Rozlúštite záhadný nápis na skale v Plougastel-Daoulas? Vyhlásili odmenu

Rozlúštite záhadný nápis na skale v Plougastel-Daoulas? Vyhlásili odmenu

Francúzske mestečko Plougastel-Daoulas sa vo svete preslávilo vďaka záhadnému nápisu na skale. Ide o písmo, ktoré neexistuje v žiadnych záznamoch. Lámu si na ňom hlavu miestni špecialisti, lingvisti a nikto zatiaľ neprišiel na riešenie, o čo ide. Nápis na skale sa nachádza na pobreží Plougastel-Daoulas. Mimo neznámy text je uvedený aj rozsah rokov 1786 a 1787, čo naznačuje, že by mohlo ísť o vročenie ich napísania. To by znamenalo, že sú staré len niečo cez 230 rokov. Keďže neexistuje informácia o ich pôvode a autorovi, je celý text záhadou. Skutočnosťou však pokojne môže byť aj fakt, že nejde o roky, ale čísla, ktoré len hovoria o rokoch v budúcnosti a tak by mohlo ísť o ešte staršie nápisy.

Francúzsky záhadný nápis

zdroj: http://ciphermysteries.com

Odmena za rozlúštenie záhadného nápisu

Ak si trúfate na rozlúštenie nápisu a jeho obsahu, môžete si slušne zarobiť. Odmena za odhalenie tajomstva tohto textu je totiž krásne 2 tisícky EUR, ktoré sa zídu nejednej peňaženke. Jazyk pritom nemusí byť francúzština, ale ojedinelá bretónština, alebo jazyk baskitština, ktorý je považovaný za naozaj unikátny. Avšak písmo nesedí s tým, čo je historikom dodnes známe. Na skale sa tiež objavuje symbol lode a kríža, čo by mohlo napovedať niečo spojitosti s morom, či kresťanstvom. Kto má záujem podobať sa na slávneho Jeana-Francoisa Champoliona, má teraz príležitosť.

Plougastel-Daoulas ako rosetská doska?

Len tak mimochodom, viete kto bol Champolion? Len vďaka tomu, že rozlúštil Rosetskú dosku nájdenú v Egypte, bolo možné rozlúštiť hieroglyfy. Jediným šťastím bolo, že Rosetskú dosku napísali na jednom mieste hneď v niekoľkých dávnych jazykoch a tak bola cesta k odhaleniu toho dovtedy neznámeho hieroglyfického písma ľahšia. 

Ak máte pocit, že viete, čo texty znamenajú, hláste sa na radnici, ktorá je vyhlasovateľom súťaže nazvanej podľa Champoliona. 2 000 EUR vám venuje radnica mestečka Plougastel-Daoulas neďaleko Brestu, no pripravte sa na fakt, že upútate pozornosť svetových médií. Aj tie totiž sledujú úspešnosť tohto lovu po tajomstve záhadného nápisu na skale.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.