ZN.SK
jaskyňa, ilustračná foto

Česká Hranická priepasť je svetová, hĺbka 450 m nie je konečná

Hranická priepasť nachádzajúca sa v prírodnej rezervácii Hůrka je najhlbšou sladkovodnou jaskyňou na svete. Prekonala vlastný rekord, ale…

Českí speleológovia namerali nový svetový rekord v hĺbke sladkovodnej jaskyne v Hranickej priepasti. Pôvodnou hĺbkou jaskyne z pred niekoľkých rokov starých meraní bolo 404 metrov. Po nedávnom meraní, pri ktorom speleológovia použili diaľkovo ovládaného robota, namerali až 450 metrov a stále pritom nedosiahli dno. Je tak možné hovoriť o úspechu, keďže svetový rekord sa podarilo na rovnako mieste opäť prekonať, ale nepodarilo sa ho definitívne uzavrieť. Jaskyňa totiž pokračuje ďalej.

Hranická priepasť

Hranická priepasť, autor: Irena Stangierska, zdroj: facebook.com Hranická propast

Bohato členitá v krasovom teréne nesmeruje totiž priamo dole a ani neposkytuje dobrú viditeľnosť. Preto je aj práca a orientácia v nej náročná. Prieskum by pokračoval aj ďalej, ale brzdia ho technické prekážky a limity navádzaného robota. Ten nie len že mapuje vnútro jaskyne, ale zachytil aj podrobnú mapu, ktorá ďalej poslúži speleológom napríklad pri plánovaní ďalšieho výskumu, alebo zmapovania celého priestoru ako takého.

Hranická priepasť

Zásadnou zaujímavosťou je, že samotná Hranická priepasť nachádzajúca sa v prírodnej rezervácii Hůrka je hlboká niečo viac ako 69 metrov. Jej zdanlivé dno je tvorené vodnou hladinou a až práve pod ňou sa nachádza pokračovanie priepaste zatopenou jaskyňou až na ešte stále nedosiahnuté dno. Komunikačná kabeláž, ktorá môže pracovať s ťažkým a technicky náročným zariadením totiž má podľa medializovaných informácií len pol kilometra. Podvodný robot vyvinutý spoločnosťou UNEXMIN GeoRobotics Ltd., musí prejsť opravou kvôli signalizácii technických komplikácií počas ponoru.

Hranická pevnosť sa nachádza v blízkosti mesta Hranice západne od Nového Jičínu a Valašského Meziříčího. Hoci v turizme je jej prvenstvo využiteľné len v rámci informácie a prírodného okolia, pre výskumníkov a medzinárodný tím, ktorý sa na výskume podieľal, je zdrojom nových poznatkov.

Viac o Hranickej priepasti nájdete na https://hranickapropast.cz

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu