Recenzia: detskej knihy Pásavec, zajac a syrový sendvič

Recenzia: detskej knihy Pásavec, zajac a syrový sendvič

Jeremy Strong, autor vyše 100 detských kníh prichádza so svojou knižnou novinkou Pásavec, zajac a syrový sendvič, ktorá vychádza vo vydavateľstve Slovart. Strong, nositeľ mnohých literárnych ocenení, je už akousi pred-zárukou kvalitnej knihy, a práve táto toto pravidlo len potvrdzuje.

Pásavec, zajac a syrový sendvič

Kniha Pásavec, zajac a syrový sendvič zachytáva príbeh dvoch zvierat: pásavca a zajaca, ktorí spolu žijú v domčeku na okraji Veľkého lesa. Ich spolužitie, ktoré nám jednotlivé kapitoly predstavujú,  je plné zaujímavých okamihov a momentov. Aj napriek tomu, že sú si odlišní, spolu im je najlepšie.

Zvieracie postavy

V knihe si autor zvolil zvieracích hrdinov, ktorí sú pre detských čitateľov všeobene tými najobľúbenejšími. Zvierací hrdinovia však konajú v knihe ako ľudia, nesú ich vlastnosti, typické nálady, spôsoby komunikácie, a to robí knihu zaujímavou. Dokonca by vďaka tomu kniha mohla zaujať aj dospelých, ktorý by za pozadím konania postáv a ich dialógov chápali aj ďalšie, pre dieťa skryté skutočnosti. V jednotlivých častiach knihy sa detský čitateľ stretáva aj s ďalšími zvieratami, ktoré v lese žijú, a to so žirafou, jaguárom, korytnačkou, ale aj menej známimi, ako sú pakobylka a vombat. O každom zvieratku sa deti počas čítania dozvedia zopár informácií, vďaka deju knihy a prepojeniu s ich hlavnými hrdinami, cez krátke epizódy.

Dvaja spolubývajúci

„Tak poď,“ povedal Zajacovi. „Prečkáme búrku spolu. Potom to nebude až také strašné.“

Pásavec uvaril rumančekový čaj. Vzal ho nahor a obaja vliezli do Pásavcovej širokej postele. Pásavec bol dosť ťažký. Matrac na jeho strane sa prehol skoro až na dlážku, takže Zajaca na jeho strane vytlačil nahor.

Hlavnými protagonistami knihy sú Zajac a Pásavec. Pásavec je zviera pre deti pravdepodobne menej známe, čo bolo autorom dobre zvolené, lebo sa v knihe dozvedia niektoré fakty o jeho živote a čítanie ich môže tiež nabádať, aby si o zvieratku zistili, možno aj s pomocou rodičov, viac informácií, vyhľadali si, ako vyzerá a pod. Pásavec je v knihe rozumnou, no „uhundranou“ postavou, má nadváhu, zbožňuje syr, ktorý v jeho chladničke nesmie chýbať, a z neho najmä syrový sendvič. Je pomalý a rozvážny. Oblieka si svoj starý vyťahaný sveter, má svoje návyky, vyhovuje mu stereotyp a vyhľadáva si svoj vlastný komfort.

Pásavec, zajac a syrový sendvič

Zajac je svižný, zanietený športovec, aktívna postava, optimista, má štíhlu postavu. Jeho záľubou je čítanie, tancovanie,  hranie na tube, z ktorej počas hrania vychádzajú všelijaké predmety (hviezdy, mačiatka, ruže, toaletný papier…), a nikto, vrátane neho, nevie prečo.

Títo dvaja protagonisti už od prvej strany knihy predstavujú úplné protipóly. Cez túto okolnosť sa deti učia, že každý z nás je iný, že ľudia sú rozdielni, a že je prirodzené, že kvôli tomu občas vzniknú malé nedorozumenia, ale tie sa dajú v pokoji, občas aj s humorom,  zvládnuť. Tieto dve postavy predsa aj napriek svojim odlišnostiam dokážu spolu žiť, existovať, a je im spolu aj tak dobre.

Zabaví aj poučí

Kniha ponúka pohodové čítanie. Jej dej je jednoduchý, uvoľnený, skladá sa len z rôznych denných okamihov spoločného života zajaca a pásavca. V knihe je veľa dialógov, ktoré sú stručné, plné otázok a odpovedí. Hoci myslenie a prejav zajaca a pásavca sú pomerne odlišné, vždy sa vedia dohodnúť, navzájom sa motivujú, sú si v živote prínosom. Kniha je na mnohých miestach poučná, poskytuje čitateľom viaceré odoborné, no jednoducho podané a do príbehu zakomponované informácie zo zvieracej ríše o živote zvierat, ktoré v knihe vystupujú.

Každá stať knihy obsahuje aj nejaké ponaučenie do života, isté posolstvo, radu na vhodné správanie, morálny odkaz. Deti sa tu napríklad dozvedia o zdravej strave, o tom, že cvičiť je dôležité, ako sa vypočíta vzdialenosť búrky, ale aj to, že usilovnosťou sa dosiahne veľa, alebo ako iným urobiť radosť. Na strane druhej, je kniha aj zábavná, odľahčená na mnohých miestach nenásilným jemným humorom, ktorý pôsobí osviežujúco.

Kniha je určená pre čitateľov od 6 rokov, text na jednotlivých stranách je krátky, písmo je veľké, veľmi vhodné na zaradenie do čitateľského zoznamu najmä pre začínajúcich čitateľov.

Zaujímavé dodatky

Okrem samotného deja kniha ponúka aj zaujímavé prídavky, ktoré pôsobia veľmi osviežujúco a pre detského čitateľa nepochybne lákavo. Prvým z nich sú ilustrácie ilustrátorky Rebeccy Bagley. Sú čierno-biele, ale to im vôbec neuberá z originálnosti. Na mnohých miestach názorne dopĺňajú text, napríklad keď zajac učí pásavca cvičiť. Na iných miestach veľmi vhodne dopĺňajú, aj názorne, vtipnosť textu.

Ďalším dodatkom je originálny recept na syrový sendvič na konci knihy, ktorý je veľmi jednoduchý, podrobný, obsahuje ingrediencie, postup, spôsob konzumácie, ale i dôležité zlaté pravidlo na záver. Celý recept je podaný vtipne a inšpiratívne. Na zadnej časti prebalu knihy sú krátke indície so stručným popisom, vymenovaním postáv v knihe a otázkou začínajúcou sa: Chceš vedieť…? a pokračuje odpoveďou Nájdeš to na str., čo predstavuje bádateľskú úlohu pre deti, ako aj motiváciu na prečítanie knihy.

Podrobnosti o knihe Pásavec, zajac a syrový sendvič:

  • Autor: Jeremy Strong
  • Pôvodný názov: Armadillo and Hare (1.)
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: mäkká
  • Počet strán: 160
  • Formát: 130 x 200 mm
  • EAN: 9788055656427
  • Prekladateľ: Katarína Karovičová
  • Rok vydania: 2023
  • Oficiálne stránky vydavateľstva a knihy: www.slovart.sk
Ohodnoťte článok post