ZN.SK
Bolesti kĺbov a prevencia

Kolagén a zdravý pohyb. Tipy, ako predísť bolestiam kĺbov

Bolesti kĺbov nemajú jediný dôvod, môžu vzniknúť rôznymi spôsobmi. Niekedy sa objavia bez zjavnej príčiny, inokedy počas konkrétneho pohybu, postupne alebo náhle…

Bolesti kĺbov nemajú jediný dôvod, môžu vzniknúť rôznymi spôsobmi. Niekedy sa objavia bez zjavnej príčiny, inokedy počas konkrétneho pohybu, postupne alebo náhle. Ani typ bolesti nemusí byť rovnaký, niekedy sa môže znižovať po oddychu, ale takisto je možné aj to, že bude rovnako intenzívna za akýchkoľvek okolností. Okrem toho, môže ísť o krátkodobé zdravotné ťažkosti, ale aj chronické problémy. Prečítajte si, ako môžete chrániť svoje kĺby a ako vzniká jeden z najčastejších dôvodov bolestí, artritída.

Bolesti kĺbov a prevencia

Nie je zriedkavé, že bolesti kĺbov sprevádzajú rôzne ďalšie príznaky, ktoré môžu problém viac alebo menej zhoršiť:

  • stuhnutosť kĺbov po dlhom spánku alebo po nehybnosti,
  • opuchy,
  • začervenanie,
  • pocit tepla priamo v kĺbe,
  • znížená flexibilita,
  • zhoršená pohyblivosť.

Bolesti kĺbov a prevencia

V súvislosti s týmito bolesťami sa najčastejšie spomína artritída, čiže zápalový stav kĺbov. Mnohí sú presvedčení o tom, že tento zdravotný problém vzniká v dôsledku starnutia, ale nie je to tak, pretože môže sa objaviť aj pri mechanických poškodeniach. Okrem zápalu kĺbov spôsobeného úrazmi a/alebo športom rozlišujeme 3 typy artritídy:

  • opotrebovanie kĺbov,
  • reumatoidnú artritídu (ochorenie postihujúce mnoho kĺbov),
  • akútny zápal.

Kolagén – elixír mladosti

Hovorí sa, že kolagén je lepidlom organizmu, ktoré je prospešné v rôznych skrytých procesoch fungovania tela, ale pozitívne vplýva aj na to „viditeľné“, čiže vlasy, pleť, nechty. Horšou správou je to, že ľudské telo tento zázračný elixír mladosti neprodukuje stále. Po určitom veku sa tento proces spomalí až úplne zastaví. Preto, ak chcete oddialiť starnutie a predísť bolestiam kĺbov, pouvažujte nad užívaním výživových doplnkov s kolagénom.

Bolesti kĺbov a prevencia

Kolagén sa nachádza okrem iného vo svaloch, šľachách, kĺboch, chrupavkách a dokonca aj v kostiach a vnútorných orgánoch. Kĺby sa starnutím stávajú tuhšími, strácajú svoju flexibilitu, sťažujú pohyb, neskôr môžu spôsobovať aj veľmi nepríjemné bolesti. Užívaním kolagénu môžete príznaky spojené s opotrebovaním a zápalom kĺbov redukovať a liečiť.

Bolesti kĺbov a prevencia

Pozitívne je teda to, že riešenie existuje, ostáva už len jedna otázka: ako doplniť kolagén? Podľa informácií na portáli predajcu kolagénu Inca Collagen najúčinnejšou formou je užívanie prírodných hydrolizovaných produktov, ktoré sa predávajú v práškovej forme, najlepšie bez príchutí. Odporúčaná minimálna doba užívania kolagénu je 12 týždňov, a po tejto dobe prejsť na tzv. udržiavaciu kúru.

Športujte, ale správne

Je nespochybniteľnou skutočnosťou, že pravidelný pohyb predstavuje nenahraditeľné benefity pre fyzické aj psychické zdravie. No skôr ako vykročíte na euforickú cestu fit životného štýlu, zvážte svoje sily, schopnosti, úroveň svojej kondície a limity. Počúvajte svoje telo takisto ako aj odborníkov. Jedným z najlepších spôsobov prevencie športových úrazov je konzultovať so skúseným trénerom, lekárom alebo iným profesionálom zameraným na túto oblasť. Ľudom bez predchádzajúcich skúseností s pravidelným pohybom nad 40 rokov sa odporúča absolvovať komplexné vyšetrenie.

Základným pravidlom je, že pred tréningom v žiadnom prípade nevynechajte rozcvičku. Noste vhodné oblečenie a obuv, ktorá vám povoľuje voľne sa pohybovať, sedí vám veľkostne a hlavne, je určená pre daný typ cvičenia. Ak si po cvičení si nájdete čas aj na strečing, znížite riziko objavenia svalovice a tým pádom sa vaše telo bude môcť zregenerovať skôr a bezbolestne.

Keď vyhľadáte odborníka, nezabudnite sa opýtať na to, ako sa máte stravovať, či váš aktuálny jedálniček je zostavený správne alebo si potrebujete vytvoriť vhodnejšie návyky v kuchyni. Je možné, že dostanete odporúčania na doplnky stravy. Napríklad kolagén pomáha aj športovcom, väčšinou v kombinácii s vitamínom C. Pri intenzívnej svalovej záťaži sa konzumuje aj vitamín B a obľúbeným doplnkom je aj magnézium (horčík). Nie je ale jedno, ako, kedy a v akom množstve ich užívate. Našťastie dnes už na internete môžete nájsť niekoľko kvalitných blogov pre amatérskych športovcov, no najlepšie bude samozrejme to, ak sa obrátite na niekoho, kto váš zdravotný stav a kondíciu dokáže posúdiť individuálne.

Zdroj fotiek: freepik.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu