Najhlbšie miesta, vrty, jaskyne a rokliny, kam siahli ľudia a vrtáky

Jaskyne a kvaple

Ľudstvo sa počas svojej histórie snažilo preniknúť čo najhlbšie do útrob Zeme prostredníctvom rôznych vrtov, baní a prieskumov jaskýň. Pri hľadaní surovín, nerastného bohatstva, ale napríklad aj pri cielenom skúmaní podložia a pre vedecké účely. Vždy je dobré poznať riziká, ktoré sa ukrývajú v hlbokom podzemí. Nie vždy teda za hlbokými vrtmi stojí záujem o ťažbu ropy a zemného plynu. Inokedy je to priamym cieľom. Tieto snahy nám poskytli cenné poznatky o geologickej štruktúre našej planéty a zároveň predstavujú významné technické úspechy.

Potom tu máme ja také prípady, kedy vôbec nejde o ťažbu a vedecký prieskum. Jednoducho nám príroda sama sprístupnila svoje hlboké dná, alebo pripravila prekvapenia pre meracie prístroje.

Najhlbšie vrty

Kolský superhlboký vrt (SG-3), Rusko

Najhlbším vrtom na svete je Kolský superhlboký vrt, nachádzajúci sa pri meste Zapoľarnyj na Kolskom polostrove v Rusku. Vŕtanie sa začalo 24. mája 1970 a v roku 1989 dosiahlo hĺbku 12 262 metrov. Cieľom projektu bolo preskúmať hlboké vrstvy zemskej kôry a nájsť predpokladanú hranicu medzi žulovou a čadičovou vrstvou. Vysoké teploty a technické problémy však nakoniec viedli k ukončeniu projektu. Vrt sa spájal s mnohými mýtmi, dezinformáciami a hovorilo sa o otvorení brány do pekla, sprístupnení zeme diablom. Ba chytili sa toho aj autori poviedok sci-fi a hororov. Fascinujúce je už vôbec to, do akej hĺbky sa človek dostal.

Najhlbšie vrty na Slovensku

Na Slovensku patria medzi najhlbšie vrty vytvárané pre účely geologického prieskumu nasledovné:

  • Šaštín-12: Tento vrt dosahuje hĺbku 6 505 metrov a bol realizovaný v roku 1975 vo Viedenskej panve.
  • Hanušovce-1: S hĺbkou 6 003 metrov sa nachádza v bradlovom a flyšovom pásme.
  • Závod-73: Dosahuje hĺbku 6 000 metrov a je situovaný tiež vo Viedenskej panve.

Najhlbšie bane

Baňa Mponeng, Juhoafrická republika

Baňa Mponeng je považovaná za najhlbšiu baňu na svete, dosahujúcu hĺbku približne 4 000 metrov pod povrchom. V bani sa ťaží zlato a nachádza sa juhozápadne od Johannesburgu. V extrémnych hĺbkach panujú vysoké teploty, ktoré si vyžadujú sofistikované chladiace systémy na zabezpečenie bezpečnosti baníkov.

Baňa TauTona, Juhoafrická republika

Ďalšou z najhlbších baní je TauTona, ktorá dosahuje hĺbku okolo 3 900 metrov. Rovnako ako Mponeng, aj táto baňa sa zameriava na ťažbu zlata a nachádza sa v rovnakom regióne.

jaskyňa, ilustračná foto

Najhlbšie jaskyne

Jaskyňa Veryovkina, Abcházsko (Gruzínsko)

Najhlbšou známou jaskyňou na svete je jaskyňa Veryovkina, nachádzajúca sa v masíve Arabika v Abcházsku. Jej celková hĺbka dosahuje 2 212 metrov. Prvýkrát bola zdokumentovaná v roku 1968 s hĺbkou 120 metrov, avšak postupnými expedíciami bola objavovaná ďalej až do súčasnej hĺbky.

Jaskyňa Krubera (Voronja), Abcházsko (Gruzínsko)

Pred objavením plnej hĺbky jaskyne Veryovkina bola za najhlbšiu považovaná jaskyňa Krubera, známa aj ako Voronja. Jej hĺbka je približne 2 197 metrov. Nachádza sa v rovnakej oblasti ako Veryovkina a je známa svojimi náročnými vertikálnymi šachtami.

Prieskum zlomov a prepadlín

Hranická priepasť, Česká republika

Hranická priepasť je najhlbšou zatopenou sladkovodnou jaskyňou na svete. Suchá časť priepasti má hĺbku 69,5 metra, pod ktorou sa nachádza zatopené jazero. V roku 2016 sa podarilo pomocou diaľkovo ovládanej ponorky dosiahnuť hĺbku 404 metrov pod hladinou, pričom dno nebolo dosiahnuté. Odhad pritom hovorí, že môže byť číslo ešte oveľa väčšie.

Niektoré odhady hovoria o 700 až 1000 metroch. V každom prípade táto priepasť prekonala rekord iného miesta, ktoré rebríčku kraľovalo dovtedy. Pozzo del Merro s nameranou hĺbkou 392 metrov v Taliansku už dávno nie je najhlbšou priepasťou. Výskum z roku 2022 len potvrdil, že merania hĺbky sa stále nedajú spraviť presne a so súčasným dostupným vybavením. V tomto roku sa podarilo zistiť, že hĺbka je minimálne 450 metrov. Minimálne. Viac o tomto výskume je v našom staršom článku.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.