ZN.SK
včely a včelárstvo, dokument na viasat nature

Príroda: Včely sú kráľovnami Zeme, ale vieme o nich všetko?

Včely sú fascinujúcimi stvoreniami, ktoré nám prinášajú neskutočné množstvo produktov, ktoré ako ľudstvo nevieme vyrábať umelo. Med, vosk,…

Včely sú fascinujúcimi stvoreniami, ktoré nám prinášajú neskutočné množstvo produktov, ktoré ako ľudstvo nevieme vyrábať umelo. Či už ide o med, vosk, propolis, peľ, materskú kašičku či dokonca včelí jed, všetko sú to nedoceniteľné produkty. Ale nie len kvôli nim by sme mali včiel vážiť.

Keď na svete uhynie posledná včela…

Už Albert Einstein povedal, že akonáhle na svete uhynie posledná včela, máme ako ľudstvo posledné štyri roky života. Napríklad v niektorých oblastiach Číny už došlo k takému znečisteniu prostredia, že musia rastliny opeľovať ručne štetcami. Preto by sme si mali vážiť každého včelára, ktorý sa pustí do náročnej, ale krásnej práce, akou je chov včiel.

Začítajte sa do pár zaujímavých faktov, ktoré ste možno o včelách doteraz nevideli. Napríklad to, že na svete existuje viac ako 16 tisíc druhov včiel, z nich menej ako 10% žije v kolóniách. Ostatné sú včely samotárky. Mnohé druhy včiel samotárok si niektorí ľudia môžu pliesť so sršňami alebo s lietajúcimi chrobákmi, akými sú napríklad chrústy. Včely vám ale rozhodne neublížia a na rozdiel od chrústov, nie sú škodlivé, práve naopak.

Včely samotárky, alebo tie z kolónií

Dobre urobíte, ak včelám samotárkam pripravíte na záhrade alebo pokojne na balkóne hmyzí domček či hromadu dreva. Nie len včiel samotárok, ale celkovo hmyzu je všeobecne kvôli extenzívnemu pestovaniu monokultúr, používaniu pesticídov a klimatických zmien stále menej a tak budú radi za akékoľvek útočisko, ktoré mu poskytnete. Včely samotárky sa vám odvďačia tým, že sa vám budú starať o záhradku.

včely a včelárstvo, dokument na viasat nature

Pokiaľ už včely žijú v kolónii, hovoríme o druhoch, ktoré často chovajú včelári. Jedna kolónia sa môže skladať z kráľovnej, 6 až 8 tisíc trúdov a až 60 tisíc robotníčok. Kráľovná sa pri jednom lete môže spáriť až s 20 trúdmi, ktorí však nežijú dlho. Párenie s kráľovnou je pre nich totiž posledná životná skúsenosť. Kráľovná potom dokáže za deň naklásť až 1 500 vajíčok.

Pri jednom lete dokážu včely navštíviť až tisíc kvetov. Tento let zvládnu dokončiť za pol hodinu a výsledkom je približne 70 miligramov nektáru. Čo znamená, že na kilo medu musí včelstvo navštíviť približne dva milióny kvetov. Ešte zaujímavejšou je vzdialenosť, ktorú pri tom musia včely uletieť. Pri priemernej rýchlosti približne   24 km/h prejdú pri návšteve 2 miliónov kvetov asi 145 tisíc kilometrov. Takže kilogramový pohár medu, ktorý možno máte v špajze, znamenal pre včely obehnúť viac ako trikrát celú zemeguľu.

Med

A keď už sme pri mede, je potrebné pripomenúť, že tu sa kilogram rozhodne nerovná jednému litru. Záleží totiž na hustote, ktorú ovplyvňuje množstvo vody v mede. Liter medu má približne 1,4kg, pričom obsah vody je približne 17 percent. Pri obsahu vody do 18 percent je trvanlivosť medu  v podstate nekonečná. Akceptovateľné množstvo vody pri predaji medu je do 20 percent objemu, ale vtedy je už potrebné dodržiavať dátum spotreby.

Vráťme sa, ale k včelám, ktoré sú rodené matematičky. Okrem toho, že vo svojich úľoch budujú identické bunky pre zber nektáru, sú schopné vypočítať vzdialenosť, uhly a dokonca vedia, že Zem je guľatá.

Včely sa bránia žihadlami. Použitie žihadla znamená pre robotníčky istú smrť. Pri útoku sa im totiž žihadlo odlomí. Mimochodom včelí jed je pre človeka do určitého množstva zdravý, pričom samozrejme nehovoríme o alergikoch. Ak vás pichne včela, uvoľní sa pritom špecifický feromón, ktorý priláka ďalšie včely. Zdravého človeka však ohrozuje až približne tisíc žihadiel v krátkom čase.

včely a včelárstvo, dokument na viasat nature

História včelárstva

Zaujímavá je aj história včelárstva. Korene tejto činnosti siahajú až do obdobia pred cca 9 tisíc rokov, kedy už približne 10 tisíc rokov bolo ľudstvo schopné zbierať med od divokých včiel. Včely chovali dokonca už starovekí Egypťania, ale moderné úle sa začali vyvíjať v Európe až v 18. storočí. V stredoveku bolo včelárstvo záležitosťou predovšetkým kláštorov a opátstiev, kde k hlavným produktom patrili sviečky z včelieho vosku a tiež medové pivo.

Meno, ktoré by ste v oblasti včelárstva mali poznať, je Lorenzo Langstroth, priekopník  nástavcových úľov, ktoré sa až na výnimky využívajú dodnes. Langstroth bol kňaz žijúci v 19. storočí, ktorý si všimol, že ak sa do úľov umiestnia  rámiky do presne stanovenej vzájomnej vzdialenosti, včely, aj napriek svojim inštinktom, nevypĺňajú medzipriestor a rámiky je možné ľahko vytiahnuť a zozbierať med.

Práca včelárov je sezónna. Ani v zime si však včelár neodpočinie, pretože musí napríklad opravovať poškodené rámiky a pripravovať ich na ďalšiu sezónu. Na jar a v lete sa stará predovšetkým o včelstvo, začína s ich liečbou a prevenciou proti chorobám, prípadne ich pomocou tzv. odložencov  rozmnožuje (pomáha vytvárať nové kráľovné). Následne môže zbierať med, čo často prebieha v dvoch fázach, pričom tento med musí najprv stočiť a spracovať. Počas jesene sa potom stará o to, aby boli včely riadne zazimované. Všetky tieto činnosti musia byť riadne započítané do finálnej ceny medu.

Zaujímavá téma včiel a včelárstva

Včelárstvo však nie je len o chove včiel. Jeden svojrázny chlapík menom  Charlie Agar je majiteľom a prevádzkovateľom spoločnosti Charlie Bee Company, ktorá sa zaoberá premiestňovaním včiel z nežiadúcich obytných zón miest. Charlie nikdy nevie, čo ho čaká, keď nájde včelstvo, od šplhania po stromoch, vysávanie včiel až po rezanie domov. Je vzácnou kombináciou muža, ktorý hľadá vzrušenie, šialeného vynálezca, milovníka prírody a blázna na plný úväzok. Taký, ale musí byť, aby mohol zasvätiť svoj život záchrane včiel a to nie hocijakých, ale tzv. Afrických včiel, „killer bees“.

Téma včiel a včelárstva je nesmierne zaujímavá a na Viasat Nature práve od nedele 4. júla o 18:00 začne nový   dokumentárny seriál Charlieho včelia farma. Dokument sa točí okolo spomínaného Charlieho, ktorý pomocou svojich svojráznych priateľov a skúsených včelárov prevedie divákov radosťami ako aj úskaliami svojho zamestnania. Diváci zažijú každodenné problémy, nebezpečie, problémy, ale aj komické momenty a možno niektorých aj inšpiruje k chovu včiel.

Trailer:

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu