Máte opakovane problém s tým, že vaše heslo dokáže uhádnuť šťastný hacker, alebo sami testujete odolnosť hesiel a využívate na ich lámanie prešpekulovanú aplikáciu? Možno už viete, aké heslo to musí byť, aby s ním mal problém aj automat.
Pri vymýšľaní naozaj silného hesla sa oplatí myslieť na niekoľko zaujímavých prvkov a keď ich prijmete za hlavné pravidlá, vaše heslo neuhádne absolútne nikto.
Zásada číslo 1.: heslo nech nemá zmysel
Hesielko, Compaq, Lenovo, Heslo, Password, 123456, mojeheslo… preč s heslami, ktoré sa dajú vyčítať a tipnúť, len čo si niekto sadne za váš počítač. Už heslo L3nov0 je o niečo lepší variant značky, ktorú možno niekto na prvý krát a ani po stý krát nezadá s číslami ako je na príklade. Použite slovo a heslo, ktoré nemá zmysel. Veď aký zmysel by vám dávalo HojaĎunďa1980cici ?
Zásada číslo 2.: hacker nech sa aj po…
Hacker či automatizovaný systém počíta so všetkým, no Slovensko má neoceniteľný fakt, s ktorým všetci tí zahraniční chytráci nepočítajú. Slovenské znaky a aj exotiku ako Ľ, Ď, ä, ô, Ž, Š a mnoho iných. Veľa krát vám formuláre dovolia použiť aj špeciálne znaky, ktoré skrátka sú v tabuľkách medzinárodných znakov a sú v bežných fontoch zaznamenateľné. Dáte si heslo Ďateľ2288 a už takéto heslo celkom odrovná crackery hesiel.
Zásada číslo 3.: dajte tam nejaké číslo a pokojne do stredu
Keď ku klasickému slovu vložíte aj číslo, skomplikujete lámanie hesiel aj lámačom z tajných služieb (ak nemajú k zaheslovanému miestu prístup z druhej strany, ako majú napríklad ku Skype, k Facebooku, Gmailu a k čomukoľvek inému). Trochu inšpirovaní špionážnymi filmami však môžeme tvrdiť s čistým svedovým, že čím viac znakov a čím väčšia blbosť bez významu, tým dlhšie trvá, alebo tým ťažšie skomplikuje prácu na uhádnutí hesla.
Stačia tieto tri zásady a do vašich zaheslovaných dokumentov sa skrátka nedostane nikto.
Heslo do emailovej scránky alebo sociálnej siete?
Pri zadávaní hesiel do online služieb platí niekoľko zásad a je dobré si ich zopakovať. Dôležité informácie a odporúčania nájdete v novšom článku venovanom práve online službám a podmienkam, za akých je dobré heslo naozaj bezpečným heslom.