic stvárnil Leonardo di Caprio, bol abstitent, ktorý sa nedostal v správnom čase k poriadnej fľaške. Nie nie, teraz vážne. Podľa záznamov sa len teplota vzduchu pohybovala okolo nuly, čo znamenalo zamŕzanie čohokoľvek mokrého, vytiahnutého z vody. Byť vo vode znamenalo istú smrť, alebo vážne problémy pre tých, čo sa dostali na člny, či plávajúce trosky. V Charlesovom prípade šlo o nastavenie tela a pôsobenie alkoholu, čomu vďačil za život. Treba dodať, že nebol alkoholik. 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu