ZN.SK > Blog > Veda > História > Zánik Mayskej civilizácie: ako a prečo ich kultúra zanikla?

Zánik Mayskej civilizácie: ako a prečo ich kultúra zanikla?

Mayská civilizácia, ktorá sa rozprestierala na území dnešného južného Mexika, Guatemaly, Belize a častí Hondurasu a Salvádoru. Zánik Mayskej kultúry je však záhadou.

Mayská civilizácia, ktorá sa rozprestierala na území dnešného južného Mexika, Guatemaly, Belize a častí Hondurasu a Salvádoru, bola známa svojimi pokročilými architektonickými, poľnohospodárskymi a astronomickými poznatkami. Vrchol jej rozvoja spadá do obdobia tzv. Klasickej éry (okolo roku 250 – 900 n.l.), počas ktorej vznikli veľkolepé mestá ako Tikal, Palenque a Copán. Dedičstvo Mayskej kultúry je pritom dodnes rozsiahle.

Úpadok Mayskej civilizácie

Napriek ich pokročilým schopnostiam a úspechom, okolo roku 900 n.l. začali mestá v nížinách Yucatánu a Guatemaly rýchlo upadať a opúšťať sa. Tento „kolaps“ bol jednou z najväčších záhad histórie, ktorá vyvolala mnohé špekulácie medzi odborníkmi.

Podľa odborníkov mohol byť za úpadkom komplexný súbor faktorov, vrátane ekologických, klimatických a spoločenských problémov. Jednou z najvýraznejších teórií je, že nadmerné odlesňovanie a zmeny v poľnohospodárskych praktikách viedli k degradácii pôdy a nedostatku potravín. Tento scenár sa pravdepodobne zhoršil dlhotrvajúcimi suchami, ktoré zasiahli oblasť a znížili zrážky až o 15 %​. Následkom toho sa zrútili poľnohospodárske systémy, čo viedlo k hladu a migrácii obyvateľstva.

Aké mohli byť príčiny úpadku Mayskej civilizácie?

Ďalšími príčinami mohla byť nadmerná populačná hustota, vojnové konflikty a zmeny v obchodných trasách, ktoré oslabili mayské mestské štáty​. Niektorí vedci, ako B.L. Turner z Arizona State University, poukazujú na to, že Mayovia mali hlboké vedomosti o svojom prostredí a napriek tomu urobili chyby, ktoré spôsobili ich pád​. Aj keď väčšina nížinných miest bola opustená, severnejšie oblasti, ako Chichén Itzá, prekvitali ešte niekoľko storočí. Navyše, Mayovia ako etnická skupina nikdy nezmizli – ich potomkovia dodnes žijú v Strednej Amerike.

Táto záhada nás upozorňuje na dôležitosť ochrany prírodných zdrojov a environmentálnych zmien. Súčasné štúdie nám pomáhajú pochopiť, ako klimatické a ekologické faktory môžu ovplyvniť celé civilizácie, a poskytujú cenné lekcie pre dnešné environmentálne výzvy​.

Čo nám zanechali Mayovia do dnešných čias?

Mayská civilizácia po sebe zanechala množstvo významných pamiatok, ktoré dnes predstavujú nielen archeologické klenoty, ale aj dôležité historické a kultúrne dedičstvo Strednej Ameriky. Jednou z najznámejších pamiatok je mesto Tikal, ktoré sa nachádza v dnešnej Guatemale. Tikal bol jedným z najdôležitejších politických a ekonomických centier Mayov a jeho impozantné chrámy a pyramídy, vrátane Chrámu Veľkého Jaguára, sú dodnes úžasným svedectvom o ich architektonickom majstrovstve.

Ďalším dôležitým mestom je Chichén Itzá, nachádzajúce sa na mexickom Yucatánskom polostrove. Tento komplex, ktorý sa dostal aj na zoznam novodobých siedmich divov sveta, je známy najmä svojou pyramídou El Castillo, ktorá slúžila ako chrám boha Kukulkána. Chichén Itzá je tiež domovom observatória El Caracol, ktoré ukazuje pokročilé astronomické vedomosti Mayov.

Oumuamua: vesmírny objekt, prvý medzihviezdny návštevník

Oumuamua nedávno plnil titulky novín a magazínov. Predstavoval niečo celkom neznáme a unikátne. Ide o objekt, ktorý zaujal pozornosť...

otvoriť článok
otvoriť v novom okne

Menšie mestá

V oblasti dnešnej Mexika sa nachádza aj Palenque, menšie mesto v porovnaní s Tikalom alebo Chichén Itzá, no o to významnejšie z hľadiska zachovaných architektonických a umeleckých prvkov. Palenque je známe svojou nádhernou výzdobou a reliéfmi, ako aj Chrámom nápisov, ktorý obsahuje hrobku slávneho mayského vládcu Pakala Veľkého. Uxmal je ďalším dôležitým mayským mestom, ktoré sa nachádza v severnej časti Yucatánu. Jeho dominantou je impozantná Pyramída kúzelníka, ktorá sa odlišuje svojím oválnym tvarom. Uxmal je tiež známe svojou dekoratívnou architektúrou, vrátane nádherných mozaikových fasád.

V Belize sa nachádza významné mayské miesto Caracol, ktoré bolo v období svojho najväčšieho rozmachu jedným z najväčších mayských miest. Caracol je známe svojimi monumentálnymi stavbami a hieroglyfickými textami, ktoré poskytujú dôležité informácie o mayskej histórii a politike. V Hondurasu sa rozprestiera Copán, ktoré je považované za jedno z najdôležitejších miest mayskej civilizácie. Copán je známe svojimi stélami a reliéfmi, ktoré zobrazujú mayských panovníkov a ich významné úspechy. Copán je považované za jedno z najlepšie zachovaných miest, ktoré poskytuje náhľad do mayskej spoločnosti a jej politických štruktúr.

Neznámy Wow! Signál z 1977 si vedci nevedia vysvetliť dodnes

Signál bol tak zvláštny, že si ho do poznámok dr. Ehman poznačil a zvýraznil slovami „Wow!“. Dodnes nemá vysvetlenie jeho frekvencia ani...

otvoriť článok
otvoriť v novom okne

Medzi ďalšie dôležité mayské pamiatky patrí Calakmul, ktoré sa nachádza v hustých džungliach mexického štátu Campeche. Toto mesto bolo dlhodobým rivalom Tikalu a je známe svojou mohutnou pyramídou a komplexnými nápismi, ktoré dokumentujú jeho politické vzťahy. Mayské pamiatky sa rozprestierajú po celom území Strednej Ameriky a poskytujú cenné informácie o ich pokročilej architektúre, náboženstve a spoločenskom usporiadaní.

Zdroje:

Mohlo by zaujímať tiež:




Zavřít reklamu